Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu


Akt uchylony z dniem 2020-04-24.
Dz.U.2011.263.1571 - AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu

Rozdział 5. Tryb i standardy techniczne aktualizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu

§ 18. Aktualizacja baz danych

1. Aktualizacja baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu odbywa się na podstawie materiałów i danych przyjętych do zasobu.
2. Aktualizacja jest wykonywana niezwłocznie po przyjęciu materiałów i danych do zasobu.

§ 19. Aktualizacja bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych

1. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych wykorzystuje się zdjęcia lotnicze wykonane:
1) z pokładu samolotu lub śmigłowca wyposażonego w:
a) stabilizowane podwieszenie kamery łączące kamerę z podłogą samolotu lub śmigłowca,
b) system planowania i zarządzania lotem,
c) pomiarową kamerę analogową lub pomiarową kamerę cyfrową:
– wyprodukowaną i przeznaczoną do wykonywania fotogrametrycznych zdjęć lotniczych,
– wyposażoną w system GPS do pomiaru współrzędnych x, y, z określających położenie kamery w momencie ekspozycji lub w zintegrowane systemy GPS i INS do pomiaru współrzędnych x, y, z oraz kątów obrotu ω, φ, κ określających położenie kamery w momencie ekspozycji,
– o konstrukcji i połączeniu z systemem GPS umożliwiającym rejestrację momentu ekspozycji z dokładnością nie gorszą niż 1 milisekunda,
– o takiej konstrukcji stożka obiektywowego lub głowicy optycznej, która sprawia, że obiektyw i płaszczyzna tłowa stanowią sztywną całość,
– wyposażoną w system kompensacji rozmazania obrazu z tytułu ruchu postępowego samolotu,
– wyposażoną, w przypadku pomiarowej kamery analogowej, w system wypłaszczania filmu w czasie ekspozycji,
– umożliwiającą, w przypadku pomiarowej kamery analogowej, utrwalenie zdjęcia lotniczego na fotograficznych filmach zwojowych o szerokości 240 mm i grubości 0,10 mm i niedeformującym się podłożu poliestrowym,
– posiadającą aktualne, wykonane przez producenta kamery lub laboratorium autoryzowane przez producenta, metryki kalibracji;
2) na podstawie projektu lotu fotogrametrycznego zawierającego w szczególności:
a) obszar opracowania,
b) projektowany podział obszaru opracowania na rejony fotografowania,
c) projektowaną skalę zdjęć analogowych lub terenową wielkość piksela w przypadku zdjęć cyfrowych,
d) ogniskową obiektywu kamery,
e) projektowaną wysokość lotu,
f) projektowaną wielkość pokrycia podłużnego i poprzecznego zdjęć;
3) z uwzględnieniem minimalnej wysokości słońca nad horyzontem, wynoszącej:
a) dla zdjęć wykonywanych pomiarowymi kamerami analogowymi:
– 30° w przypadku obszarów miejskich i górskich,
– 25° w przypadku pozostałych obszarów,
b) dla zdjęć wykonywanych pomiarowymi kamerami cyfrowymi:
– 25° w przypadku obszarów miejskich i górskich,
– 20° w przypadku pozostałych obszarów;
4) w przypadku wykonywania zdjęć lotniczych przy pełnym zachmurzeniu i pułapie chmur wyższym od wysokości fotografowania przepisu pkt 3 nie stosuje się;
5) przy kącie odchylenia osi głównej kamery od linii pionu nieprzekraczającym 3°;
6) z bezpośrednim pomiarem współrzędnych x, y, z kamery w momencie ekspozycji w przypadku stosowania systemu GPS lub pomiarem współrzędnych x, y, z oraz kątów obrotu ω, φ, κ kamery w momencie ekspozycji w przypadku stosowania zintegrowanych systemów GPS i INS;
7) po ustąpieniu pokrywy śnieżnej na fotografowanym obszarze.
2. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych zdjęcia lotnicze są poddawane procesowi weryfikacji jakości we właściwym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
3. Wyniki weryfikacji jakości zdjęć lotniczych zapisywane są w raporcie z kontroli zdjęć lotniczych.
4. Jeżeli wyniki weryfikacji jakości zdjęć lotniczych zapisane w raporcie z kontroli zdjęć lotniczych są pozytywne, rezultaty pracy geodezyjnej stanowią podstawę do aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
5. Zdjęcia lotnicze, w przypadku których wyniki weryfikacji jakości zapisane w raporcie z kontroli zdjęć lotniczych nie są pozytywne, nie mogą być wykorzystane do aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
6. Do aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych dopuszcza się wykorzystanie zobrazowań innych niż zdjęcia lotnicze, o których mowa w ust. 1, o ile parametry techniczne tych zobrazowań pozwalają na ich wykorzystanie do opracowania zbiorów danych dotyczących ortofotomapy lub zbiorów danych pomiarowych dotyczących numerycznego modelu terenu.

