PP-B/406-210/05/IJ
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 października 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Jak należy określić zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług miejsce świadczenia usług wykonywanych przez podatnika polegających na wykonywaniu kompleksowej zabudowy stoisk targowych?
Decyzja
Na podstawie:art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60/; zmieniam postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald nr BP/443-61/05 z dnia 28 kwietnia 2005r. dotyczące interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaję, że stanowisko strony nie jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 29 marca 2005r. podatnik złożył wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów usług. Zapytanie dotyczyło kwestii określenia - zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - miejsca świadczenia usług polegających na wykonywaniu kompleksowej zabudowy stoisk targowych.
Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż podmiot prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie budowy stoisk targowych na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zamawiającego usługę, na którą składa się:
- wypożyczenie konstrukcji stoiska targowego,
- wypożyczenie wyposażenia,
- projektowanie, montaż i demontaż stoiska targowego,
- wykonanie indywidualnych elementów zabudowy stoiska,
- transport elementów stoiska targowego,
- serwis techniczny na stoisku podczas imprezy targowej.
Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy w/w czynności zostały sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym PKWiU 74.84.15-00.00 - "usługi organizowania wystaw, targów i kongresów".
Zdaniem podatnika w opisywanym przypadku, miejscem świadczenia usług będzie miejsce położenia nieruchomości.
Postanowieniem nr BP/443-61/05 z dnia 28 kwietnia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald uznał stanowisko strony za prawidłowe.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści w/w postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych - stwierdzam, iż przedstawione powyżej stanowisko jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.Ponieważ kompleksowe usługi organizowania wystaw, targów i kongresów klasyfikowane w grupowaniu 74.84.15. PKWiU obejmują swoim zakresem jako usługę główną wynajem powierzchni wystawienniczej, a także pewne usługi powiązane z wynajmem tej powierzchni - należy je traktować jako usługi związane z nieruchomościami i tym samym stosować cyt. wyżej art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy. W omawianym przypadku, wynajem powierzchni wystawienniczej nie leży w gestii podatnika lecz zamawiającego usługę budowy stoiska targowego. Na usługę wykonywaną przez firmę Zebra s.c. składają się czynności związane montażem i demontażem stoiska targowego i jako takie nie mają charakteru usługi kompleksowej w przyjętym wyżej znaczeniu. Zatem, do ustalenia miejsca świadczenia takich usług należy stosować odpowiednie regulacje zawarte w art. 27 ust. 1 ustawy o p.t.u., tj. miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi- miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.
Z powyższych względów nie można podzielić stanowiska organu pierwszej instancji opartego na twierdzeniu, że usługi wykonywane przez wnioskującego będą traktowane jako usługi związane z nieruchomościami.
W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.
Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla podatnika (por. art. 14b §1 i 2 Ordynacji podatkowej).
W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać. Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 §5).
