• Interpretacja indywidualn...
  29.09.2024

IBPP2/443-836/09/PH

Interpretacja indywidualna
z dnia 14 stycznia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2009r. (data wpływu 13 października 2009r.), uzupełnionym pismami z dnia 8 października 2009r. (data wpływu 20 października 2009r.), z dnia 20 grudnia 2009r. (data wpływu 30 grudnia 2009r.) oraz z dnia 13 stycznia 2010r. (data wpływu 13 stycznia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w działce – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13 października 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w działce.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 października 2009r. (data wpływu 20 października 2009r.) oraz pismami: z dnia 20 grudnia 2009r. (data wpływu 30 grudnia 2009r.) będącym odpowiedzią na pisemne wezwanie tut. organu z dnia 14 grudnia 2009r., znak: IBPP2/443-836/09/PH i z dnia 13 stycznia 2010r. (data wpływu 13 stycznia 2010r.) będącym odpowiedzią na telefoniczne wezwanie tut. organu z dnia 12 stycznia 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 29 sierpnia 2006r. zawarta została umowa przedwstępna, do której przystąpili Wnioskodawca wraz z Małżonką deklarując zakup udziałów w nieruchomości (działka zabudowana domem mieszkalnym, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, przeznaczonym do rozbiórki) w wysokości 50%. Pozostałą część tą samą umową zobowiązali się nabyć pan S. wraz z Małżonką.

Działka zakupiona została z myślą o wybudowaniu lokali mieszkalnych na własne potrzeby. Umowa ostateczna została zawarta w dniu 29 stycznia 2007r. Z uwagi na zmianę sytuacji majątkowej stron umowy oraz sytuacji rynkowej w umowie ostatecznej zmianie uległa wartość udziałów.

Wnioskodawca wraz z Małżonką nabyli udziały w wysokości 20%, natomiast udziały w wysokości 80% nabyty został przez spółkę K., na którą to spółkę scedowali swe prawa wynikające z umowy przedwstępnej państwo S.

W 2009 roku Wnioskodawca wraz z Małżonką oraz zarząd spółki podjęli decyzję o sprzedaży nieruchomości na rzecz Kościoła, który - według wiedzy Wnioskodawcy na dzień składania wniosku - ma zamiar wybudować na tej działce ośrodek katechetyczno-rekolekcyjny.

Działka została nabyta z majątku prywatnego Wnioskodawcy objętego wspólnotą majątkową małżeńską z przeznaczeniem na cele prywatne.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 20 grudnia 2009r. Wnioskodawca wskazał, iż:

1. Prowadzi działalności gospodarczą w zakresie zgodnym z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej od dnia 18 grudnia 2006r. Faktycznie wykonywana działalność w roku 2009 to obsługa biura sprzedaży i obsługa nieruchomości,

2. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wymienionej w punkcie 1) Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym od stycznia 2007 roku,

3. Na zakupionej działce, której sprzedaż jest przedmiotem wniosku, nie została rozpoczęta budowa budynku,

4. Działka nie była przedmiotem najmu, dzierżawy itp. Wnioskodawca nie osiągał w związku z tym żadnych dochodów z tego tytułu,

5. Udziały Wnioskodawcy w działce dotyczą działki budowlanej; na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego,

6. Przez działkę nie przechodzi żadna droga, Wnioskodawcy nie jest nic wiadomo, aby jakiekolwiek ciągi komunikacyjne miały przez nią przechodzić,

7. Działka jest niezabudowana,

8. Wnioskodawca nie prowadził na działce żadnych prac, mających na celu jej uatrakcyjnienie, nie doprowadził drogi, ani też żadnych mediów,

9. Wnioskodawca nie posiada żadnych nieruchomości gruntowych przeznaczonych na sprzedaż, jedyną nieruchomością, posiadaną we współwłasności z żoną jest dom, w którym Wnioskodawca wraz z Małżonką mieszka,

10. Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży gruntów,

11. Działka nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Wnioskodawcę, nie jest na niej prowadzona działalność rolnicza, a Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym.

1. Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 13 stycznia 2010r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż: działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia biura sprzedaży i obsługi nieruchomości dotyczy organizacji sprzedaży lokali mieszkalnych, usługi świadczone są na rzecz firmy zajmującej się budową takich lokali, obejmuje:

a) organizację biura, a w szczególności:

- poszukiwanie i wynajęcie lokalu na biuro,

- przygotowanie i adaptacja pomieszczeń biurowych,

- wyposażenie pomieszczeń w niezbędny sprzęt biurowy,

- wybór operatora połączeń telefonicznych i internetu, wybór firmy sprzątającej, dystrybutora wody itp.,

- regularne zaopatrzenie biura w materiały biurowe i środki czystości

- przygotowanie przy współpracy /Radcą Prawnym dokumentów prawnych, wzorów umów,

- ustalenie warunków umów w zakresie terminów i kwot wpłat w porozumieniu z architektem,

- nawiązanie współpracy z notariuszem (obsługa w języku angielskim),

- ustalenie procedur obsługi klientów zagranicznych (pełnomocnictwa, wymogi prawne dot. zakupu),

