D-3/443/56/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 24 października 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy podlega opodatkowaniu VAT dostawa dwóch działek gruntu rolnego, na których dopuszczalne jest mieszkalnictwo rolnicze lub zabudowa mieszkaniowa niska?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 8 poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), art. 25 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U nr 143 poz. 1199 z 2005 r.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 29 sierpnia 2005 r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (uzupełniony pismem z dnia 06 września 2005 r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatniczka jest właścicielką gruntu rolnego (działki) o powierzchni 2 hektarów. Plan zagospodarowania gminy dopuszcza na części tego terenu mieszkalnictwo rolnicze lub zabudowę mieszkaniową niską. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę rozpoczęto uzbrajanie terenu i budowę domu jednorodzinnego.
Z uwagi na duże obciążenie finansowe (m. in. kredyt hipoteczny), niepewną sytuację w pracy i nieregularne zarobki męża podatniczka podjęła decyzję o podziale i sprzedaży części gruntu. W czerwcu 2005 r. wydzieliła dwie działki o powierzchni po 0,1801 ha (zostawiając sobie 1,6398 ha) i ogłosiła ich sprzedaż. W ogłoszeniu zaproponowała sprzedaż całości (czyli 0,3602 ha) lub dwóch działek pojedynczo. Sprzedaż jednej działki sfinalizowano 16 sierpnia 2005 r.
W złożonym wniosku podatniczka zaznaczyła, że (cyt.):
"A Nie mam zamiaru dzielić ani sprzedawać już żadnego kawałka gruntu (nie "handluję" gruntami)
B Próbowałam sprzedać obie działki jako całość, ale nie było chętnego.
C Sprzedaż tylko jednej z nich nie wystarczyłaby mi na spłatę części kredytu i kończenie budowy domu.
D Obie działki przeznaczone do sprzedaży figurują w planie zagospodarowania gminy jako grunt rolny".
Zapytanie dotyczy: opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy dwóch działek gruntu rolnego, na których dopuszczalne jest mieszkalnictwo rolnicze lub zabudowa mieszkaniowa niska.
Zajęto następujące stanowisko:
"Uważam, że do sprzedaży moich działek ma zastosowanie przepis dotyczący zwolnienia gruntów rolnych od podatku VAT (gdyż nie są to grunty budowlane), a sprzedaż nie ma znamion czynności handlowej i "częstotliwej".".
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonuje Pani dostawy części gruntu będącego jej własnością (2 działki) figurującego w planach zagospodarowania gminy jako grunt rolny, na którym dopuszczalne jest mieszkalnictwo rolnicze lub zabudowa mieszkaniowa niska.
Uznaję zatem, że jest to teren niezabudowany, inny niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod budowę, w związku z tym przedmiotowa dostawa korzysta z w/w zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jeżeli zatem osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży swojego majątku w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży - to czynności takie nie są uznawane na działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Z treści zapytania wynika, że w momencie nabycia gruntu nie zamierzała Pani dokonywać jego dalszej dostawy. Dopiero trudna sytuacja finansowa spowodowała, że podjęła Pani decyzję o podziale i sprzedaży części gruntu. Stąd też w/w okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania czynności dostawy gruntów w sposób częstotliwy.
Mając powyższe na uwadze nie uznaję takiego działania za działalność gospodarczą, o której mowa w wyżej cytowanym przepisie art. 15 ust. 2; w związku z tym nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług.
Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.