IPPP1-443-313/07-4/RK
Interpretacja indywidualna
z dnia 28 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2007 r. (data wpływu 09.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa, w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku sukcesji podatkowej- jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 28.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa, w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w przypadku sukcesji podatkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Zgodnie z postanowieniami Dyrektywy 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26.06.2003 r., dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, zaszła konieczność wydzielenia operatorów systemu dystrybucyjnego. Do 01.07.2007 r. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych, powinni byli zostać wydzieleni jako niezależne podmioty prawne. Przekształcenia, zgodnie z wymogami Dyrektywy, zostały uregulowane w polskim ustawodawstwie w ustawie z dnia 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne, poprzez dodanie art. 9d ust. 1. Realizując powyższy obowiązek Spółka SX), została podzielona na zasadach określonych w przepisie art. 531 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych., tzw. sukcesji generalnej. W efekcie podziału SX przez wydzielenie, przeniesiono majątek służący realizacji funkcji związanych z obrotem paliwem gazowym, do nowo zawiązanej Spółki „SOX”. Podział SX nastąpił z dniem 29.06.2007 r.
Do czasu wydzielenia, SX dokonywała sprzedaży paliw gazowych (oraz świadczenia usług dystrybucji), na rzecz odbiorców końcowych: odbiorcy z grup taryfowych W1-W4 (pobierających mniejsze ilości gazu, w tym gospodarstwa domowe), oraz odbiorcy końcowi z grup taryfowych W5-W9 (odbiorcy pobierający duże ilości gazu, np. do celów przemysłowych) i rozliczała je w sposób przedstawiony poniżej. W dalszej części stanu faktycznego, Spółka przedstawia sposób rozliczenia przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Następnie Spółka podnosi, iż dla celów podatku VAT, zarówno SX przed podziałem, jak i SOX po wydzieleniu rozpoznawała obowiązek podatkowy wg terminu płatności wykazywanego każdorazowo na fakturach. W piśmie z dnia 15.11.2007r., będącym uzupełnieniem wniosku, wskazano, iż SOX w związku z wydzieleniem zajmowała się dostawą gazu, oraz że w związku z wydzieleniem przeniesiono do niej majątek służący realizacji funkcji związanych z dostawą gazu. Jednocześnie poinformowano, iż z dniem 01.10.2007 r. nastąpiło połączenie SOX z oddziałem Handlowym XY S.A., w wyniku którego następca prawnym SOX, jest (sukcesja generalna).
Ponadto, Spółka we własnym stanowisku w sprawie (dotyczącym podatku dochodowego) wskazała, iż majątek pozostały w SX, jak i wydzielony SOX stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy obowiązek podatkowy w podatku VAT przypadający na dzień po dniu wydzielenia powinien być rozpoznawany – na zasadzie sukcesji podatkowej – przez SOX...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, SOX rozpoznaje obowiązek podatkowy z tyt. wystawianych faktur, za dostawy gazu ziemnego, w dniu upływu terminu płatności określonego na fakturze. Obowiązek zadeklarowania podatku VAT należnego z tyt. faktur wystawionych przed dniem podziału, w przypadku określenia na tych fakturach terminu płatności przypadającego po dniu podziału, został rozpoznany przez SOX. Zdaniem SOX rozstrzygające znaczenie w tym przypadku ma moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, określony ustawą o VAT, a zatem SOX, na zasadzie sukcesji uniwersalnej (podatkowej), przejęła od SX, obowiązek rozpoznania i ujęcia w deklaracji podatkowej VAT należnego z tych faktur.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższy przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (§ 2 w/w artykułu).
Z cytowanych przepisów wynika, iż w przypadku podziału osoby prawnej następuje sukcesja jej praw i obowiązków. Zakres sukcesji związany jest z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku. Warunkiem sukcesji jest, aby majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka podniosła, iż w wyniku podziału przez wydzielenie, przeniesiono do niej cały majątek służący realizacji funkcji związanych z dostawą gazu. Zatem, w przypadku gdy przeniesiony majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to w świetle ww. przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, Wnioskodawca wstąpił z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki, osoby prawnej dzielonej, w związku z przydzielonymi jej, w planie podziału, składnikami majątku.
Zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.
W związku z powyższym, jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu dostawy gazu powstał już po wydzieleniu, to Wnioskodawca stosownie do postanowień art. 19 ust 13 pkt 1 lit. a ustawy, będzie rozpoznawał obowiązek podatkowy, z tym, że powinien on być rozpoznany z chwilą upływu terminu płatności określonym w umowie, a nie na fakturze jak wskazuje Wnioskodawca.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.