- organizacja pracy biura, zakres obowiązków pracowników itp.,

b) działalność marketingowa

- opracowanie i wdrożenie planu marketingowego,

- przygotowanie oferty,

- rozesłanie list ofertowych do partnerów,

- przygotowanie kampanii reklamowej bezpośredniej, analiza konkurencji, monitoring pism branżowych,

- inne działania marketingowe,

c) obsługa finansowa

- procedury współpracy z bankami,

- pomoc klientom w kontaktach z bankiem,

- przyjmowanie wpłat,

- współpraca z biurem rachunkowym,

d) obsługa klienta

- udzielanie informacji, negocjacje,

organizacja spotkań, podpisywanie umów,

- sprawozdania dotyczące sprzedaży, zainteresowania klientów,

2. użyte we wniosku sformułowanie „wybudowanie lokali mieszkalnych" (liczba mnoga) dotyczy faktu, iż umowa przedwstępna podpisywana była przez dwa małżeństwa - zarówno Wnioskodawca z Małżonką jak i państwo S. planowali wybudowanie po jednym lokalu na potrzeby własne,

3. po podpisaniu umowy przedwstępnej ze znajomymi w udziałach 50% na 50% sytuacja finansowa, zarówno państwa S. jak i Wnioskodawcy z Małżonką zmieniła się; w wyniku tego nie było możliwe uzyskanie kredytu na zakup działki w planowanej pierwotnie wersji, Wnioskodawca z Małżonką zakupił udziały w wysokości 20%, co przy całkowitej powierzchni działki wynoszącej 24,5 ara, pozwalało na realizację planów mieszkaniowych po modyfikacji pierwotnych założeń, niemniej jednak w rezultacie przystąpienia do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów przez drugiego z nabywców została podjęta decyzja o zbyciu posiadanych udziałów Wnioskodawcy z Małżonką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż udziałów w działce w warunkach opisanych powyżej należy traktować jako sprzedaż nie wykonywaną w ramach działalności gospodarczej, zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT a co za tym idzie sprzedający (Wnioskodawca) nie jest z tytułu tej sprzedaży podatnikiem podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do przepisów art. 2 ust. 1 pkt 6 przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisowo statystyce publicznej, a także grunty. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 15 ustawy o podatku VAT podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów w działce budowlanej, o której mowa we wniosku, zakupionych z majątku osobistego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu wg stawki 22%. Aby jednak dostawa tych terenów podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być dokonana przez podatnika tego podatku w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r.).

Działalnością gospodarczą dla celów podatku od towarów i usług jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie stały w jakimś horyzoncie czasowym.

Natomiast w sytuacji gdy osoba fizyczna dokonuje dostawy gruntu budowlanego lub przeznaczonego pod zabudowę ze swojego majątku prywatnego, w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a grunt nie był nabyty w celu jego zbycia - czynność ta nie może być uznana za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, o czym stanowi art. 5 ust. 2 ww. ustawy.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Jak wynika z wniosku, w dniu 29 sierpnia 2006r. zawarta została umowa przedwstępna, do której przystąpili Wnioskodawca wraz Małżonką deklarując zakup udziałów w nieruchomości (działka zabudowana domem mieszkalnym, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, przeznaczonym do rozbiórki) w wysokości 50%. Pozostałą część tą samą umową zobowiązali się nabyć pan S. wraz z Małżonką.

Działka zakupiona została z myślą o wybudowaniu lokali mieszkalnych na własne potrzeby. Umowa ostateczna została zawarta w dniu 29 stycznia 2007r. Z uwagi na zmianę sytuacji majątkowej stron umowy oraz sytuacji rynkowej w umowie ostatecznej zmianie uległa wartość udziałów.

Wnioskodawca wraz z Małżonką nabyli udziały w wysokości 20%, natomiast udziały w wysokości 80% nabyty został przez spółkę K., na którą to spółkę scedowali swe prawa wynikające z umowy przedwstępnej państwo S.

W 2009 roku Wnioskodawca wraz z Małżonką oraz zarząd spółki podjęli decyzję o sprzedaży nieruchomości.

Działka została nabyta z majątku prywatnego Wnioskodawcy objętego wspólnotą majątkową małżeńską z przeznaczeniem na cele prywatne.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 20 grudnia 2009r. Wnioskodawca wskazał, iż:

1. Prowadzi działalności gospodarczą w zakresie zgodnym z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej od dnia 18 grudnia 2006r. Faktycznie wykonywana działalność w roku 2009 to obsługa biura sprzedaży i obsługa nieruchomości,

2. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wymienionej w punkcie 1) Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym od stycznia 2007 roku,

3. Na zakupionej działce, której sprzedaż jest przedmiotem wniosku, nie została rozpoczęta budowa budynku,

4. Działka nie była przedmiotem najmu, dzierżawy itp. Wnioskodawca nie osiągał w związku z tym żadnych dochodów z tego tytułu,

5. Udziały Wnioskodawcy w działce dotyczą działki budowlanej; na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego,

