12 maja 2010r. Marian C. otworzył działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. W umowie określone zostało, iż rokiem podatkowym będzie kolejne 12 miesięcy licząć od maja 2010r. Pracownik Urzędu Skarbowego zakwestionował to postnowienie twierdząc, że rokiem podatkowym jest zawsze rok kalendarzowy.
Czy pracownik US miał rację?
Pracownik Urzędu Skarbowego nie miał racji. Wynika to z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym określono czas trwania roku podatkowego. Co do zasady jest nim rok kalendarzowy, lecz przewidziane zostały też odstępstwa. I tak w przypadku podatnika podejmujący działalność po raz pierwszy rok podatkowy może trwać do ostatnego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej niż dwanaście kolejnych miesięcy. Zmiana ta powinna być zawarta w statucie lub umowie spółki oraz zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w teminie 30 dni od rozpoczęcia działalności.
Zatem pan Marian C. może określić rok podatkowy inaczej niż rok kalendarzowy. W tym celu powinien do 12 czerwca 2010r. zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.
Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.