• Informacja o zakresie sto...
  07.05.2025

UP-I-415-11-16/05

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 3 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 37 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy od 1 stycznia 2005 r. Ochotnicza Straż Pożarna nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, tj. ksiąg podatkowych, a jej rachunkowość może być prowadzona w formie raportów finansowych?

W złożonym wniosku Ochotnicza Straż Pożarna przedstawia, że jest Stowarzyszeniem, które prowadzi niezarobkową działalność statutową, opartą na pracy społecznej przynależnych członków, nie prowadzi działalności gospodarczej. Jej zdaniem na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Stowarzyszenie było obowiązane do końca 2004 r. do prowadzenia ksiąg podatkowych zgodnie z rozporządzeniem z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. W związku z nowelizacją zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) Stowarzyszenie uważa, że od 1 stycznia 2005 r. nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, tj. ksiąg podatkowych, a jego rachunkowość może być prowadzona w formie raportów finansowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałczu stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej.

Przepisy Ordynacji podatkowej nie stanowią o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych. Powołany przez Stowarzyszenie art. 86 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) o treści, cyt.: "Podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego" stanowi o okresie przechowywania ksiąg przez podatników obowiązanych do ich prowadzenia.

Obowiązek prowadzenia ksiąg przez osoby prawne nakłada art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cyt.: "Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (...)". Tymi odrębnymi przepisami są: ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.) oraz wydane na podstawie art. 82 pkt 1 tej ustawy rozporządzenie z dnia 15 listopada 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarcze (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 ze zm.).

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia jego przepisy stosuje się do niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, a w szczególności do stowarzyszeń. W świetle § 2 i § 3 jednostki te prowadzą księgi rachunkowe, stosując odpowiednie przepisy ustawy o rachunkowości. Ponadto mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań finansowych na dzień kończący rok obrotowy oraz na każdy inny dzień bilansowy składające się z:

bilansu

rachunku wyników

informacji dodatkowej

w sposób określony w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...