§ 20. Weryfikacja jakości aerotriangulacji

1. Baza danych dotycząca zobrazowań lotniczych i satelitarnych jest aktualizowana o współrzędne środków rzutów X, Y, Z oraz kąty ω, φ, κ wyznaczone w procesie aerotriangulacji.
2. Aerotriangulacja, której wyniki są wykorzystywane na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych, jest poddawana procesowi weryfikacji jakości aerotriangulacji we właściwym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
3. Wyniki weryfikacji jakości aerotriangulacji zapisywane są w raporcie z kontroli aerotriangulacji.
4. Jeżeli wyniki weryfikacji jakości aerotriangulacji zapisane w raporcie z kontroli aerotriangulacji są pozytywne, rezultaty pracy geodezyjnej lub kartograficznej stanowią podstawę do aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
5. Jeżeli wyniki weryfikacji jakości aerotriangulacji zapisane w raporcie z kontroli aerotriangulacji nie są pozytywne, rezultaty pracy geodezyjnej lub kartograficznej nie mogą być wykorzystane do aktualizacji bazy danych dotyczącej zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
6. W przypadku wykonywania prac geodezyjnych lub kartograficznych z wykorzystaniem zobrazowań innych niż zdjęcia lotnicze, wytyczne w zakresie aerotriangulacji stosuje się odpowiednio, o ile proces aerotriangulacji jest procesem przewidzianym dla wykonywanej pracy geodezyjnej lub kartograficznej.

