IBPP2/443-614/10/JJ
Interpretacja indywidualna
z dnia 29 października 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2010r. (data wpływu 29 lipca 2010r.), uzupełnionym pismami z dnia 12 i 13 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia prawidłowego terminu wystawiania faktur VAT przy dostawie książek – jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 29 lipca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia prawidłowego terminu wystawiania faktur VAT przy dostawie książek.
Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia 12 i 13 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.), będącymi odpowiedzią na telefoniczne wezwanie tut. organu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W dniu 15.02.2010 roku Wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. W rubryce 55 tegoż wniosku zadał pytanie "Czy dostawa książek lub czasopism specjalistycznych w przypadku, gdy w całości czynności drukowania wykonywane są w zakładzie Wnioskodawcy lub też część z nich podzlecana innym wykonawcom korzysta w okresie do 31.12.2010 stawce podatku od towarów i usług w wysokości 0% i dla tej dostawy należy rozpoznać obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług...".
W dniu 24.05.2010 roku Wnioskodawca otrzymał interpretacje indywidualne wydane w dniu 18 maja IBPP2/443-437/10/JJ i IBPP2/443-164/10/JJ.
Druga z wymienionych potwierdziła stanowisko Wnioskodawcy co do zdefiniowania na gruncie ustawy VAT czynności drukowania książki lub czasopisma specjalistycznego jako dostawy jak też prawa do stosowania dla niej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.
W pierwszej z wymienionych uznano stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy książek i czasopism specjalistycznych.
Zadane pytanie (cytowane powyżej) było pytaniem łącznym gdyż w przypadku braku uznania czynności za dostawę (istnieje możliwość na gruncie klasyfikacji PKWiU uznania tej czynności za usługę) obowiązek podatkowy winien być rozpoznany w oparciu o art. 19 ust. 4 ustawy VAT.
Uwzględniając fakt, że wniosek z dnia 15.02.2010 nie obejmował swoim zakresem zagadnienia sposobu wystawiania faktur przy dostawie książek, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miał zastosowania przepis art. 14b par. 5 Ordynacji podatkowej.
W wyniku otrzymanego zlecenia Wnioskodawca wykonuje na rzecz zleceniodawcy, który jest zazwyczaj wydawcą, czynności polegające na drukowaniu książek, oznaczonych odpowiednio symbolami ISBN. Przy dostawie wyrobu stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% (prawidłowość stosowania stawki 0% została potwierdzona interpretacją IBPP2/443-164/10/JJ z dnia 18 maja 2010r.).
W wypadku, gdy książki nie są oznaczone odpowiednimi symbolami ISBN, przy dostawie Wnioskodawca stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Wydając wyrób zamawiającemu Wnioskodawca wystawia fakturę dokumentującą dostawę. Wnioskodawca dla tych dostaw stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% lub 22%.
Faktury te ewidencjonowane są w ewidencji podatku od towarów i usług (art. 109 ust. 3 ustawy VAT) jak też wykazywane w deklaracji dla podatku od towarów i usług w miesiącu, w którym zostały wystawione.
Umowy dostawy nie przewidują rozliczenie zwrotów.
W przedstawionym stanie faktycznym przed wydaniem książki jak też w okresie 30 dni od dnia wydania książki Wnioskodawca nie otrzymuje części lub całości zapłaty.
W piśmie z dnia 13 października 2010r. Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego:
W wyniku otrzymanego zlecenia Wnioskodawca wykonuje na rzecz zleceniodawcy, który jest zazwyczaj wydawcą, czynności polegające na drukowaniu książek na swoim materiale, oznaczonych odpowiednio symbolami ISBN. Są to książki o symbolu PKWiU ex 22.11 – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów i dla nich Wnioskodawca stosuje stawkę VAT 0%.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w przypadku dostawy książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów, Wnioskodawca prawidłowo postępuje wystawiając fakturę VAT po wydaniu tych książek, ale przed upływem 30. dnia od dnia wydania...
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dostawy książek możliwe jest wystawienie faktury dokumentującej dostawę z chwilą wydania książek. W takim przypadku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, od tej dostawy, powstanie w dacie wystawienia faktury.
Przepis art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy VAT stanowi, że "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.11), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów, (...).".
Sposób wystawiania faktur został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). W myśl par. 11 ust. 1 tego rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Analizując przepisy art. 19 ust. 13 ustawy VAT należy zwrócić uwagę, że jedynie w pkt 3 ustępu 13 powstanie obowiązku podatkowego wyznaczone jest (między innymi) poprzez wystawienie faktury. O ile by ten przepis odczytywać łącznie z ust. 2 paragrafu 11 rozporządzenia z pominięciem ust. 1 należałoby wyciągnąć wniosek, że obowiązek podatkowy przy dostawie książek kształtowany jest przepisami rozporządzenia, które to przepisy zgodnie z Konstytucją nie mogą stanowić o dacie powstania obowiązku podatkowego. Unormowania w zakresie daty powstania obowiązku podatkowego mogą być zawarte tylko w ustawie.
