Sąd Rejonowy w Rzeszowie, dokonując podziału majątku wspólnego Karoliny J. i Mariusza J., w skład którego wchodziło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, przyznał prawo do lokalu wnioskodawczyni Karolinie J. Sąd nakazał Mariuszowi J. wydanie Karolinie J. spornego lokalu i orzekł, że uczestnikowi nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że Mariusza J. nie można uznać lokatorem w rozumieniu ustawy ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego.
Proszę ocenić, czy Sąd Rejonowy miał rację nie przyznając Mariuszowi J. ochrony przysługującej lokatorom na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego.
Sąd Rejonowy w Rzeszowie powinien objąć Mariusza J. ochroną przysługującą lokatorowi. Treść przepisu art. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego wskazuje bowiem, że przez lokatora należy rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego, niż prawo własności. Doktryna jednolicie przyjmuje, że w pojęciu lokatora, w rozumieniu tego przepisu, mieści się również osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 lipca 2004 r. W orzeczeniu tym Sąd Najwyższy stwierdził, że wykładnia językowa art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego nie pozostawia wątpliwości, iż status lokatora w rozumieniu ustawy uzyskuje osoba, która używa lokalu na podstawie tytułu prawnego innego niż prawo własności, a zatem chodzi o każdy tytuł prawny, który nie jest prawem własności. Mieści się więc w tym pojęciu także osoba, której przysługuje (lub przysługiwało) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, niebędące prawem własności, lecz ograniczonym prawem rzeczowym, a zatem prawem na rzeczy cudzej.
Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.