PZ/415-76/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 września 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika :Czy za działalność biegłego może wystawiać faktury VAT, nie będąc płatnikiem podatku VAT, jako prowadzący działalność gospodarczą?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.07.2005 r. ( data wpływu do urzędu: 01.07.2005 r ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT
stwierdzam, że:
wystawianie faktur VAT przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe
Uzasadnienie
Stan faktyczny: Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy za badania sądowe i sporządzanie opinii jako biegły sądowy może wystawiać faktury VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą Gabinet Psychologiczno-Terapeutyczny, jest biegłym Sądu Okręgowego i na zlecenie Sądów, Prokuratur i innych powołanych organów opiniuje. W związku z pismem Sądu zwraca się z zapytaniem, czy za działalność biegłego może wystawiać faktury VAT, nie będąc płatnikiem podatku VAT, jako prowadzący działalność gospodarczą.
Ocena prawna stanu faktycznego
Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury VAT oznaczone wyrazami ..FAKTURA VAT".
Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. 54, poz. 535 ze zmianami ) Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 -jako "podatnika VAT zwolnionego".
W świetle powyższych przepisów Wnioskodawca, który jak wynika z akt tut. Urzędu nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT nie ma prawa do wystawiania faktur VAT.
Jednocześnie tut. organ informuje, że na podstawie art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z zapisem ust. 3 pkt 3 cytowanego artykułu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarcza, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Tak więc czynności wykonywane na zlecenie sądu przez biegłego sądowego nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę.
Natomiast art. 96 ust. 5 cyt. ustawy stanowi, że jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3 ( tj. podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podst. art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ). rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia , obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia w terminach:
1. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży,
2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa,
3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia,
4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.