Akt uchylony z dniem 2019-09-30.
1. W celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego Główny Geodeta Kraju na wniosek przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej może powołać zespół kwalifikacyjny składający się z:
1) trzech członków komisji kwalifikacyjnej – w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego wobec osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 warunki otrzymania uprawnień zawodowych ust. 3 oraz art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ust. 1 i 3 ustawy;
2) pięciu członków komisji kwalifikacyjnej – w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego wobec osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 warunki otrzymania uprawnień zawodowych ust. 1 oraz art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ust. 2 ustawy.
2. Pracami zespołu kwalifikacyjnego kieruje przewodniczący wyznaczony spośród członków zespołu przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej.
3. W przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego wobec osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 warunki otrzymania uprawnień zawodowych ust. 3 lub art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ust. 3 ustawy, pracami zespołu kwalifikacyjnego kieruje przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
W przypadku niepowołania przez Głównego Geodetę Kraju zespołu kwalifikacyjnego funkcję zespołu pełni prezydium komisji kwalifikacyjnej, którego pracami kieruje przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
W postępowaniu kwalifikacyjnym, na każdym jego etapie, może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel Głównego Geodety Kraju niebędący członkiem komisji kwalifikacyjnej.
1. Komisja kwalifikacyjna wyznacza termin i miejsce części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego w ciągu 30 dni od dnia wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego. O wyznaczonym terminie i miejscu komisja kwalifikacyjna powiadamia osobę zainteresowaną za pomocą zawiadomienia w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. Termin części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego ustala się na dzień przypadający nie wcześniej niż 6 tygodni od daty jego wyznaczenia przez komisję kwalifikacyjną.
3. Za zgodą osoby zainteresowanej dopuszcza się przeprowadzenie części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego w terminie przypadającym wcześniej niż 6 tygodni od daty jego wyznaczenia przez komisję kwalifikacyjną.
1. Wynikiem weryfikacji dokumentów dokonanej w ramach części wstępnej postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 45a postępowanie kwalifikacyjne ust. 2 pkt 1 ustawy, jest rozstrzygnięcie o dopuszczeniu albo dopuszczeniu warunkowym, albo niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 45a postępowanie kwalifikacyjne ust. 2 pkt 2 ustawy.
2. Weryfikacja dokumentów polega w szczególności na zbadaniu treści dziennika praktyki zawodowej poprzez analizę opisanych w nim czynności wykonanych przez osobę zainteresowaną i zbadaniu, czy rodzaj i liczba prac oraz opracowań powstałych w wyniku tych czynności są zgodne z rodzajem i liczbą prac i opracowań określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. Badanie treści dziennika praktyki zawodowej może obejmować również sprawdzenie, czy osoba zainteresowana brała czynny udział w czynnościach opisanych w dzienniku praktyki zawodowej. Sprawdzenie odbywa się na podstawie informacji pozyskanych z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w którym jest przechowywana dokumentacja geodezyjna i kartograficzna prac wykazanych w dzienniku praktyki zawodowej.
4. W przypadku wniosków osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ust. 1 ustawy, część wstępna postępowania kwalifikacyjnego obejmuje również weryfikację programu kształcenia realizowanego na kierunku studiów ukończonych przez osobę zainteresowaną, w tym studiów podyplomowych i studiów trzeciego stopnia, w odniesieniu do warunków, które powinien spełniać program kształcenia, aby osoba zainteresowana nabyła umiejętności, o których mowa w art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy.
5. Weryfikacja programu kształcenia polega na zbadaniu programu kształcenia i ustaleniu, czy efekty kształcenia oraz liczba punktów ECTS określonych dla modułów kształcenia występujących w programie kształcenia spełniają wymogi wynikające z przepisów rozporządzenia, przy czym brane są pod uwagę wyłącznie moduły kształcenia, w których ramach liczba godzin przeznaczonych na uzyskanie efektów kształcenia, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia, stanowi nie mniej niż 70% godzin przeznaczonych na uzyskanie wszystkich efektów kształcenia dla danego modułu kształcenia.
6. Źródłem informacji, stanowiących podstawę do przeprowadzenia przez komisję kwalifikacyjną weryfikacji programu kształcenia, jest suplement do dyplomu ukończenia studiów oraz wypis z programu kształcenia potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni, wskazujący efekty kształcenia, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia, i liczbę godzin przeznaczonych dla uzyskania tych efektów.
1. Osobę zainteresowaną dopuszcza się warunkowo do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, gdy braki ujawnione podczas weryfikacji dokumentów mają charakter formalny i dotyczą wpisów poświadczających przebieg praktyki zawodowej wykazanej w dzienniku praktyki zawodowej, w tym:
1) brak identyfikatora ewidencyjnego materiału, gdy dokumentacja geodezyjna lub kartograficzna podlega przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
2) oznaczenie identyfikatora ewidencyjnego materiału jest niepełne, brak pieczątki wykonawcy, u którego osoba zainteresowana odbywała praktykę zawodową;
3) brak oznaczenia położenia lub wielkości obiektu, którego dotyczyły prace objęte praktyką zawodową osoby zainteresowanej;
4) brak daty potwierdzenia przez osobę, o której mowa w § 7 ust. 2, wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych w ramach praktyki zawodowej.
2. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 13 ust. 3 oraz w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, powiadamia niezwłocznie osobę zainteresowaną o brakach w dokumentacji dołączonej do wniosku oraz wyznacza termin 14 dni na uzupełnienie wykazanych braków. W przypadku nieuzupełnienia braków w wyznaczonym terminie wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
3. Usunięcie braków, o których mowa w ust. 1, przez osobę zainteresowaną potwierdza jeden z członków zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14, jeden z członków prezydium komisji kwalifikacyjnej.
4. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 13 ust. 3 oraz w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, informuje niezwłocznie osobę zainteresowaną o wyniku części wstępnej postępowania kwalifikacyjnego.
1. Część sprawdzającą postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 45a postępowanie kwalifikacyjne ust. 2 pkt 2 ustawy, przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i ustnego.
2. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, odbiera zestawy pytań egzaminacyjnych, umieszczone w opieczętowanej kopercie, od Głównego Geodety Kraju lub osoby upoważnionej.
3. Przed otwarciem koperty z zestawami pytań egzaminacyjnych sprawdza się, czy koperta nie została uszkodzona w sposób umożliwiający dostęp do zestawów pytań.
4. Otwarcie koperty, o której mowa w ust. 3, następuje w obecności osób zainteresowanych uczestniczących w egzaminie pisemnym.
Przed przystąpieniem do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego osoba zainteresowana okazuje dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
1. Egzamin pisemny obejmuje:
1) część ogólną składającą się z 60 pytań testowych sprawdzających znajomość przepisów prawnych oraz standardów technicznych dotyczących geodezji i kartografii, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych, przy czym do każdego pytania testowego są dołączone cztery odpowiedzi, z których co najmniej jedna jest poprawna;
2) część szczegółową składającą się z 3 pytań opisowych wymagających udzielenia odpowiedzi dotyczących wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, uwzględniających zakres uprawnień zawodowych, o których nadanie ubiega się osoba zainteresowana, oraz wskazania przepisów regulujących zagadnienia określone w pytaniach.
2. Czas trwania każdej z części egzaminu pisemnego wynosi 1 godzinę.
1. Bezpośrednio przed rozpoczęciem egzaminu pisemnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, informuje osoby zainteresowane o warunkach organizacyjnych jego przeprowadzenia.
2. Po przekazaniu informacji o warunkach organizacyjnych przeprowadzenia egzaminu pisemnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, zarządza rozdanie arkuszy egzaminacyjnych z pytaniami testowymi, a po zakończeniu części ogólnej zarządza ich zebranie z jednoczesnym rozdaniem pytań opisowych. Do pytań opisowych są dołączane arkusze egzaminacyjne, na których osoby zainteresowane udzielają odpowiedzi.
3. Korzystanie przez osobę zainteresowaną z pomocy innych osób zainteresowanych uczestniczących w egzaminie pisemnym, urządzeń odtwarzających, opracowań obejmujących tematykę stanowiącą przedmiot postępowania kwalifikacyjnego lub urządzeń służących do przekazu bądź odbioru informacji powoduje przerwanie tej osobie egzaminu i jest równoznaczne z wynikiem negatywnym.
4. W czasie trwania egzaminu pisemnego osoby zainteresowane mogą korzystać tylko z tekstów aktów prawnych w postaci papierowej.
5. Główny Geodeta Kraju publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wykaz aktów prawnych stanowiących źródło pytań egzaminów pisemnego i ustnego oraz w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku treść pytań egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym.
1. Odpowiedzi udzielone podczas egzaminu pisemnego są oceniane w następujący sposób:
1) w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za poprawną i wyczerpującą odpowiedź na każde pytanie;
2) w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde z pytań, przy czym za brak odpowiedzi przyznaje się 0 punktów.
2. Uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu pisemnego oraz co najmniej 15 punktów w części szczegółowej egzaminu pisemnego daje wynik pozytywny.
3. Prace pisemne są sprawdzane przez członka komisji kwalifikacyjnej wskazanego przez przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14, przez członka prezydium komisji kwalifikacyjnej wskazanego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej.
4. Prace pisemne z oceną negatywną są sprawdzane powtórnie przez innego członka zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14, przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej. W przypadku odmiennych ocen o wyniku egzaminu pisemnego decyduje odpowiednio przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego lub komisji kwalifikacyjnej.
5. Nie sprawdza się pracy z części szczegółowej egzaminu pisemnego osoby zainteresowanej, która nie uzyskała pozytywnego wyniku z części ogólnej.
6. Wynik egzaminu pisemnego wpisuje się na odpowiednim arkuszu pracy egzaminacyjnej i opatruje się go datą i podpisem sprawdzającego.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu pisemnego.
1. Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego wobec osoby zainteresowanej ubiegającej się o nadanie uprawnień zawodowych w jednym z zakresów, o których mowa w art. 43 zakresy nadawanych uprawnień zawodowych pkt 1, 2, 4, 5 ustawy, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z pozytywnym wynikiem postępowanie kwalifikacyjne w jednym z powyższych zakresów, obejmuje część szczegółową egzaminu pisemnego i egzamin ustny.
2. Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego wobec osoby zainteresowanej ubiegającej się o nadanie uprawnień zawodowych w jednym z zakresów, o których mowa w art. 43 zakresy nadawanych uprawnień zawodowych pkt 3, 6, 7 ustawy, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z pozytywnym wynikiem postępowanie kwalifikacyjne w jednym z powyższych zakresów, obejmuje część szczegółową egzaminu pisemnego i egzamin ustny.
1. W czasie egzaminu ustnego osoby prowadzące postępowanie kwalifikacyjne zadają indywidualnie pytania osobie zainteresowanej.
2. Odpowiedzi oceniają wszystkie osoby prowadzące postępowanie kwalifikacyjne.
3. Pytania formułuje się w sposób zwięzły i jasny, z uwzględnieniem tematyki związanej z zakresem uprawnień zawodowych, o których uzyskanie ubiega się osoba zainteresowana. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, w uzasadnionych przypadkach może zinterpretować treść zadanego pytania.
4. W przypadku braku jednomyślności osób prowadzących postępowanie kwalifikacyjne w ocenie odpowiedzi udzielonych przez osobę zainteresowaną w trakcie egzaminu ustnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
1. Przebieg postępowania kwalifikacyjnego jest dokumentowany w protokole postępowania kwalifikacyjnego, w którym umieszcza się informacje opisujące przebieg postępowania kwalifikacyjnego w części wstępnej i części sprawdzającej.
2. Protokół zawiera szczegółowe uzasadnienie stanowiska odpowiednio w sprawie niedopuszczenia do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego albo stwierdzenia braku kwalifikacji osoby zainteresowanej do nadania uprawnień zawodowych we wnioskowanym zakresie.
3. Uzasadnienie stwierdzenia braku kwalifikacji na skutek negatywnego wyniku egzaminu ustnego wymaga opisu zagadnień będących przedmiotem pytań oraz wskazania braków w udzielonej odpowiedzi, świadczących, że osoba zainteresowana nie wykazała się posiadaniem wiedzy w stopniu wskazującym na możliwość wykonywania przez nią samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.
4. W protokole dokumentuje się przebieg przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego odrębnie wobec każdej z osób zainteresowanych uczestniczących w postępowaniu kwalifikacyjnym.
5. Po podpisaniu protokołu przez wszystkie osoby prowadzące postępowanie kwalifikacyjne przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, a w przypadku, o którym mowa w § 14 – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, ogłasza osobie zainteresowanej wynik części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
6. Protokoły postępowania kwalifikacyjnego wraz z wnioskami osób zainteresowanych uczestniczących w danym postępowaniu kwalifikacyjnym oraz arkuszami egzaminacyjnymi powinny zostać przekazane do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w terminie nieprzekraczającym dwóch dni roboczych od dnia zakończenia części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
Komisja kwalifikacyjna kończy postępowanie kwalifikacyjne i zwraca Głównemu Geodecie Kraju wniosek wraz z protokołem, o którym mowa w § 27 ust. 1, nie później niż dwa dni robocze po zakończeniu części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 45a postępowanie kwalifikacyjne ust. 2 pkt 2 ustawy, albo części wstępnej, o której mowa w art. 45a postępowanie kwalifikacyjne ust. 2 pkt 1 ustawy, jeżeli osoba zainteresowana nie została dopuszczona do części sprawdzającej.
W przypadku gdy osoba zainteresowana nie została dopuszczona do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego lub postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się wynikiem negatywnym, dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w art. 44 warunki otrzymania uprawnień zawodowych lub art. 44a inne warunki uzyskania uprawnień zawodowych ustawy, wraz z fotografiami, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, dołączone do wniosku o nadanie uprawnień zawodowych, są zwracane tej osobie.
Koszty postępowania kwalifikacyjnego obejmują:
1) koszty bezpośrednie, w których skład wchodzą koszty:
a) wynagrodzenia, przejazdów, noclegów i diet członków komisji kwalifikacyjnej,
b) wynajmu sal na potrzeby postępowań egzaminacyjnych,
c) materiałów i prac biurowych związanych z organizacją pracy komisji kwalifikacyjnej oraz przeprowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, w tym druku protokołów postępowania kwalifikacyjnego, formularzy zawierających pytania egzaminacyjne;
2) koszty pośrednie, w których skład wchodzą koszty:
a) organizowania okresowych posiedzeń komisji kwalifikacyjnej, a także narad prezydium komisji kwalifikacyjnej,
b) opracowania pytań egzaminacyjnych,
c) wydawnictw informacyjno-szkoleniowych,
d) związane z obsługą prac komisji kwalifikacyjnej, w tym obsługą księgową i obsługą administracyjno-prawną.
Wzór świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień zawodowych osobom zainteresowanym określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.