• I OPP 49/14 - Postanowien...
  25.05.2025

I OPP 49/14

Postanowienie
Naczelny Sąd Administracyjny
2014-06-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Małgorzata Dałkowska - Szary
Marek Stojanowski
Włodzimierz Ryms /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Włodzimierz Ryms (sprawozdawca), Sędziowie NSA: Małgorzata Dałkowska-Szary, Marek Stojanowski, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi K. O. na przewlekłość postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w zakresie przyznania prawa pomocy w sprawie ze skargi K. O. na działania Prezesa Rady Ministrów sygn. akt IV SO/Wa 4/14 postanawia: odrzucić skargę na przewlekłość postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący K. O. wniósł skargę na przewlekłość postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w sprawie dotyczącej jego skargi na działania Prezesa Rady Ministrów, w zakresie przyznania prawa pomocy, żądając stwierdzenia przewlekłości postępowania, zalecenia Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie odpowiednich czynności oraz przyznania sumy pieniężnej w wysokości 20 000 zł.

Z akt sprawy wynika, że skarga wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy została przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez organ w dniu 27 stycznia 2014 r. Postanowieniem z dnia 3 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę, z uwagi na to, że sprawa nie należy do właściwości sądów administracyjnych. Skarżący wniósł także o przyznanie prawa pomocy. Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 31 marca 2014 r. odmówiono skarżącemu ustanowienia prawa pomocy w zakresie całkowitym. Skarżący wniósł sprzeciw od postanowienia z dnia 31 marca 2014 r. Postanowieniem z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt IV SO/Wa 4/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy. Zażalenie na to postanowienie zostało oddalone przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. akt I OZ 474/14. Pismem z dnia 28 maja 2014 r. skarżący wniósł skargę na przewlekłość postępowania.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga na przewlekłość postępowania podlega odrzuceniu.

Skarga na przewlekłość postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie została wniesiona przez skarżącego po zakończeniu postępowania postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2014 r. o odrzuceniu skargi. Skarżący nie wniósł skargi kasacyjnej od tego postanowienia, a postępowanie w zakresie przyznania prawa pomocy poprzez ustanowienie adwokata zostało zakończone prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt IV SO/Wa 4/14 odmawiającym przyznania prawa pomocy. Zażalenie na to postanowienie zostało oddalone przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. akt I OZ 474/14. W tym stanie rzeczy skarga na przewlekłość postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2014 r. o odrzuceniu skargi jest niedopuszczalna, ponieważ skargę taką, stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843 ze zm.), dalej: ustawa, można wnieść w toku postępowania.

Ponadto należy wskazać, że sąd rozpoznający skargę na przewlekłość postępowania, stosownie do art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy, nie może wkraczać w zakres oceny faktycznej i prawnej sprawy. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznając skargę na przewlekłość postępowania nie ocenia prawidłowości podejmowanych w sprawie rozstrzygnięć organów administracyjnych czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że Naczelny Sąd Administracyjny nie może odnosić się do zarzutów dotyczących wyrządzenia skarżącemu szkody przez organy państwowe.

Należy również podnieść, że okoliczność, iż wniosek o przyznanie prawa pomocy został rozpoznany pod odrębną sygnaturą (IV SO/Wa 4/14), nie zmienia tego, że jest to wniosek w sprawie ze skargi K. O. na działania Prezesa Rady Ministrów (sygn. akt IV SA/Wa 199/14).

Mając na uwadze powyższe, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 178 i 180 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) oraz w związku z art. 8 ust. 2 ustawy odrzucił skargę jako niedopuszczalną.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...