§ 21. Aktualizacja bazy danych dotyczącej ortofotomapy

1. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej ortofotomapy zbiory danych dotyczące ortofotomapy opracowuje się na podstawie zdjęć lotniczych lub satelitarnych, które:
1) zostały przyjęte do zasobu;
2) uzyskały pozytywny wynik weryfikacji jakości, a w zakresie jakości fotograficznej uzyskały ocenę przynajmniej dobrą;
3) zostały poddane procesowi ortorektyfikacji z wykorzystaniem wyników aerotriangulacji oraz zbiorów danych dotyczących numerycznego modelu terenu.
2. Do opracowania zbiorów danych dotyczących ortofotomapy w grupach, o których mowa w § 10 ust. 2, zbiory danych dotyczące numerycznego modelu terenu wykorzystuje się odpowiednio:
1) dla ORTO-005 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5;
2) dla ORTO-010 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5;
3) dla ORTO-025 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5, lub NMT-25;
4) dla ORTO-050 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5, lub NMT-25;
5) dla ORTO-100 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5, lub NMT-25;
6) dla ORTO-250 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5, lub NMT-25, lub NMT-50;
7) dla ORTO-500 - zbiory z grupy NMT-1 lub NMT-5, lub NMT-25, lub NMT-50.
3. Zbiory danych dotyczące ortofotomapy w grupach ORTO-005, ORTO-010, ORTO-025, ORTO-050 są wykonywane na podstawie zdjęć lotniczych.
4. Do opracowania zbiorów danych dotyczących ortofotomapy w grupach, o których mowa w ust. 3, zdjęcia lotnicze wykorzystuje się odpowiednio:
1) dla ORTO-005 - zdjęcia analogowe w skali nie mniejszej niż 1:2000 lub zdjęcia cyfrowe o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,05 m;
2) dla ORTO-010 - zdjęcia analogowe w skali nie mniejszej niż 1:6000 lub zdjęcia cyfrowe o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,10 m;
3) dla ORTO-025 - zdjęcia analogowe w skali nie mniejszej niż 1:14 000 lub zdjęcia cyfrowe o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,25 m;
4) dla ORTO-050 - zdjęcia analogowe w skali nie mniejszej niż 1:26 000 lub zdjęcia cyfrowe o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,50 m.
5. Zbiory danych dotyczące ortofotomapy w grupach ORTO-100, ORTO-250, ORTO-500 są wykonywane na podstawie zdjęć satelitarnych, przy czym terenowa wielkość piksela zdjęcia satelitarnego nie może być większa niż terenowa wielkość piksela wykonywanej ortofotomapy.
6. Zbiory danych dotyczące ortofotomapy, wykonane na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej ortofotomapy, poddawane są procesowi weryfikacji jakości ortofotomapy we właściwym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
7. Wyniki weryfikacji jakości ortofotomapy zapisywane są w raporcie z kontroli ortofotomapy.
8. Jeżeli wyniki weryfikacji jakości ortofotomapy zapisane w raporcie z kontroli ortofotomapy są pozytywne, stanowią podstawę do aktualizacji bazy danych dotyczącej ortofotomapy.
9. Zbiory danych dotyczące ortofotomapy, w przypadku których wyniki weryfikacji jakości zapisane w raporcie z kontroli ortofotomapy nie są pozytywne, nie mogą być wykorzystane do aktualizacji bazy danych dotyczącej ortofotomapy.

