Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Przysposobienie


Kategoria: Prawo Cywilne

Przysposobienie 14latka

Stan faktyczny:

Małżeństwo Barbara i Ryszard M. złożyli wniosek o przysposobienie małoletniego Karola G, l. 14, który obecnie przebywał w Domu Dziecka w M. Sąd rozpatrujący wniosek o przysposobienie, uzyskał na to zgodę przysposabianego i wysłuchał go podczas rozprawy. Sąd pominął uzyskanie na przysposobienie, zgody biologicznych rodziców gdyż zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej.
1) Czy do przysposobienia małoletniego w omawianym przypadku była niezbędna jego zgoda?
2)Czy sąd mógł pominąć uzyskanie zgody rodziców przysposabianego na przysposobienie w omawianym przypadku.

Podstawa prawna:
art. 118 zgoda przysposabianego na przysposobienie lub jego wysłuchanie, § 1 i 3, art. 119 zgoda rodziców przysposabianego na przysposobienie, § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
Uzasadnienie:

1)W omawianym przypadku zgodę małoletniego na przysposobienie należy uznać za obligatoryjną. Art. 118 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje, że jeżeli małoletni ukończył 13 lat to uzyskanie jego zgody jest konieczne. Jednakże art. 118 § 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wymienia przesłanki, które pozwalają na pominięcie tej zgody. Jednakże w tym wypadku musiałby on nie móc wyrazić tej zgody, lub gdyby uważał się on za dziecko przysposabiającego. W tym wypadku te przesłanki nie zachodzą, dlatego uzyskanie jego zgody na ten akt jest obligatoryjne.

2)W omawianym przypadku, Sąd ze względu na pozbawienie biologicznych rodziców przysposabianego władzy rodzicielskiej, nie musiał uzyskiwać ich zgody, aby dokonać przysposobienia małoletniego na wniosek Barbary i Ryszarda M. – art. 119 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Przysposobienie pełne małoletniego dziecka

Stan faktyczny:

Postanowieniem Sąd Rejonowy w K. orzekł na podstawie art. 121 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego przysposobienie pełne małoletniego Tomasza J. przez wnioskodawców Piotra i Dorotę małżonków U. Zmienił imię przysposobionego, dodając mu imię Tomasz Karol i nakazał właściwemu urzędowi stanu cywilnego sporządzenie nowego aktu urodzenia przysposobionego, a ponadto oddalił wniosek o zmianę w akcie urodzenia małoletniego Tomasza miejscowości jego urodzenia z O. na K. Oceń rozstrzygnięcie Sądu.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Rozwiązanie przysposobienia pełnego

Stan faktyczny:

Grażyna i Edward małżonkowie D. przysposobili na podstawie art. 121 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego małoletnią Monikę R. (po zmianie Malwina D.)  Po kilku latach Sąd Rejonowy w L. wydał postanowienie o rozwiązaniu przysposobienia Malwiny D. przez Grażynę i Edwarda małżonków D. Następnie Sąd Rejonowy w L. unieważnił postanowieniem akt urodzenia nr 20 sporządzony w Urzędzie Stanu Cywilnego w L. na nazwisko Malwina D., urodzona 21 maja 1992 r., córka Edwarda D. i Grażyny D. z domu T., oraz wzmiankę dodatkową o sporządzeniu nowego aktu urodzenia o treści: „niniejszy akt zastąpiono aktem nr 20, akt sporządzono na podstawie art. 49 prawa o aktach stanu cywilnego”, wpisaną w akcie urodzenia nr 40 sporządzonym w tym samym Urzędzie na nazwisko Monika R., urodzona 21 maja 1992 r., córka Jacka R. i Sylwii R. z domu O. Czy rozwiązanie przysposobienia pełnego przez małżonków D. jest zdarzeniem stanowiącym podstawę do unieważnienia nowego aktu urodzenia i wzmianki dodatkowej o jego sporządzeniu, wpisanej do dotychczasowego aktu urodzenia? Jak kształtuje się sytuacja imienia i nazwiska przysposobionego po rozwiązaniu przysposobienia?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Możliwość przysposobienia 4 latka przed 68 latka

Stan faktyczny:

68-letni, samotny Leon M. pragnie przysposobić 4-letniego Macieja S. Chłopiec ma z mężczyzną bardzo dobry kontakt, lubi z nim przebywać, ich relacje można określić jak relacje między dziadkiem a wnuczkiem. Leon M. wystąpił do właściwego sądu o przysposobienie Macieja S. dwa dni po tym jak dowiedział się, że jest bardzo ciężko chory i będzie żył maksymalnie dwa lata. Chce przez te ostatnie dwa lata życia spędzić w towarzystwie ulubionego Macieja S. Czy Sąd powinien orzec przysposobienie Macieja S. przez Leona M.? Czy wiek i choroba Leona M. mają w tej sytuacji znaczenie?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Przysposobienie dziecka o 13 lat młodszego od potencjalnego rodzica

Stan faktyczny:

30-letnia Anna C.  jest matką biologiczną Wiktorii C. (lat 14). Mężem Anny C. jest  27-letni Kamil J., który nie jest ojcem biologicznym Wiktorii C., jednak wychowuje dziewczynkę wraz z małżonką od 2 miesiąca jej życia. Kamil J. chce wystąpić do właściwego Sądu o przysposobienie, jednak zastanawia się czy mała różnica wieku między nim a Wiktorią C. (13 lat) nie będzie ku temu przeszkodą zgodnie z art. 1141 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Rozstrzygnij tę kwestię.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.