
§ 155 .
- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
2. Transakcja pakietowa zawierana w trakcie trwania sesji giełdowej, której przedmiotem są akcje, prawa do akcji, prawa poboru lub ETF-y notowane na giełdzie, może być zawarta jeżeli:
1) przedmiotem transakcji jest pakiet danych instrumentów finansowych o wartości nie mniejszej niż minimalna wartość transakcji pakietowej określona przez Zarząd Giełdy zgodnie z zasadami określonymi w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego, przy czym ta wartość minimalna nie może być mniejsza niż minimalna wielkość zlecenia na dużą skalę w porównaniu ze standardową wielkością rynkową ustaloną w odniesieniu do danych instrumentów finansowych zgodnie z przepisami art. 7 i art. 19 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/587 oraz Tabelą 1 w Załączniku II do tego Rozporządzenia,
2) maksymalna różnica pomiędzy ceną danych instrumentów finansowych określoną w zleceniu a ostatnim kursem tych instrumentów z sesji giełdowej nie jest wyższa niż 10%.
3. W przypadku transakcji pakietowych instrumentami finansowymi, o których mowa w ust. 2, zawieranych poza godzinami sesji giełdowej, transakcja może być zawarta również wtedy, gdy spełnione są warunki określone w ust. 2 pkt 1, a różnica pomiędzy ceną danych instrumentów finansowych w zleceniu a kursem odniesienia nie jest wyższa niż 40%. Kurs odniesienia określany jest jako średnia arytmetyczna kursów wszystkich transakcji danymi instrumentami finansowymi z sesji giełdowej w dniu, w którym transakcja pakietowa ma zostać zawarta, ważona obrotami. W przypadku gdy na sesji giełdowej w tym dniu nie zawarto danymi instrumentami finansowymi żadnej transakcji, za kurs odniesienia przyjmuje się odpowiednio ostatni kurs zamknięcia albo ostatni kurs jednolity tych instrumentów.
4. Transakcja pakietowa zawierana w trakcie trwania sesji giełdowej, której przedmiotem są dłużne instrumenty finansowe notowane na giełdzie, może być zawarta, jeżeli:
1) przedmiotem transakcji jest pakiet danych instrumentów finansowych o wartości nie mniejszej niż minimalna wartość transakcji pakietowej określona przez Zarząd Giełdy zgodnie z zasadami określonymi w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego, przy czym ta wartość minimalna nie może być mniejsza niż minimalna wielkość zlecenia na dużą skalę w porównaniu ze standardową wielkością rynkową ustaloną w odniesieniu do danych instrumentów finansowych zgodnie z przepisami art. 3, art. 13 i art. 18 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/583 oraz Załącznika III do tego Rozporządzenia, z zastrzeżeniem, że dla dłużnych instrumentów finansowych dla których nie ma płynnego rynku określonego zgodnie z Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2017/583 Zarząd Giełdy może ustanowić mniejszą minimalną wartość transakcji pakietowej,
2) maksymalna różnica pomiędzy ceną danych instrumentów finansowych określoną w zleceniu a ostatnim kursem tych instrumentów z sesji giełdowej nie jest wyższa niż 10%.
5. W przypadku transakcji pakietowych instrumentami finansowymi, o których mowa w ust. 4, zawieranych poza godzinami sesji giełdowej, transakcja może być zawarta również wtedy, gdy spełnione są warunki określone w ust. 4 pkt 1, a różnica pomiędzy ceną danych instrumentów finansowych w zleceniu a kursem odniesienia nie jest wyższa niż 10%. Kurs odniesienia określany jest jako średnia arytmetyczna kursów wszystkich transakcji danymi instrumentami finansowymi z sesji giełdowej w dniu, w którym transakcja pakietowa ma zostać zawarta, ważona obrotami. W przypadku gdy na sesji giełdowej w tym dniu nie zawarto danymi instrumentami finansowymi żadnej transakcji, za kurs odniesienia przyjmuje się odpowiednio ostatni kurs zamknięcia albo ostatni kurs jednolity tych instrumentów.
6. Zarząd Giełdy może określić maksymalną różnicę pomiędzy ceną danego instrumentu finansowego w zleceniu a kursem, o którym mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 2, ust. 3, ust. 4 pkt 2 oraz ust. 5, na poziomie niższym niż określona w tych przepisach.
7. Zarząd Giełdy zgodnie z zasadami określonymi w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego określa minimalną wartość transakcji pakietowej dla danych instrumentów pochodnych określając minimalną liczbę instrumentów pochodnych będących przedmiotem transakcji (wolumen transakcji). Zarząd Giełdy określa minimalną liczbę instrumentów pochodnych w transakcji pakietowej, tak aby wartość transakcji pakietowej dla danych instrumentów pochodnych nie była mniejsza niż minimalna wielkość zlecenia na dużą skalę w porównaniu ze standardową wielkością rynkową określoną na podstawie Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/583.
8. Minimalną wartość transakcji pakietowej określa się w złotych, a dla instrumentów finansowych notowanych w walucie obcej – w tej walucie.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł