Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa


Kategoria: Prawo Pracy i Ubezpieczeń

Wysokość zasiłku chorobowego

Stan faktyczny:

Antoni W. 14.05.2007 trafił do szpitala z powodu wypadku. Miał on miejsce, gdy jechał do pracy w miejscowości K. Z tego powodu pan Antoni stał się niezdolny do pracy.
Czy przysługuje panu Antoniemu zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to od jakiego momentu przysługuje? Ile wynosi?

Podstawa prawna:
art. 4 warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego, art. 11 podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ustawy o oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy o oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje w przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana w drodze do pracy lub z pracy. Wymiar zasiłku chorobowego określa art. 11 ustawy. Zgodnie z ust. 1a tego artykułu miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

świadczenie po zasiłku chorobowym

Stan faktyczny:

Adam S. w czasie wykonywania pracy uległ wypadkowi- doszło do skomplikowanego złamania ręki. W trakcie operacji doszło do komplikacji. Konieczna była kolejna operacja. Okazało się, że pan Adam wymaga rehabilitacji, która dawała duże szanse na poprawę sprawności ręki, a nawet powrót do stanu sprzed wypadku. Wcześniej pan Adam korzystał z zasiłku chorobowego. Jakie świadczenie przysługuje panu Adamowi?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wyodrębnienie nowego miejsca pracy w celu adaptacji

Stan faktyczny:

Marian K. podjął pracę w przedsiębiorstwie „K”. Pan Marian ma zmniejszoną zdolność do pracy. Pracodawca, w związku ze zmniejszoną zdolnością do pracy, wyodrębnił dla niego, w swoim przedsiębiorstwie, w celu adaptacji nowe stanowisko pracy.
Jakie świadczenie przysługuje Marianowi K.?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

świadczenie za opiekę nad chorą matką

Stan faktyczny:

Maria P. pracuje w firmie „Onyks” od 6 lat. Dwa miesiące temu jej matka miała udar, w wyniku którego nastąpił częściowy paraliż. Pani Marii nie stać na umieszczenie matki w specjalistycznym ośrodku, ani też nie może zatrudnić osoby, która mogłaby zajmować się jej matką.
Jaki zasiłek przysługuje pani Marii? W jakiej wysokości?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.