§ 22. Aktualizacja bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu

1. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu zbiory danych dotyczące numerycznego modelu terenu oraz numerycznego modelu pokrycia terenu opracowuje się na podstawie danych pomiarowych pozyskanych metodą lotniczego skanowania laserowego oraz metodą fotogrametryczną.
2. Dane pomiarowe otrzymane metodą lotniczego skanowania laserowego pozyskuje się:
1) z pokładu samolotu lub śmigłowca wyposażonego w:
a) system lotniczego skaningu laserowego, w skład którego wchodzą w szczególności:
– dalmierz laserowy,
– skaner optyczno-mechaniczny,
– system pozycjonowania trajektorii lotu oparty na GPS,
– inercjalny system nawigacyjny INS,
b) system planowania i zarządzania lotem zapewniający w szczególności:
– możliwość rejestracji co najmniej pierwszego i ostatniego odbicia promienia laserowego,
– rejestrację danych GPS na potrzeby pomiaru trajektorii lotu z częstotliwością nie mniejszą niż 1 Hz,
– możliwość pomiaru położenia samolotu lub śmigłowca oraz orientacji układu skanującego;
2) na podstawie projektu lotu zawierającego w szczególności:
a) obszar opracowania,
b) projektowany podział obszaru opracowania na obszary produkcyjne,
c) projektowaną gęstość punktów laserowych,
d) projektowane osie szeregów,
e) projektowaną długość szeregów,
f) projektowaną wielkość pokrycia poprzecznego,
g) projektowaną szerokość pasa pokrycia poprzecznego,
h) projektowaną wysokość lotu;
3) przy poprzecznym kącie skanowania nieprzekraczającym 25°;
4) z gęstością punktów laserowych nie mniejszą niż:
a) 2 punkty na midx2 w przypadku obszarów niezurbanizowanych,
b) 8 punktów na midx2 w przypadku obszarów zurbanizowanych;
5) z rejestracją:
a) co najmniej pierwszego i ostatniego odbicia promienia laserowego,
b) intensywności odbitych promieni laserowych;
6) z pokryciem poprzecznym pomiędzy sąsiednimi szeregami, określanym jako wyrażony w procentach stosunek szerokości obszaru wspólnego pomiędzy szeregami do szerokości szeregu, nie mniejszym niż 20%;
7) z pasem pokrycia poprzecznego o szerokości nie mniejszej niż 100 m;
8) z dokładnością pomiaru orientacji kątowej promienia laserowego nie mniejszą niż 0,01°;
9) w okresie słabego rozwoju wegetacji.
3. Danych pomiarowych otrzymanych metodą lotniczego skanowania laserowego nie pozyskuje się:
1) w czasie występowania pokrywy śnieżnej;
2) dla obszarów, na których występuje zjawisko wystąpienia wody z koryta rzeki;
3) dla obszarów, na których występuje zjawisko czasowych oczek wodnych powstających na terenach bezodpływowych w wyniku intensywnych opadów i wystąpienia wody z koryta rzeki;
4) w porze silnego wiatru, opadu deszczu, mgły, dużej wilgoci;
5) przy pułapie chmur poniżej wysokości lotu.
4. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu dopuszcza się wykorzystanie danych pomiarowych pozyskanych metodą lotniczego skanowania laserowego dla opracowań tematycznych lub specjalnych, w przypadku których zastosowanie ograniczeń zawartych w ust. 2 pkt 9 i ust. 3 nie wpłynie na jakość tych opracowań, o ile opracowane zbiory danych zawierają informacje, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. a.
5. Dane pomiarowe otrzymane metodą fotogrametryczną pozyskuje się:
1) wykorzystując zdjęcia lotnicze lub satelitarne:
a) które zostały przyjęte do zasobu,
b) dla których wykonano proces aerotriangulacji,
c) w przypadku których w procesie aerotriangulacji uzyskano wyniki z dokładnością właściwą grupom zbiorów danych pomiarowych dotyczących numerycznego modelu, o których mowa w § 11 ust. 2;
2) z zastosowaniem technologii pomiarowej bazującej na automatycznych, półautomatycznych i manualnych pomiarach stereoskopowych wykonywanych na modelach utworzonych ze zdjęć lotniczych lub satelitarnych.
6. Na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu dopuszcza się pozyskanie danych pomiarowych innymi metodami lub technikami pomiarowymi stosowanymi w dziedzinie geodezji i kartografii, o ile opracowane tymi metodami lub technikami zbiory danych:
1) zawierają informacje, o których mowa w § 5 pkt 1;
2) można zakwalifikować do właściwej grupy zbiorów danych pomiarowych dotyczących numerycznego modelu terenu, o których mowa w § 11 ust. 2, na podstawie kryterium, o którym mowa w § 11 ust. 1.
7. Zbiory danych pomiarowych dotyczące numerycznego modelu terenu, zbiory danych dotyczące numerycznego modelu terenu, zbiory danych dotyczące numerycznego modelu pokrycia terenu wykonane na potrzeby aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu są poddawane procesowi weryfikacji jakości danych wysokościowych we właściwym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
8. Wyniki weryfikacji jakości danych wysokościowych są zapisywane w raporcie z kontroli danych wysokościowych.
9. Jeżeli wyniki weryfikacji jakości danych wysokościowych zapisane w raporcie z kontroli danych wysokościowych są pozytywne, stanowią podstawę do aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu.
10. Dane wysokościowe, w przypadku których wyniki weryfikacji jakości zapisane w raporcie z kontroli danych wysokościowych nie są pozytywne, nie mogą być wykorzystane do aktualizacji bazy danych dotyczącej numerycznego modelu terenu.

§ 23. Wytyczne dotyczące aktualizacji baz danych

Szczegółowe wytyczne dotyczące aktualizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, w tym weryfikacji jakości zbiorów danych dotyczących tych baz, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.