PDF-006-59/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 sierpnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy wolno przekazać córce w formie darowizny mieszkanie, które zakupione zostało z wycofanego wkładu pieniężnego, skoro jako członkowie kasy mieszkaniowej małżonkowie korzystali z ulgi podatkowej?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach uznaje stanowisko strony przedstawione w piśmie, które wpłynęło do tutejszego urzędu dnia 04.08.2005 r., jako uzupełnienie wniosku złożonego dnia 26.07.2005 r. (data wpływu do urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe w przedmiocie wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej i prawa do korzystania z ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Uzasadnienie
W dniu 26.07.2005 r. wystąpili Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słubicach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych brzmiało: "czy wolno nam przekazać córce w formie darowizny mieszkanie, które zakupione zostało z wycofanego wkładu pieniężnego, skoro jako członkowie kasy mieszkaniowej korzystaliśmy z ulg podatkowych?".
W piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:Od grudnia 1997 r. byliście Państwo członkami Kasy Mieszkaniowej przy Banku X W czerwcu bieżącego roku wycofaliście Państwo wkład pieniężny i zgodnie z założeniem przeznaczyliście go na zakup mieszkania. Obecnie chcecie Państwo przekazać powyższe mieszkanie w formie aktu darowizny pełnoletniej córce.
Przedmiotowe zapytanie zawierało Państwa własne stanowisko, cyt.: "Naszym zdaniem, dokonanie na rzecz naszej pełnoletniej córki aktu darowizny mieszkania zakupionego przez nas ze środków pochodzących z kasy mieszkaniowej, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania w kasie, nie spowoduje konieczności zwrotu wykorzystanej uprzednio ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej".Stanowisko Państwa co do zakresu przedstawionego zagadnienia jest prawidłowe.
Na podstawie art. 6 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r., Nr 134, poz. 1509) - przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Cele systematycznego oszczędzania określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 06.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1070 ze zm.). Jako jeden z celów przepis ten określa w ust. 2 pkt a - nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.Jednocześnie należy zaznaczyć, iż środki wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu ustanowionego w umowie o kredyt kontraktowy, muszą być wydane do końca roku kalendarzowego, w którym zostały wycofane.Zatem przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na zakup lokalu mieszkalnego stanowi cel objęty zakresem art. 8 ust. 2 powyższej ustawy. Wydatkowanie pieniędzy na w/w cel do końca roku podatkowego, w którym zostały wycofane, nie będzie stanowić przesłanki utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania, a ty samym konieczności zwrotu uprzednio wykorzystanej ulgi.
Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, iż wycofanie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej nastąpiło po upływie określonego w umowie o kredyt kontraktowy okresie i zostały one wydatkowane zgodnie z celem systematycznego oszczędzania przed końcem roku podatkowego, w którym zostały wycofane.Reasumując, w myśl wskazanych powyżej przepisów stwierdzić należy, że określone przez Państwa stanowisko w przedstawionej sprawie jest prawidłowe.
Ustosunkowując się do Państwa zapytania z dnia 04.08.2005 r. w części dotyczącej zwolnienia córki z podatku dochodowego od otrzymanej w formie mieszkania darowizny informujemy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa: "Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym."W związku z tym z zapytaniem w powyższym zakresie powinna zwrócić się do urzędu skarbowego Państwa córka osobiście.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.
