Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks postępowania administracyjnego - Wydawanie zaświadczeń


Kategoria: Prawo Administracyjne

Przekazanie sprawy o wydanie zaświadczenia

Stan faktyczny:

Organ administracji publicznej, do którego Joanna C. zwróciła się z żądaniem wydania zaświadczenia stwierdził, że nie jest właściwy w tej sprawie i przekazał sprawę organowi, który według jego opinii jest właściwy.

Czy organ administracji publicznej uprawiony jest do przekazania sprawy w zakresie wydania zaświadczenia?

 

Podstawa prawna:
art. 217 wydawanie zaświadczeń, art. 218 obowiązek wydania zaświadczenia przez organ, § 1, art. 219 odmowa wydania zaświadczenia, Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 września 2008r. sygn. akt II SA/Sz 418/2008
Uzasadnienie:

Organ administracji publicznej nie może przekazać sprawy dotyczącej wydania zaświadczenia innemu organowi. Wydanie zaświadczenia jest urzędowym potwierdzeniem określonych faktów lub stanu prawnego na podstawie prowadzonych przez organ ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w jego posiadaniu (art. 218 § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego) - możliwe jest również przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. W przypadku braku takich informacji organ powinien odmówić wydania zaświadczenia w drodze postanowienia, na które służy zażalenie (art. 219 Kodeksu Postępowania Administracyjnego). Nie ma możliwośći przekia sprawy innemu organowi. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 11 września 2008r.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Sprostowanie zaświadczenia

Stan faktyczny:

Renata F. wystąpiła z żadaniem wydania zaświadczenia o kontynuowaniu nauki na uczelni wyższej do właściwej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej. Zaświadczenie otrzymała, lecz zauważyła, że w nazwisku została zmnieniona kolejność liter. Dlatego też wniosła o sprostowanie zaświadczenia.

Czy sprostowanie zaświadczenia jest możliwe?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wznowienie postępowania w sprawie o wydanie zaświadczenia

Stan faktyczny:

Katrzyna M. wystąpiła z żadaniem wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wydał zaświadczenie, w którym stwierdzone zostało, że Katrzyna M. zalega w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Jako, że niezaleganie w opłacaniu składek jest koniecznym warunkiem uzyskania kredytu, na którym Katrzynie M. bardzo zależało - opłaciła ona zaległe składki i wniosła o wznowienie postępowania w zakresie wydania zaświadczenia.

Czy wznowienie postępowania jest możliwe?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.