Pierwszeństwo przed ust. 2 paragrafu 11 ma ust. 1, który stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Zestawienie przepisu art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy VAT (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury) z przepisem paragrafu 11 ust. 1 rozporządzenia (fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego) prowadzi do wniosku, że datę powstania obowiązku podatkowego przy dostawie książek wyznacza sam podatnik poprzez wystawienie faktury dokumentującej tą dostawę. Wystawienie faktury o ile przyjąć, że można ją wystawić po wydaniu książek, spowoduje, że powstanie obowiązek podatkowy a co za tym idzie nie zostanie naruszony ust. 2 paragrafu 11 rozporządzenia gdyż faktura zostanie wystawiona w dniu powstania obowiązku podatkowego.
Należy jednocześnie wspomnieć, że przepis art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy VAT został zmieniony od dnia 01.06.2005 roku. Przepis ten stanowił do dnia 31.05.2010 roku, że obowiązek podatkowy przy dostawie książek powstawał z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty, nie wcześniej jednak niż w dniu wydania i nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów (...).
Sposób wystawiania faktur w okresie do dnia 30.05.2005 roku normowało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku. W paragrafie 18 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia unormowano sposób wystawiania faktur w sposób identyczny jak w paragrafie 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 roku.
W stanie prawnym do dnia 31.05.2005 roku zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy VAT obowiązek podatkowy przy dostawie książek nie mógł powstać wcześniej niż w dniu wydania książek. Uwzględniając, że każde słowo użyte w ustawie ma sens i znaczenie należy stwierdzić, poprzez porównanie przepisu przed i po nowelizacji (wykreślenie słów "nie wcześniej jednak niż w dniu wydania), że w okresie od dnia 01.06.2005 roku obowiązek podatkowy w przypadku dostaw książek może powstać wcześniej niż w dniu wydania.
Powyższa analiza wskazuje, że przy dostawie książek (przy braku zapłaty) możliwym jest wystawienie faktury po wydaniu książek, a przed upływem 30. dnia od dnia wydania. Wystawienie takiej faktury będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego dla tej czynności w miesiącu wystawienia faktury.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Wstępnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zauważa, iż w pismach z dnia 12 i 13 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.) Wnioskodawca dokonał istotnych zmian zarówno w opisie stanu faktycznego jak i zadanego pytania, w porównaniu do treści zawartych we wniosku interpretację indywidualną z dnia 27 lipca 2010r. Ponieważ ww. pisma Wnioskodawcy z dnia 12 i 13 października 2010r. były konsekwencją telefonicznego wezwania tut. organu o poszerzenie opisu stanu faktycznego, a także o doprecyzowanie zadanego pytania, przyjęto, że opis stanu faktycznego oraz pytanie Wnioskodawcy przedstawione w tym właśnie piśmie są ostateczne i w tej wersji zostały one przywołane powyżej. Podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie odnosi się do tej właśnie wersji stanu faktycznego i pytania Wnioskodawcy.
Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).
Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.
W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.
Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w wyniku otrzymanego zlecenia Wnioskodawca wykonuje na rzecz zleceniodawcy, który jest zazwyczaj wydawcą, czynności polegające na drukowaniu książek na swoim materiale, oznaczonych odpowiednio symbolami ISBN. Są to książki o symbolu PKWiU ex 22.11 – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu regionalnym, krajowymi lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów. Wydając wyrób zamawiającemu Wnioskodawca wystawia fakturę dokumentującą dostawę. Umowy nie przewidują rozliczenia zwrotów. Przed wydaniem książek, jak też w okresie 30 dni od dnia wydania książek Wnioskodawca nie otrzymuje części lub całości zapłaty.
Z powołanych wyżej przepisów § 11 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów jednoznacznie wynika, że w przypadkach wskazanych w tym przepisie tj. m.in. w sytuacji przewidzianej w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT czyli również w przypadku dostawy książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę, iż w sytuacji jak przedstawiona we wniosku, moment powstania obowiązku podatkowego, należy ustalać zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dokonania przez Wnioskodawcę dostawy ww. towarów (w zależności od tego który ze wskazanych warunków spełni się jako pierwszy), nie później jednak niż 60. dnia od dnia ich wydania. W sytuacji gdy nie będzie zapłaty obowiązek podatkowy powstanie w 60. dniu od dnia wydania towarów, chyba że wcześniej Wnioskodawca wystawi fakturę dokumentującą tę dostawę.
Odwołując się do powołanych wyżej przepisów oraz okoliczności przedstawionych we wniosku należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy Wnioskodawca dokonuje dostawy książek o symbolu PKWiU ex 22.11 – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu regionalnym, krajowymi lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), przy czym jednocześnie przed wydaniem tych książek, jak też w okresie 30 dni od dnia ich wydania, Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty za dostarczony towar, prawidłowym jest wystawienie przez niego faktury dokumentującej dostawę z chwilą wydania książek, a przed upływem 30. dnia od dnia ich wydania. Trzeba jednocześnie pamiętać , iż okoliczność ta spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu tej dostawy.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznające, iż w przypadku dostawy książek możliwe jest wystawienie faktury z chwilą wydania książek i obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od tej dostawy powstanie w dacie wystawienia faktury, należało uznać za prawidłowe.
Należy zaznaczyć, iż powyższe zasady nie dotyczą książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów, nut, map i ulotek.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
