Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Ustawa o podatku od towarów i usług


Kategoria: Prawo Finansowe

Opodatkowanie darowizny na rzecz gminy

Stan faktyczny:

Gmina Polkowice Małe otrzymała w drodze darowizny od mieszkańców 10.000zł. Pieniądze te pochodziły ze zbiórki organizowanej dobrowolnie przez mieszkańców na rzecz promocji gminy. Gmina nie dostarcza w zamian żadnych usług ani towarów.

Czy powyższa wpłata podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

 

Podstawa prawna:
art. 5 terytorium Polski w rozumieniu ustawy, ust.1 pkt.1, art. 7 dochody małoletnich dzieci i ich doliczenie do dochodów rodziców, ust.1 w zw. z art. 2 wyłączenia spod regulacji ustawy, pkt.6, art. 8 przychody z udziału w spółce, w wspólnej własności, przychody z pozarolniczej działalności, ust.1 pkt. ustawy o podatku od towarów i usług
Uzasadnienie:

Wpłata od mieszkańców nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wynika to z art. 5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że opodatkowaniu podlega m.in.odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Analizując definicję dostawy towaru (art. 7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz świadczenia usług (art. 8 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług) można skonstatować, że gmina nie dokonuje żadnego świadcznia na rzecz mieszkańców, którzy dokonali wpłat, a zatem nie ma miejsca ani dostawa towarów ani świadczenie usług. Dlatego też Urząd Gminy nie ma obowiązku odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanych środków.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Wystawienie faktury na osobę trzecią

Stan faktyczny:

Kazimierz G. prowadzi działalność handlową - sklep sportowy. Jeden z jego klientów zakupił rower sportowy, poprosił aby faktura została wystawiona na jego kolegę - zatem nie na osobę będącą strona umowy kupna - sprzedaży.

Czy możliwe jest wystawienie takiej faktury? 

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wystawienie faktury 2 tygodnie po zawarciu umowy

Stan faktyczny:

Grażyna H. prowadzi działalność handlową polegającą na sprzedaży środków chemicznych na popularnym portalu aukcyjnym. Do tej pory nie wystawiała faktur, a jedynie paragony. Jeden z klientów domagał się wydania faktury, uczynił to 2 tygodnie po otrzymaniu zakupionego towaru.

Czy w tym przypadku istnieje obowiązek wystawienie faktury?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Sprzedaż własnoręcznie wytworzonej biżuterii

Stan faktyczny:

Anna K. postanowiła założyć stronę internetową, na której umieszczałaby wpisy dotyczące jej życia prywatnego (swoisty pamiętnik), jej twórczość. Rozważa też, czy nie wprowadzić możliwości sprzedaży jej własnoręcznie wytworzonej biżuterii.

Czy założenie takiej strony internetowej wiąże się z koniecznością poinformowania urzędu skarbowego?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.