• Interpretacja indywidualn...
  26.04.2025

IBPB3/423-82/07/CP

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 35 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia daty rozpoczęcia roku podatkowego po zawiadomieniu właściwego organu podatkowego o zmianie wybranego roku podatkowego- jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 28 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia daty rozpoczęcia roku podatkowego po zawiadomieniu właściwego organu podatkowego o zmianie wybranego roku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 19 maja 2004 r., a w dniu 7 czerwca 2004 r. złożyła zgłoszenie identyfikacyjne osoby prawnej NIP-2. Do zgłoszenia identyfikacyjnego osoby prawnej NIP-2 została dołączona m. in. kopia umowy Spółki, zawierająca w § 32 ust. 4 umowy Spółki następujące postanowienie : „Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 kwietnia roku kalendarzowego a kończy się 31 marca roku kalendarzowego, z tym że pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 marca 2005 r.” W dniu 15 lutego 2007 r. Sąd Rejonowy zarejestrował zmianę umowy Spółki, zgodnie z którą Spółka zmieniła dotychczasowy rok podatkowy z kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych na rok kalendarzowy, gdyż zgodnie z nowym postanowieniem § 32 ust. 5 umowy Spółki rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy; po zmianie dotychczasowego roku obrotowego, pierwszy rok obrotowy obejmuje okres od dnia 1 kwietnia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. Spółka złożyła w dniu 27 lutego 2007 r. Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pismo informujące o zmianie roku obrotowego na rok kalendarzowy, dołączając do tego pisma odpis umowy Spółki w aktualnym brzmieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze złożeniem Naczelnikowi Urzędu Skarbowego przez Spółkę w dniu 27 lutego 2007 r. pisma informującego o zmianie roku obrotowego na rok kalendarzowy, do którego dołączono odpis umowy Spółki w aktualnym brzmieniu, zawierający nowe postanowienie § 32 ust. 5 umowy Spółki, rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się w dniu 1 kwietnia 2007 r. i zakończy się w dniu 31 grudnia 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy W związku z tym, że Spółka złożyła stosowne zawiadomienie w dniu 27 lutego 2007 r., a więc przed zakończeniem terminu do jego złożenia, który upływał w dniu 30 kwietnia 2007 r., należy przyjąć, iż nowy rok podatkowy rozpoczął się w dniu 1 kwietnia 2007 r. i zakończy się w dniu 31 grudnia 2008 r., stosownie do treści przepisu art. 8 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a zamieszczenie w umowie Spółki stwierdzenia, iż pierwszy po zmianie rok obrotowy obejmuje okres od dnia 1 kwietnia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. nie ma w tym przypadku znaczenia.W tym zakresie fragment postanowienia § 32 ust. 5 umowy Spółki nie wywołuje skutków prawnych ze względu na bezwzględnie obowiązującą moc przepisu art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., z którego wynika, iż po skutecznym zawiadomieniu o zmianie roku podatkowego na rok kalendarzowy, co nastąpiło w dniu 27 lutego 2007 r., rok ten obejmuje okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego (czyli od dnia 1 kwietnia 2007 r.) do końca roku podatkowego nowoprzyjętego, ale nie krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych (czyli do dnia 31 grudnia 2008 r.).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.Jak wynika z treści art. 8 ust. 4 ww. ustawy zawiadomienie to powinno być dokonane w terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego. Przewidziany w ust. 4 termin jest terminem prawa materialnego i nie może zostać przywrócony. Jego uchybienie powoduje, że zmiana roku podatkowego nie została dokonana.

A zatem warunkiem do zmiany roku podatkowego jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

1. zawarcie takiego postanowienia w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników, oraz

2. zawiadomienie o tym naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego powstaje również, gdy podatnik pierwotnie wybrał rok podatkowy inny niż kalendarzowy i zamierza dokonać zmiany roku podatkowego na rok kalendarzowy (patrz : „Podatek dochodowy od osób prawnych – Komentarz 2003 r.”- autorstwa sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego; str. 115; Wydawnictwo „Unimex” Oficyna Wydawnicza).

Z wniosku wynika, że w dniu 7 czerwca 2004 r. złożona została w Urzędzie Skarbowym umowa Spółki, która w § 32 ust. 4 zawierała postanowienie, iż rok obrotowy rozpoczyna się 1 kwietnia roku kalendarzowego a kończy się 31 marca roku kalendarzowego, z tym, że pierwszy rok kalendarzowy zakończy się 31 marca 2005 r. A zatem następny rok podatkowy Spółki trwał od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. W trakcie następnego roku podatkowego, w dniu 15 lutego 2007 r. Sąd Rejonowy zarejestrował zmianę umowę Spółki, gdzie Spółka zmieniła dotychczasowy rok podatkowy z kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych na rok kalendarzowy, gdyż zgodnie z nowym postanowieniem § 32 ust. 5 umowy Spółki „Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy; po zmianie dotychczasowego roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy obejmuje okres od 1 kwietnia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r.”

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy miesiące.Z powyższego wynika, że w omawianej sprawie pierwszy po zmianie rok podatkowy mógł być rozpoczęty dopiero 1 kwietnia 2007 r. Zgodnie z art. 8 ust. 4 ww. ustawy zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia roku podatkowego. Przy czym wyrażenie „najpóźniej” należy rozumieć w ten sposób, że może być dokonane wcześniej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż koniec roku podatkowego – poprzedzającego nowo przyjęty kalendarzowy – nastąpił 31 marca 2007 r. A zatem od tej daty biegł nieprzywracalny termin do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1. Z wniosku wynika, iż Spółka w dniu 27 lutego 2007 r. złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego pismo informujące o zmianie roku obrotowego na rok kalendarzowy dołączając odpis umowy Spółki, z którego wynika, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy ( § 32 ust. 5).Spełniony więc został warunek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego na rok kalendarzowy.

Stąd należy uznać stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku, za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...