II SA/Gl 91/14
Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2014-05-08
Nietezowane
Artykuły przypisane do orzeczenia
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.
Skład sądu
Rafał Wolnik /przewodniczący sprawozdawca/Elżbieta Kaznowska
Piotr Broda
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda,, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi E.G. na uchwałę Rady Gminy Wręczyca Wielka z dnia 7 lipca 2011 r. Nr IX/102/11 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego p o s t a n a w i a zawiesić postępowanie sądowe.
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą z dnia 7 lipca 2011 r. Rada Gminy Wręczyca Wielka dokonała zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w granicach administracyjnych gminy Wręczyca Wielka. Zgodnie z § 1 ust. 1 tej uchwały z obszaru objętego przedmiotową zmianą wyłączone zostały działki o nr ewidencyjnych "1", "2" i "3" położone w miejscowości P. Działki te stanowią własność skarżącego E. G.
W piśmie z dnia 10 grudnia 2013 r. skarżący, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zarówno powołaną na wstępie uchwałę jak i uchwałę Rady Gminy Wręczyca Wielka z dnia 29 września 2009 r. w przedmiocie zmiany uchwały tejże Rady z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy.
Zasadnicze zarzuty skargi sprowadzają się do kwestionowania pominięcia działek skarżącego w obu zaskarżonych uchwałach.
Zarządzeniem z dnia 15 stycznia 2014 r. Zastępca Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu, działając na podstawie art. 57 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 zez zm.), zwanej dalej p.p.s.a., rozdzielił wniesione przez skarżącego skargi. W wyniku tego rozdzielenia skarga na uchwałę z dnia 29 września 2009 r. została zarejestrowana pod sygn. akt II SA/Gl 90/14 i obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy.
Na rozprawie w dniu 8 maja 2014 r. pełnomocnik skarżącego wniósł o zawieszenie postępowania z uwagi na fakt, że dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy może się okazać niezbędne rozstrzygnięcie w sprawie ze skargi skarżącego na uchwałę Rady Gminy Wręczyca Wielka z dnia 29 września 2009 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje:
Stosownie do postanowień art. 125 § 1 pkt 1 p.p.s.a., sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Jak wspomniano wyżej przed tut. Sądem oczekuje na rozpoznanie skarga tego samego skarżącego na uchwałę Rady Gminy Wręczyca Wielka z dnia 29 września 2009 r. w sprawie zmiany uchwały tejże Rady z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wręczyca Wielka. W tej ostatnio wymienionej uchwale postanowiono, że z granicy obszaru objętego projektowaną zmianą planu wyłącza się działki o nr ewidencyjnych "1", "2" i "3" położone w miejscowości P.
W ocenie Sądu granice obszaru przyszłego planu miejscowego wyznaczone uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia tego planu wiążą organ planistyczny przy uchwalaniu planu (por. wyrok NSA z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt II OSK 964/10; wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. akt II SA/Gl 607/11). W tej sytuacji stwierdzić przyjdzie, że rozstrzygnięcie sprawy ze skargi na uchwałę w przedmiocie przystąpienia do zmiany planu miejscowego może mieć wpływ na rozstrzygnięcie niniejszej sprawy. Innymi słowy od prawomocnego zakończenia postępowania w tamtej sprawie zależy wynik niniejszej sprawy, co uzasadnia zawieszenie postępowania w oparciu o art. 125 § 1 pkt 1 p.p.s.a.
Wyjaśnić jeszcze przyjdzie, że podjęcie zawieszonego postępowania nastąpi po ustaniu przyczyny jego zawieszenia, tj. po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowoadministracyjnego w sprawie zarejestrowanej pod sygn. akt II SA/Gl 90/14.
