• Interpretacja indywidualn...
  25.09.2024

ILPP2/443-499/10-4/EWW

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 135 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu 15 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług montażu urządzeń i instalacji do chowu drobiu i trzody chlewnej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 1 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług montażu urządzeń i instalacji do chowu drobiu i trzody chlewnej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu 15 czerwca 2010 r.) o pełnomocnictwo osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca na zlecenie firmy niemieckiej, która dostarcza odbiorcom w Polsce urządzenia i instalacje do chowu drobiu i trzody chlewnej, montować będzie u odbiorców ww. urządzenia i instalacje. Urządzenia te i instalacje tworzą linie do produkcji broilera spożywczego, jajka konsumpcyjnego, jajka wylęgowego oraz trzody chlewnej.

Montaż odbywa się w budynkach chlewni lub w kurnikach i polega na:

I. W przypadku produkcji ptaków:

1. wykonaniu instalacji:

1. elektrycznej:

1. rozprowadzenie i podwieszenie kabli na budynku,

2. montaż szafy sterującej,

3. podłączenie kabli do rozdzielni i szafy sterującej,

4. podłączenie sterownika,

2. wentylacji:

1. montaż kominów w dachu i wentylatorów w kominach,

2. montaż wentylatorów na ścianach bocznych,

3. montaż wlotów i systemu napędowego wlotów w ścianach bocznych,

3. klatki produkcyjnej:

1. montaż z podzespołów systemu klatek lub gniazd,

2. montaż systemu pojenia,

3. montaż systemu żywienia,

4. montaż systemu usuwania i podsuszania pomiotu,

5. montaż automatycznego systemu zbioru jajek,

6. montaż linii transportowej jajek,

4. systemu zadawania paszy:

1. montaż silosów paszowych do przechowywania paszy,

2. montaż systemów podawania paszy z silosów do budynku,

3. montaż systemu wagowego zadawania i kontroli paszy,

5. systemu oświetlenia:

1. montaż systemu oświetlenia,

6. systemu ogrzewania:

1. montaż systemu ogrzewania,

7. systemu chłodzenia:

1. montaż systemu chłodzenia,

8. systemu wagowego kontroli przyrostu ptaków:

1. montaż systemu wagowego kontroli przyrostu ptaków,

9. uruchomieniu wszystkich systemów i ich kalibracji.

II. W przypadku produkcji trzody chlewnej:

1. wykonaniu instalacji:

1. elektrycznej:

1. rozprowadzenie i podwieszenie kabli na budynku,

2. montaż szafy sterującej,

3. podłączenie kabli do rozdzielni i szafy sterującej,

4. podłączenie sterownika,

2. wentylacji:

1. montaż kominów w dachu i wentylatorów w kominach,

2. montaż wentylatorów na ścianach bocznych,

3. montaż wlotów i systemu napędowego wlotów w ścianach bocznych,

4. montaż systemu doprowadzania powietrza na bazie sufitu dyfuzyjnego,

5. montaż systemu doprowadzania powietrza na bazie kanałów sączących,

3. systemu zadawania paszy na sucho i mokro:

1. złożenie silosów paszowych do przechowywania paszy,

2. złożenie systemu podawania paszy z silosów do budynku,

3. złożenie systemu wagowego zadawania i kontroli paszy,

4. systemu chowu trzody chlewnej:

1. montaż systemu podłogowego,

2. montaż systemu wygrodzeń,

3. montaż systemu pojenia,

4. montaż stacji żywieniowych,

5. systemu oświetlenia:

1. montaż systemu oświetlenia,

6. systemu ogrzewania:

1. montaż systemu ogrzewania,

7. systemu chłodzenia:

1. montaż systemu chłodzenia,

8. uruchomieniu wszystkich systemów i ich kalibracji.

Całość wyposażenia budynku inwentarskiego dostarczona jest w pojedynczych częściach i składana na miejscu przy pomocy śrub i innych systemów szybkiego łączenia. Systemy po złożeniu są montowane do budynku. Wszystkie systemy są w pełni demontowalne, z możliwością ich przeniesienia i uruchomienia w innym miejscu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy miejscem opodatkowania opisanych usług, jest siedziba usługobiorcy w Niemczech (art. 28b ust. 1), czy miejsce położenia nieruchomości (art. 28e)...

Zdaniem Wnioskodawcy, miejscem opodatkowania jest siedziba usługobiorcy. Urządzenia i instalacje są bowiem montowane w gotowych budynkach – pomieszczeniach gospodarczych, mogą być w przyszłości zdemontowane i przeniesione w inne miejsce. W związku z tym, nie można mówić, że opisane usługi są związane z nieruchomością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca na zlecenie firmy niemieckiej, która dostarcza odbiorcom w Polsce urządzenia i instalacje do chowu drobiu i trzody chlewnej, montować będzie u odbiorców ww. urządzenia i instalacje. Urządzenia i instalacje tworzą linie do produkcji broilera spożywczego, jajka konsumpcyjnego, jajka wylęgowego oraz trzody chlewnej.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca świadczyć będzie usługi montażu urządzeń i instalacji do chowu drobiu i trzody chlewnej na rzecz firmy niemieckiej, która jest dostawcą ww. towarów dla odbiorców w Polsce.

Zatem stwierdzić należy, iż usługobiorcą wykonanych przez Zainteresowanego usług będzie firma, wykonująca działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy oraz posiadająca status podatnika, w myśl art. 28a ustawy.

