• III SA/Gd 645/13 - Postan...
  08.05.2025

III SA/Gd 645/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2013-09-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Elżbieta Kowalik-Grzanka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kowalik – Grzanka po rozpoznaniu w dniu 27 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2013 r. sygn. akt [...] w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. zaskarżyła do wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2013 r. sygn. akt [...] w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego.

W skardze zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadniając wniosek skarżąca spółka wskazała, że wykonanie zakwestionowanej decyzji oznaczać będzie konieczność zaprzestania działalności i sprzedaży posiadanych pojazdów mechanicznych ze stratą finansową, a w dalszej kolejności likwidację spółki oraz miejsc pracy dla zatrudnionych w spółce pracowników.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

W świetle art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że warunkiem wstrzymania wykonania decyzji na podstawie art. 61 § 3 ww. ustawy jest jej niewykonanie do czasu rozpatrzenia wniosku.

Wstrzymanie wykonania decyzji lub aktu nie ma zatem zastosowania w sytuacji, gdy decyzja objęta skargą została już wykonana. Nie można bowiem spowodować odwrócenia już zaistniałych następstw wykonania decyzji. Innymi słowy, skoro postanowienie sądu administracyjnego ma uchronić stronę przed negatywnymi skutkami wykonania decyzji, to jej wykonanie niweczy cel zastosowania instytucji przewidzianej w art. 61 § 3 ww. ustawy.

Przenosząc powyższe uwagi w realia niniejszej sprawy należy podkreślić, że zaskarżoną decyzją z dnia 10 czerwca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia 26 czerwca 2012 r. nr [...], mocą której skarżącej spółce została cofnięta licencja na wykonywanie transportu drogowego rzeczy.

Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 1265 ze zm.) konsekwencją cofnięcia licencji jest obowiązek zwrotu licencji i wydanych do niej wypisów organowi, który udzielił licencji, niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o cofnięciu licencji uzyskała status decyzji ostatecznej.

Ostateczna w toku instancji to zaś taka decyzja administracyjna, od której nie przysługuje odwołanie, czyli upłynął 14 - dniowy termin do wniesienia odwołania albo po rozpoznaniu którego organ drugiej instancji utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W związku z ww. przepisem ustawy o transporcie drogowym (określającym obowiązek zwrotu wskazanych dokumentów) uznać należy, że skutki, które wynikają z jej wykonania już wystąpiły. Tym samym zaskarżoną do Sądu decyzję należy uznać za wykonaną.

Natomiast wstrzymanie wykonania wykonanej już decyzji nie wywołałoby żadnych skutków prawnych, bowiem brak byłoby czynności nadających się do wykonania, a zatem takich, które można byłoby wstrzymać (por. w tej materii: postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 lipca 2010 r., sygn. akt II GSK 779/10; postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2012 r., sygn. akt II GSK 132/12; postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 maja 2012 r., sygn. akt II GZ 156/12; Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych; orzeczenia.nsa.gov.pl).

Niezależnie od powyższego należy również zauważyć, że spółka nie wykazała w żaden sposób, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody materialnej lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Uzasadnienie wniosku w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu winno odnosić się do konkretnych zdarzeń (okoliczności) świadczących o tym, że w stosunku do wnioskodawcy wstrzymywanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest uzasadnione.

W niniejszej sprawie skarżąca wskazała jedynie w sposób ogólny, że wykonanie decyzji spowoduje konieczność likwidacji spółki oraz utratę miejsc pracy przez zatrudnionych w spółce pracowników. Na poparcie wniosku o wstrzymanie wykonania zakwestionowanej decyzji spółka nie przywołała jednakże żadnych konkretnych okoliczności i dowodów, które mogłyby uzasadniać, iż istnieje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego wynika zaś, że wykonywanie transportu drogowego nie stanowi wyłącznego przedmiotu działalności spółki.

W związku z powyższym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił wstrzymania zaskarżonej decyzji, o czym orzeczono jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 61 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...