• Postanowienie o zakresie ...
  11.10.2024

1474/NTR1/443-221/05/AM

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 13 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 134 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz zagranicznego zleceniodawcy prowadzącego w Polsce badania kliniczne. Badania te są prowadzone przez wyspecjalizowane ośrodki badawcze oraz odpowiednio wykwalifikowanych badaczy, działających na podstawie przewidzianych przepisami procedur. Zakres usług świadczonych przez Stronę obejmuje zbieranie, przetwarzanie i przekazywanie zleceniodawcy wiarygodnych i odpowiednio zweryfikowanych danych i badań klinicznych. Dane te przekazywane są zleceniodawcy zarówno przed rozpoczęciem badań, jak i na bieżąco w trakcie badań.W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy w odniesieniu do usług w zakresie badań klinicznych wykonywanych na rzecz zagranicznego zleceniodawcy ma zastosowanie art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Ponadto Strona zwróciła się z zapytaniem, czy podatek naliczony związany z w/w usługami podlega odliczeniu oraz jak należy wystawiać fakturę przy tego rodzaju usługach.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz zagranicznego zleceniodawcy prowadzącego w Polsce badania kliniczne. Badania te są prowadzone przez wyspecjalizowane ośrodki badawcze oraz odpowiednio wykwalifikowanych badaczy, działających na podstawie przewidzianych przepisami procedur. Zakres usług świadczonych przez Stronę obejmuje zbieranie, przetwarzanie i przekazywanie zleceniodawcy wiarygodnych i odpowiednio zweryfikowanych danych i badań klinicznych. Dane te przekazywane są zleceniodawcy zarówno przed rozpoczęciem badań, jak i na bieżąco w trakcie badań.

W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy w odniesieniu do usług w zakresie badań klinicznych wykonywanych na rzecz zagranicznego zleceniodawcy ma zastosowanie art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Ponadto Strona zwróciła się z zapytaniem, czy podatek naliczony związany z w/w usługami podlega odliczeniu oraz jak należy wystawiać fakturę przy tego rodzaju usługach.

Należy zauważyć, że w myśl art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi -miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności -miejsce stałego zamieszkania. Na zasadzie odstępstwa od w/w reguły a zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę-miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.W myśl art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy przepis ust. 3 stosuje się do usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - (...); tłumaczeń. Z przytoczonych przepisów wynika, że w przypadku kiedy usługa jest świadczona na rzecz podatnika mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium innego państwa Wspólnoty lub na rzecz osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, których siedziba lub miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce siedziby lub stałego prowadzenia działalności przez nabywcę usługi, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, iż określenie miejsca świadczenia usług zgodnie z zasadą opisaną w zdaniu poprzednim, odnosi się m.in. do usług przetwarzania danych i dostarczania informacji.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że do usług przetwarzania danych i dostarczania informacji świadczonych przez Stronę na rzecz zagranicznego zleceniodawcy ma zastosowanie art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i jako takie nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP.

Stosownie do § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 ustawy , dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca. Z treści art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W/w przepis stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku VAT w zakresie nabywanych towarów i usług dotyczących czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT w kraju. Zgodnie z art. 87 ust. 5 w/w ustawy, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, na umotywowany wniosek, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie 60 dni .

Zatem Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktur VAT związanych z zakupami, które zostały wykorzystane do zrealizowania przedmiotowej usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji i ewentualnego wystąpienia o jego zwrot.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...