Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


Kategoria: Prawo Pracy i Ubezpieczeń

Uprawnienia 55 latki do świadczeń emerytalnych

Stan faktyczny:

Halina Kowalska od ponad roku jest bezrobotna. Z dokumentów wynika, że przepracowała ponad 25 lat. W styczniu 2010r. ukończyła 55 lat.

Czy w zaistniałym stanie przysługuje jej wcześniejsza emerytura?

Podstawa prawna:
art. 29 uprawnieni do emerytury, art. 49 uchylony, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kobiety urodzone przez 1 stycznia 1949r. mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia, jeżeli mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy lub 20 w przypadku całkowitej niezdolności do pracy. Wg. art. 46 kobiety urodzone po 1 stycznia 1949 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat - jednak warunki uzyskania emerytury powinny spełnić do 31 grudnia 2008r.

Pani Halinie Kowalskiej nie przysługuje wcześniejsza emerytura, ponieważ nie spełnia wyżej wymienionych warunków, tj. nie uzyskała uprawnień przed końcem 2008r.

 

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Emerytura dla 60 letniej kobiety

Stan faktyczny:

Mariola Kowalczyk w 2010r. ukończyła 60 lat i planuje przejść na emeryturę. Do tej pory przepracowała 12 lat. Znalazła informację, że możliwe jest uzyskanie emerytury jeżeli okres składkowy i nieskładkowy przekroczył 30lat.
Czy pani Mariola Kowalczyk otrzyma emeryturę?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Renta rodzinna dla dzieci

Stan faktyczny:

Joanna Kowalska studiuje stacjonarnie na 3 roku zarządzania. Nie pracuje, utrzymuje się z renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Od października planuje kontynuować naukę w Technikum Farmaceutycznym - o ile nadal będzie możliwość otrzymania renty.
Proszę ocenić czy pani Kowalskiej po ukończeniu studiów licencjackich przy założeniu, że będzie kontynuowała naukę,  będzie przysługiwała renta rodzinna.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Renta rodzinna na studiach doktoranckich

Stan faktyczny:

Karolina Nowak ukończyła w 2009 roku studia magisterskie. W tym samym roku podjęła naukę na studiach doktoranckich. Dotychczas jej jedynym dochodem była renta rodzinna po zmarłej matce oraz stypendia naukowe otrzymywane za bardzo dobre wyniki w nauce. Pani Nowak w 2010r. ukończyła 24 lata. Od momentu zakończenia studiów magisterkich Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesił wypłacanie renty rodzinnej argumentując to faktem ukończenia nauki.
Proszę ocenić zasadność argumentacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.