• Postanowienie o zakresie ...
  09.07.2025

XII-2/443-103/TZ-108/06/AB

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przysługuje Podatnikowi odliczenie podatku naliczonego od zakupu materiałów budowlanych związanych z budową budynku przeznaczonego na sprzedaż wznoszonego na działce będącej własnością Podatnika i jego żony?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.05.2006 r. (data wpływu 25.05.2006 r.), uzupełnionego w dniu 21.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik (osoba fizyczna) w ramach prowadzonej działalności wykonuje m.in. usługi ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem budynków. Obecnie ma zamiar wybudować budynek, który będzie w przyszłości sprzedany w całości bądź w części na cele mieszkalne. Działalność polegająca na budowaniu będzie wykonywana na gruncie będącym współwłasnością Wnioskodawcy oraz jego żony, w ramach ustawowej wspólności majątkowej.

Zdaniem Podatnika, przy nabywaniu materiałów budowlanych na podstawie faktur VAT w związku ze wznoszeniem budynku na przedmiotowym gruncie, będzie mu przysługiwało w całości odliczenie podatku naliczonego w tych fakturach.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż o ile nabywane towary/usługi będą służyły czynnościom opodatkowanym, Podatnikowi przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony:

- w pełnej kwocie - jeśli zakupy będą w całości związane z czynnościami opodatkowanymi;

- w części - jeśli zakupy związane będą częściowo z czynnościami opodatkowanymi a częściowo z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu (rozliczenie podatku naliczonego odbywać się będzie wówczas na zasadach określonych w art. 90 oraz 91 ustawy o podatku od towarów i usług).

W przedmiotowej sprawie fakt, iż grunt, na którym wykonywane będą czynności opodatkowane, stanowi współwłasność majątkową małżonków, z których tylko jeden prowadzi działalność gospodarczą, nie stanowi przeszkody w realizacji prawa wynikającego z w/cyt. art. 86 ust. 1 ustawy.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...