Art. 28b ust. 1 ustawy stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W myśl art. 28b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Jednakże od ogólnej zasady zawartej w powyższym przepisie, ustawodawca przewidział szereg odstępstw, na podstawie których miejsce świadczenia pewnych usług, ściśle określonych w przepisach ustawy, ustala się w sposób szczególny.

I tak art. 28e ustawy wskazuje, iż miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z opisu sprawy wynika, że usługa montażu urządzeń i instalacji do chowu drobiu i trzody chlewnej wykonywana będzie u odbiorców w Polsce, a na samą usługę składać się będzie cały szereg czynności, a mianowicie: przy produkcji ptaków - wykonanie instalacji elektrycznej (rozprowadzenie i podwieszenie kabli na budynku, montaż szafy sterującej, podłączenie kabli do rozdzielni i szafy sterującej, podłączenie sterownika), wentylacji (montaż kominów w dachu i wentylatorów w kominach, montaż wentylatorów na ścianach bocznych, montaż wlotów i systemu napędowego wlotów w ścianach bocznych), klatki produkcyjnej (montaż z podzespołów systemu klatek lub gniazd, montaż systemu pojenia, montaż systemu żywienia, montaż systemu usuwania i podsuszania pomiotu, montaż automatycznego systemu zbioru jajek, montaż linii transportowej jajek), systemu zadawania paszy (montaż silosów paszowych do przechowywania paszy, montaż systemów podawania paszy z silosów do budynku, montaż systemu wagowego zadawania i kontroli paszy), systemu oświetlenia (montaż systemu oświetlenia), systemu ogrzewania (montaż systemu ogrzewania), systemu chłodzenia (montaż systemu chłodzenia), systemu wagowego kontroli przyrostu ptaków (montaż systemu wagowego kontroli przyrostu ptaków), uruchomienie wszystkich systemów i ich kalibracja oraz przy produkcji trzody chlewnej - wykonanie instalacji elektrycznej (rozprowadzenie i podwieszenie kabli na budynku, montaż szafy sterującej, podłączenie kabli do rozdzielni i szafy sterującej, podłączenie sterownika), wentylacji (montaż kominów w dachu i wentylatorów w kominach, montaż wentylatorów na ścianach bocznych, montaż wlotów i systemu napędowego wlotów w ścianach bocznych, montaż systemu doprowadzania powietrza na bazie sufitu dyfuzyjnego, montaż systemu doprowadzania powietrza na bazie kanałów sączących), systemu zadawania paszy na sucho i mokro (złożenie silosów paszowych do przechowywania paszy, złożenie systemu podawania paszy z silosów do budynku, złożenie systemu wagowego zadawania i kontroli paszy), systemu chowu trzody chlewnej (montaż systemu podłogowego, montaż systemu wygrodzeń, montaż systemu pojenia, montaż stacji żywieniowych), systemu oświetlenia (montaż systemu oświetlenia), systemu ogrzewania (montaż systemu ogrzewania), systemu chłodzenia (montaż systemu chłodzenia), uruchomienie wszystkich systemów i ich kalibracja.

Zainteresowany zaznaczył, że całość wyposażenia budynku inwentarskiego dostarczona będzie w pojedynczych częściach i składana na miejscu przy pomocy śrub i innych systemów szybkiego łączenia. Systemy po złożeniu będą montowane do budynku. Wszystkie systemy będą w pełni demontowalne, z możliwością ich przeniesienia i uruchomienia w innym miejscu.

W kontekście rozpatrywanej sprawy zasadnicze znaczenia będzie miało określenie rzeczy składowej nieruchomości. Jak zauważa sie w doktrynie (M. Bednarek, Mienie, Zakamycze, Kraków 1997), dany przedmiot uzyskuje atrybut części składowej innej rzeczy (rzeczy nadrzędnej), jeżeli zostanie on połączony z tą rzeczą w taki sposób, ze będzie istniała:

1. więź fizykalno-przestrzenna,

2. więź funkcjonalna (gospodarcza), a połączenie będzie miało

3. charakter trwały (nie dla przemijającego użytku)

przy czym przesłanki te musza być spełnione łącznie.

Wskutek takiego połączenia przedmiot połączony traci samodzielny byt w sensie fizycznym, gospodarczym i prawnym, stanowiąc z pozostałymi składnikami rzeczy jedną całość traktowaną w obrocie jako dobro samoistne (rzecz w znaczeniu techniczno-prawnym).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przez część składową nieruchomości należy rozumieć taką rzecz, której odłączenie od rzeczy nadrzędnej będzie powodowało zerwanie więzi fizykalno-przestrzennej i funkcjonalnej (gospodarczej), wynikiem czego będzie uszkodzenie lub istotne zmiany całości lub części składowej.

Z opisu sprawy wynika, iż przedmiotowe urządzenia i instalacje nie będą montowane w budynkach inwentarskich na stałe (stając się częścią składową nieruchomości), nie można więc uznać, że usługi wykonywane przez Spółkę związane będą z nieruchomościami.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie, miejscem świadczenia, a tym samym miejscem opodatkowania usług montażu urządzeń i instalacji do chowu drobiu i trzody chlewnej świadczonych przez Zainteresowanego będzie terytorium kraju, w którym podatnik będący usługobiorcą (kontrahent niemiecki) posiada siedzibę, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...