6. Przez działkę nie przechodzi żadna droga, Wnioskodawcy nie jest nic wiadomo, aby jakiekolwiek ciągi komunikacyjne miały przez nią przechodzić,

7. Działka jest niezabudowana,

8. Wnioskodawca nie prowadził na działce żadnych prac, mających na celu jej uatrakcyjnienie, nie doprowadził drogi, ani też żadnych mediów,

9. Wnioskodawca nie posiada żadnych nieruchomości gruntowych przeznaczonych na sprzedaż, jedyną nieruchomością, posiadaną we współwłasności z żoną jest dom, w którym Wnioskodawca wraz z Małżonką mieszka,

10. Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży gruntów,

11. Działka nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Wnioskodawcę, nie jest na niej prowadzona działalność rolnicza, a Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 13 stycznia 2010r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż:

1. działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia biura sprzedaży i obsługi nieruchomości dotyczy organizacji sprzedaży lokali mieszkalnych, usługi świadczone są na rzecz firmy zajmującej się budową takich lokali, obejmuje organizację biura, działalność marketingową, obsługę finansową oraz obsługę klienta,

2. użyte we wniosku sformułowanie „wybudowanie lokali mieszkalnych" (liczba mnoga) dotyczy faktu, iż umowa przedwstępna podpisywana była przez dwa małżeństwa - zarówno Wnioskodawca z Małżonką jak i państwo S. planowali wybudowanie po jednym lokalu na potrzeby własne,

3. po podpisaniu umowy przedwstępnej ze znajomymi w udziałach 50% na 50% sytuacja finansowa, zarówno państwa S. jak i Wnioskodawcy z Małżonką zmieniła się; w wyniku lego nie było możliwe uzyskanie kredytu na zakup działki w planowanej pierwotnie wersji, Wnioskodawca z Małżonką zakupił udziały w wysokości 20%, co przy całkowitej powierzchni działki wynoszącej 24,5 ara, pozwalało na realizację planów mieszkaniowych po modyfikacji pierwotnych założeń, niemniej jednak w rezultacie przystąpienia do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów przez drugiego z nabywców została podjęta decyzja o zbyciu posiadanych udziałów Wnioskodawcy z Małżonką.

Przenosząc powołane wyżej przepisy na grunt rozpatrywanej sprawy należy uznać, iż sprzedaż przedmiotowych udziałów w działce w ramach majątku prywatnego Wnioskodawcy objętego wspólnotą majątkową małżeńską z przeznaczeniem na cele prywatne, a dokładnie w celu budowy lokalu mieszkalnego na własne potrzeby, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jest wykonywana okazjonalnie, w okolicznościach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem nadania mu stałego charakteru.

Z powyższego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w odniesieniu do transakcji sprzedaży ww. udziałów w nieruchomości gruntowej w ramach majątku osobistego, w myśl art. 15 ustawy. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży tych udziałów Wnioskodawca działał w charakterze handlowca, a okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, nie wskazują, iż miałyby być one czynione z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy.

We wniosku wskazano, iż oprócz przedmiotowych udziałów w działce Wnioskodawca nie posiada żadnych innych nieruchomości gruntowych przeznaczonych na sprzedaż, a także iż dotychczas Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży gruntów. Ponadto działka nie była przedmiotem najmu, dzierżawy itp. Wnioskodawca nie osiągał w związku z tym żadnych dochodów z tego tytułu. W chwili zakupu ww. udziałów zamiarem Wnioskodawcy było przeznaczenie tej działki na cele prywatne – wybudowanie lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, że udziały nie zostały nabyte w celu odsprzedaży czy też wykorzystania w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ale z zamiarem budowy lokalu mieszkalnego, a więc nie w celach handlowych czy też związanych z działalnością gospodarczą, lecz w celach prywatnych. Wnioskodawca sprzedając udziały korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Jedynie w sytuacji, w której czynność ta ma związek z zaspokajaniem potrzeb czysto osobistych osoby ją wykonującej, należy uznać, że nie jest to czynność wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, iż jeżeli czynności podatnika podatku od towarów i usług nie można przypisać innego charakteru niż czynności związanej z działalnością gospodarczą, to należy uznać ją za czynność podlegającą opodatkowaniu, co jednak nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie z uwagi na opisane wyżej okoliczności, z których jednoznacznie wynika, że Wnioskodawca przedmiotową transakcją dokona sprzedaży majątku prywatnego.

Zatem w ocenie tut. organu nie można uznać przedmiotowej jednorazowej sprzedaży udziałów w gruncie w ramach majątku osobistego za częstotliwą dostawę, a więc czynność ta w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, a co za tym idzie sprzedaż przedmiotowych udziałów w nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z brzmieniem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, na pisemny wniosek zainteresowanego i w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną) wydaje Minister właściwy do spraw finansów publicznych. W świetle powyższego nie ma możliwości wydania interpretacji indywidualnej, dla dwóch zainteresowanych osób fizycznych na podstawie jednego wniosku. Zatem niniejsza interpretacja indywidualna odnosi się jedynie do Wnioskodawcy, nie obejmuje zaś jego Małżonki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa cyt. w sentencji, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...