• Interpretacja indywidualn...
  24.11.2024

ILPB3/423-975/10-7/JG

Interpretacja indywidualna
z dnia 18 marca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 37 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2010 r. (data wpływu 20 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania straty podatkowej poniesionej na działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 08 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania straty podatkowej poniesionej na działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wspólnota Mieszkaniowa działa na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Wspólnota Mieszkaniowa poza działalnością polegającą na gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi, prowadzi także inną działalność gospodarczą. Na działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, Wnioskodawca poniósł stratę podatkową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wspólnota Mieszkaniowa może rozliczać stratę podatkową poniesioną na działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkalnymi z dochodami podlegającymi opodatkowaniu uzyskanymi w następnych latach...

Zdaniem Wnioskodawcy, strata podatkowa poniesiona przez Wspólnotę Mieszkaniową na działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi może obniżyć dochody uzyskane w następnych latach, osiągnięte również na działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione z podatku dochodowego są dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zatem dochód z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi oraz dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi nieprzeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlega opodatkowaniu i jest ustalany na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem stanowiącym podstawę opodatkowania, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli zaś koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jeżeli więc koszty Wspólnoty Mieszkaniowej z działalności podlegającej opodatkowaniu przewyższają przychody, powstaje strata podatkowa. Jeżeli więc w następnych latach podatkowych Wspólnota Mieszkaniowa uzyskiwała dochód do opodatkowania z działalności podlegającej opodatkowaniu, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie mogła zgodnie z art. 7 ust. 5 ww. ustawy, o wysokość straty obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Wnioskodawca będący wspólnotą mieszkaniową podlega uregulowaniom wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powyższe oznacza zatem, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że Wspólnota Mieszkaniowa prowadzi działalność polegającą na gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi oraz inną działalność.

W tym miejscu należy więc zaznaczyć, że w związku z tym, iż Wspólnota Mieszkaniowa prowadzi zarówno działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej (wolnej od podatku, przy spełnieniu warunku określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jak i inną działalność (podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym), obowiązana jest podzielić przychody oraz koszty ich uzyskania na związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, jak i związane z pozostałą działalnością.

Treść art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje bowiem, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a – 16m.

Ustalony w powyższy sposób podział przychodów i kosztów pozwala ustalić podstawę opodatkowania oraz stratę w prawidłowej wysokości.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż na działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi Wspólnota poniosła stratę podatkową, która rozliczona zostanie w następnych latach podatkowych dochodem uzyskanym z działalności opodatkowanej.

Wobec powyższego, w przedmiocie sprawy zastosowanie znajdą uregulowania wynikające z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem, o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W konsekwencji, Wspólnota Mieszkaniowa może rozliczać stratę podatkową poniesioną na działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, dochodami uzyskanymi z działalności opodatkowanej, z zachowaniem warunków wskazanych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...