Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Prawa i obowiązki małżonków


Kategoria: Prawo Cywilne

Zmiana nazwiska przez przyszłego męża

Stan faktyczny:

Hanna Polek planuje zawrzeć związek małżeński z Hieronimem Grzywą. Pan Hieronim chciałby zmienić naziwsko na nazwisko żony. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie wyraziła zgody twierdząc, że tylko kobieta w wyniku wstąpienia w związek małżeński może przyjąć naziwsko męża.

Czy Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego miała rację?

Podstawa prawna:
art. 25 oświadczenie w sprawie nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego, KRiO
Uzasadnienie:

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie miał racji, ponieważ zgodnie z art. 25 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego każde z małżonków, w wyniku zawarcia może zmienić nazwisko na naziwsko współmałżonka. Dopuszczalne są:

  • zmiana nazwiska żony na naziwsko męża,
  • zmiana nazwiska mężą na nazwisko żony,
  • pozostawienie swojego dotychczasowego nazwiska,
  • dołączenie do nazwiska żony nazwiska męża
  • dołączenie do nazwiska mężą nazwiska żony (przy czym nazwisko utworzenone nazwisko nie może mieć więcej niż dwa człony).
Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Eksmisja ze spóldzielczego lokalu mieszkalnego należącego do majątku osobistego eksmitowanego

Stan faktyczny:

Wyrokiem Sąd Okręgowy w S. rozwiązał przez rozwód małżeństwo z winy pozwanego Leona J., wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką powierzył powódce Beacie J., zawiesił władze rodzicielską ojca, zasądził na rzecz dziecka alimenty i orzekł eksmisję pozwanego z mieszkania stron położonego w S. przy ul. Kamiennej 1/2. Sąd ustalił, że pozwany znęcał się nad rodziną i w związku z tym był tymczasowo aresztowany. Strony mieszkały w spółdzielczym lokalu mieszkalnym typu lokatorskiego, stanowiącym majątek osobisty pozwanego. Leon J. otrzymał ten lokal w spadku po babce przed zawarciem związku małżeńskiego z Beatą J. i on był członkiem spółdzielni. Podczas wspólnego zamieszkiwania dochodziło do awantur inicjowanych przez pozwanego, który w stanie nietrzeźwym demolował mieszkanie i groził powódce pozbawieniem życia. Taki stan uniemożliwiający powódce spokojne zamieszkiwanie z synem, według oceny Sądu, dawał podstawę do orzeczenia eksmisji pozwanego na podstawie art. 58 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Oceń rozstrzygnięcie Sądu w części dotyczącej eksmisji pozwanego.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Rozstrzygnięcie przez są o ważnych sprawach małżeńskich

Stan faktyczny:

Kamila i Paweł małżonkowie L. nie mogą od dwóch lat dojść do porozumienia w kwestii powiększenia rodziny. Paweł L. pragnie mieć potomstwo na co jednak Kamila L. nie wyraża zgody. Twierdzi ona bowiem, że to nie jest właściwy czas. Paweł L. na podstawie treści art. 24 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego zwrócił się przed właściwy Sąd o rozstrzygnięcie tej kwestii. Czy Sąd może rozstrzygnąć tę sprawę?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny

Stan faktyczny:

Wanda F. wychowuje 2-letnie bliźnięta pochodzące z małżeństwa z Jackiem F. Kobieta również prowadzi dom. Jej małżonek ma do niej pretensje, iż powinna prócz wychowania dzieci i prowadzenia domu zająć się pracą zawodową, ponieważ on nie ma ochoty pracować i utrzymywać rodziny. Czy Wanda F. może domagać się przed Sądem, aby jej małżonek przyczyniał się do zaspokajania potrzeb rodziny?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Sztuczne zapłodnienie, a obowiązek wierności

Stan faktyczny:

Aneta P. bardzo pragnęła mieć potomstwo ze swym mężem, jednak nie mogła zajść w ciążę. Kobieta przypuszczała, że jej mąż jest bezpłodny. Postanowiła w tajemnicy przed nim poddać się zabiegowi  sztucznego zapłodnienia nasieniem innego mężczyzny, ponieważ mąż napomknął wcześniej, że nie zgadza się na inseminację. Kobieta dokonała inseminacji. Czy wyżej opisana sytuacja jest naruszeniem obowiązku wierności małżeńskiej z art. 23 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Zawarcie małżeństwa z teściową

Stan faktyczny:

Artur U. był żonaty z Sylwią U. Kobieta po dziesięciu latach małżeństwa zginęła w wypadku samochodowym. Artur U. kilka miesięcy po śmierci żony zaczął spotykać się ze swoją byłą, według niego, teściową Danutą J. Artur U. i Danuta J. postanowili zawrzeć związek małżeński. Czy mają takie prawo?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.