• Interpretacja indywidualn...
  05.11.2024

IPPP3/443-104/10-4/MPe

Interpretacja indywidualna
z dnia 7 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 135 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.01.2010 r. (data wpływu 01.02.2010 r.) uzupełnione w dniu 04.05.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 19.04.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 01.02.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 04.05.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 19.04.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

G. S.A. jest spółką prawa handlowego mającą siedzibę w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych, przy czym oferowany przez G. S.A. wynajem możliwy jest zarówno z obsługą operatorską jak i bez tej usługi.

G. S.A. planuje zawarcie umowy ramowej na wynajem żurawi posiadanych przez G. S.A. na rzecz podmiotu (spółki prawa handlowego) z siedzibą w kraju członkowskim. Najemca nie posiada na terenie Polski stałego miejsca świadczenia działalności - cała jego aktywność gospodarcza skupia się w miejscu, w którym ma swoją siedzibę. Okres trwania planowanej umowy ramowej to czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia umowy w terminie 3 miesięcy. Wynajem nie obejmuje obsługi operatorskiej - G. S.A. dostarcza kontrahentowi żurawie do pracy bez operatora.

Umowa nie określa również miejsca świadczenia usługi - żurawie będą wynajmowane na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Rzeczpospolitej Polskiej. Najemca z odpowiednim wyprzedzeniem zobowiązany będzie dostarczyć zamówienie na wynajem urządzenia dźwigowego określające typ żurawia oraz okres jego najmu.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, iż usługobiorca usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, które w jakikolwiek sposób uczestniczyłoby w transakcji będącej przedmiotem wniosku. Jednocześnie Spółka oświadcza, iż usługobiorca z siedzibą w Dortmundzie posługuje się niemieckim numerem identyfikacji podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przedstawiony stan faktyczny kwalifikuje usługi świadczone na podstawie opisanej wyżej umowy, jako świadczone w miejscu siedziby najemcy oraz czy usługa stałego najmu urządzeń i maszyn budowlanych bez obsługi operatorskiej, na podstawie umowy o współpracy na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza terenem Rzeczpospolitej Polskiej będzie traktowana jako usługa niezwiązana z nieruchomością...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 28b ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w art. 28b ust. 2-4, 28e ust. 1, 28f ust. 1, 28g ust. 1, 28i, 28j i 25n. W niniejszym przypadku najemca jest osobą prawną posiadającą siedzibę poza Rzeczpospolitą Polską, stąd też w przypadku gdy nie występują wyjątki przewidziane w ww. przepisach, miejscem świadczenia usługi będzie kraj członkowski Unii Europejskiej. Tym samym usługi świadczone przez podatnika na podstawie umowy określonej powyżej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku opisanego powyżej stanu faktycznego nie można uznać, iż zachodzą wyjątki określone w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z następujących przyczyn:

1. Najemca nie posiada na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stałego miejsca prowadzenia działalności. Jego zwykłe miejsce prowadzenia działalności określone zostało w miejscowości, w której znajduje się siedziba najemcy. (art. 28b ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług)

2. Nie można zakwalifikować usług związanych z opisaną wyżej umową jako związanych z nieruchomością. Umowa ramowa dotyczy wynajmu urządzeń dźwigowych bez obsługi operatorskiej, nie jest również określone miejsce świadczenia najmu. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) sekcja F „Obiekty i roboty budowlane” nie obejmuje wynajmu maszyn i urządzeń bez operatora. Tym samym usługi świadczone przez podatnika na podstawie opisanej wyżej umowy nie będą kwalifikowane jako roboty budowlane bądź związane z wykonywaniem robót budowlanych. (art. 28e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)

3. Usług objętych opisaną wyżej umową nie można traktować jako usług transportowych, bądź usług wynajmu środków transportowych (art. 28f ust. 1 i 28j ust wy o podatku od towarów i usług).

4. Usługi objęte opisaną wyżej umową nie są związane z imprezami kulturalnymi, artystycznymi, sportowymi, naukowymi, edukacyjnymi, rozrywkowymi lub podobnymi. (art. 28g ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)

5. Usługi objęte opisaną wyżej umową nie mają charakteru usług restauracyjnych i cateringowych ani też nie są związane ze świadczeniem usług turystyki. (art. 28i oraz 28n ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy, przy określaniu miejsca świadczenia usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 28a ustawy na potrzeby stosowania rozdziału 3 w zakresie określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Spółka planuje zawarcie umowy ramowej na wynajem żurawi na rzecz podmiotu (spółki prawa handlowego) z siedzibą w Dortmundzie. Najemca nie posiada na terenie Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, które w jakikolwiek sposób uczestniczyłoby w transakcji będącej przedmiotem wniosku. Okres trwania planowanej umowy ramowej to czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia umowy w terminie 3 miesięcy. Wynajem nie obejmuje obsługi operatorskiej - Wnioskodawca dostarcza kontrahentowi żurawie do pracy bez operatora. Umowa nie określa również miejsca świadczenia usługi - żurawie będą wynajmowane na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym na terenie kraju. Najemca z odpowiednim wyprzedzeniem zobowiązany będzie dostarczyć zamówienie na wynajem urządzenia dźwigowego określające typ żurawia oraz okres jego najmu. Usługobiorca przedmiotowej usługi posługiwał się będzie niemieckim numerem identyfikacji podatkowej.

W tym miejscu należy wskazać, iż stosownie do art. 28j ustawy miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Przez krótkoterminowy wynajem środków transportu, o którym mowa w ust. 1, rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających - przez okres nieprzekraczający 90 dni (art. 28j ust. 2 ustawy).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie zawierają się w wyjątkach od ogólnej zasady zawartych w przepisach art. 28b ust. 2-4 i art. 28c - 28n znowelizowanej ustawy. W związku z tym dla ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowych usług zastosowanie znajdzie ogólna zasada zawarta w art. 28b ust. 1 znowelizowanej ustawy. W myśl tego przepisu miejscem świadczenia usług wynajmu żurawi lub usługi stałego najmu urządzeń i maszyn budowlanych bez obsługi operatorskiej świadczonych przez Spółkę na rzecz podatnika z siedzibą w kraju członkowskim będzie miejsce, w którym usługobiorca tych usług posiada siedzibę. Tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowe usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie kraju oraz nie są usługami związanymi z nieruchomością należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...