Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu detektywa


Akt uchylony z dniem 2016-12-31.
Dz.U.2008.234.1585 - AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu detektywa

Rozdział 2.  Staż adaptacyjny

§ 6. Czynności wnioskodawcy i przedsiębiorcy

1. Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w § 3, ust. 2, wskazuje przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych, zwanego dalej "przedsiębiorcą", u którego zamierza odbywać staż adaptacyjny.
2. Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3, ust. 2, dołącza dokument zawierający zobowiązanie przedsiębiorcy do odbycia przez wnioskodawcę u niego stażu adaptacyjnego, o którym mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych, ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
3. Przedsiębiorca nawiązuje z wnioskodawcą stosunek prawny na podstawie postanowienia, o którym mowa w § 3, ust. 1.
4. W dokumencie, o którym mowa w ust. 2, przedsiębiorca określa w szczególności:
1) rodzaj stosunku prawnego będącego podstawą do odbycia stażu adaptacyjnego;
2) termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny z wnioskodawcą;
3) okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny z wnioskodawcą;
4) zakres obowiązków powierzonych wnioskodawcy do wykonywania w czasie odbywania stażu adaptacyjnego;
5) przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego, a w przypadku gdy podstawą odbywania stażu adaptacyjnego jest umowa o pracę lub odpłatna umowa cywilnoprawna - warunki wynagradzania wnioskodawcy.
5. Okres, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, nie może być krótszy niż długość stażu adaptacyjnego.

§ 7. Program stażu

1. W postanowieniu, o którym mowa w § 3, ust. 1, określa się długość oraz program stażu adaptacyjnego, zwany dalej "programem".
2. Program i długość stażu adaptacyjnego organ prowadzący postępowanie ustala indywidualnie dla wnioskodawcy na podstawie:
1) dokumentów poświadczających okres pracy zawodowej, świadectw, dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje i nabyte umiejętności;
2) różnic wynikających ze specyfiki zawodu detektywa wykonywanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy;
3) wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania zawodu detektywa.
3. Organ prowadzący postępowanie przekazuje przedsiębiorcy, u którego wnioskodawca będzie odbywał staż adaptacyjny, postanowienie, o którym mowa w § 3, ust. 1, wraz z kopią dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1. Przekazanie dokumentów przedsiębiorcy może nastąpić w formie elektronicznej.
4. Organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę o sposobie prowadzenia dziennika stażu adaptacyjnego.

§ 8. Termin rozpoczęcia stażu

1. Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą.
2. Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia stażu adaptacyjnego.

§ 9. Opiekun stażu

1. Staż adaptacyjny wnioskodawca odbywa zgodnie z programem pod nadzorem detektywa, zwanego dalej "opiekunem", którego wyznacza przedsiębiorca.
2. Opiekun w czasie stażu adaptacyjnego:
1) określa zadania dla wnioskodawcy;
2) kontroluje realizację powierzonych wnioskodawcy zadań;
3) udziela pomocy w prawidłowym prowadzeniu dziennika stażu adaptacyjnego;
4) sporządza okresową ocenę realizacji programu, co najmniej raz na kwartał;
5) sporządza opinię o przebiegu stażu adaptacyjnego i umiejętnościach wnioskodawcy.
3. Zmiana opiekuna w trakcie stażu adaptacyjnego następuje w szczególności z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia obowiązków przez opiekuna;
2) umotywowanego wniosku wnioskodawcy, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) umotywowanego wniosku opiekuna, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 3, przedsiębiorca niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna i informuje o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.

§ 10. Obowiązki wnioskodawcy; potwierdzenie zgodności stażu z programem

1. W trakcie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca:
1) przestrzega porządku organizacyjno-prawnego obowiązującego u przedsiębiorcy;
2) realizuje program;
3) dokumentuje przebieg stażu adaptacyjnego w dzienniku stażu adaptacyjnego otrzymanym od przedsiębiorcy.
2. Opiekun potwierdza własnoręcznym podpisem w dzienniku stażu adaptacyjnego zgodność przebiegu stażu adaptacyjnego z programem. Potwierdzenia takiego dokonuje się po zakończeniu każdego bloku tematycznego.

§ 11. Przedstawiciel organu prowadzącego postępowanie

1. Organ prowadzący postępowanie wyznacza przedstawiciela, który w jego imieniu sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego.
2. Przedstawiciel organu prowadzącego postępowanie sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego, w szczególności przez:
1) kontrolę warunków odbywania stażu adaptacyjnego i realizacji programu;
2) kontrolę obecności wnioskodawcy w trakcie trwania stażu adaptacyjnego;
3) kontrolę prawidłowości prowadzenia dziennika stażu adaptacyjnego;
4) obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w czasie odbywania stażu adaptacyjnego;
5) kontrolę postępów wnioskodawcy w przysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu detektywa;
6) gromadzenie dodatkowych informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.
3. Organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę i przedsiębiorcę o wyznaczeniu przedstawiciela, który w jego imieniu sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego.
4. Przedstawiciel organu prowadzącego postępowanie sporządza na piśmie sprawozdanie zawierające wnioski wynikające z przeprowadzenia czynności, o których mowa w ust. 2.

§ 12. Ocena umiejętności

1. Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, zwanej dalej "oceną", nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego, dokonuje zespół powołany przez organ prowadzący postępowanie.
2. W skład zespołu wchodzi od 3 do 9 osób posiadających wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie wynikającym z programu, powołanych spośród pracowników organu prowadzącego postępowanie.
3. Zespół dokonuje oceny na podstawie:
1) dziennika stażu adaptacyjnego;
2) opinii opiekuna o przebiegu stażu adaptacyjnego i umiejętnościach wnioskodawcy;
3) opinii przedsiębiorcy o przysposobieniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu detektywa;
4) sprawozdania, o którym mowa w § 11, ust. 4.
4. Z dokonanej oceny zespół sporządza protokół w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny.
5. Zespół przekazuje ocenę wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w ust. 4.

§ 13. Koszty z tytułu odbywania stażu adaptacyjnego

1. Wyliczenia kosztów, o których mowa w § 6, ust. 4 pkt 5, dokonuje przedsiębiorca, stosownie do programu i czasu trwania stażu adaptacyjnego, uwzględniając w szczególności wydatki na pokrycie kosztów materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, kosztów organizacyjno-technicznych, a także kosztów zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu.
2. W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego na podstawie umowy o pracę albo odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
3. Wnioskodawca ponosi koszty wyliczone przez przedsiębiorcę w równych ratach płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca na rachunek bieżący przedsiębiorcy.
4. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy staż adaptacyjny nie może się odbyć lub nie może być kontynuowany, przedsiębiorca obowiązany jest poinformować niezwłocznie o tym fakcie wnioskodawcę i przedstawiciela organu prowadzącego postępowanie.
5. Przedsiębiorca, w terminie 14 dni liczonych od dnia powzięcia informacji o niemożności kontynuowania stażu adaptacyjnego bądź jego części z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy, zwraca wnioskodawcy ratę poniesioną za okres, który nie może być przez organ prowadzący postępowanie zaliczony na poczet okresu stażu adaptacyjnego.

§ 14. Przedłużenie stażu adaptacyjnego

1. W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 12 ust. 1, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, 2 lat.
2. Do przedłużonego stażu adaptacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy § 6-13.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.