Pani Mariola Jurczyk pracuje w firmie "Korel"od roku na podstawie umowy o pracę na czas określony (do 2015r.) Z powodów osobistych rozwiązała umowę o pracę z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dowiedziawszy się o możliwości urlopu na poszukiwanie nowej pracy złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej 2 płatnych dni urlopu. Pracodawca nie przyjął wniosku argumentując, że takie uprawnienie przysługuje jedynie w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony.
Kodeks pracy - Stosunek pracy
Kategoria: Prawo Pracy i Ubezpieczeń
Urlop na poszukiwanie pracy
Pracodawca nie miał racji argumentując, że urlop na poszukiwanie nowej pracy przysługuje jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony. Zwolnienie to przysługuje do wszystkich umów, z których wynika okres co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia. Zatem nie przysługuje w przypadkach:
- zatrudnienia na okres próbny któtszy niż 3 miesiące,
- zatrudnienia na czas zastępstwa nieobecnego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności,
- umów rozwiązywanych w drodze porozumienia stron,
- umów rozwiązywanych bez zachowania okresu wypowiedzenia,
- umów rozwiązujących się z upływem czasu na jaki zostały zawarte,
- umów rozwiązywanych przez pracownika.
Zatem argumentacja pracodawcy była niezgodna z przepisami, zaś sam fakt odmowy udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy zasadny, co wynika z faktu, że umowa o pracę z panią Mariolą Jurczyk została rozwiązana z jej inicjatywy, co pozbawia ją prawa do tego zwolnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę w okresie zwolnienia lekarskiego
Paweł Wieczorek prowadzi niewielkie przedsiębiorstwo produkujące chrupki. Zatrudnia 4 osoby. Jeden z pracowników od 4 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim, po 3 miesiącach pojawił się aby przedłożyć ponowne zwolnienie na okres 6 miesięcy. Przed przejściem na zwolnienie pracował 2 miesiące. Nieobecność pracownika powoduje opóźnienia w realizacji zamówień przez firmę. Pan Paweł Wieczorek rozważa rozwiązanie umowy o pracę bez w wypowiedzenia.
Czy ta forma jest dopuszczalna w opisanej sytuacji?
Przywrócenie do pracy, a nagroda za nieprzerwane zatrudnienie
Adam Baranowski został przywrócony do pracy na podstawie wyroku sądu pracy. Za okres pozostawania bez pracy nie przyznano mu wynagrodzenia. Łącznie u pracodawcy zatrudniony jest już 20 lat. W regulaminie wynagradzania określona została nagroda za nieprzerwane 20-letnie zatrudnienie. Pracodawca odmówił wypłaty nagrody panu Baranowskiego tłumacząc, że okres pozostawania bez pracy jest przerwą w zatrudnieniu. Proszę ocenić zgodność z prawem działania pracodawcy.
Wynagrodzenie za zwolnienie na poszukiwanie pracy
Romana Kowalska pracuje od roku w firmie przewozowej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 1 marca pracodawca wypowiedział umowę. 25 marca pani Kowalska zwróciła się do pracodawcy o wypłacenie ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy i niewykorzystane zwolnienie na poszukiwanie pracy. Pracodawca w dniu ustania stosunku pracy wypłacił część za zaległy urlop wypoczynkowy, zaś co do niewykorzystanego zwolnienia na poszukiwanie pracy odmówił.
Proszę ocenić zgodność z prawem działania pracodawcy.