• Decyzja o zakresie stosow...
  09.10.2024

PPB1-4407/I/58/2005

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 429 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatne świadczenie na rzecz swoich pracowników i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 17 czerwca 2005r. L.dz. 1221/ZKE/05 X w Cz. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 9 czerwca 2005r. nr PSUS/PPOI-443/147/05/MS, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatengo świadczenia na rzecz swoich pracowników i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej

- odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17 marca 2005r. X w Cz. zwróciło się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego świadczenia na rzecz swoich pracowników (byłych i obecnych) i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej.

Strona wskazała, że na podstawie uchwały Rady Miasta Cz. pracownicy X w Cz. Sp. z o.o. oraz członkowie ich rodzin, emeryci i renciści X w Cz. na podstawie legitymacji wydanej przez X uprawnieni są do korzystania z bezpłatnych przejazdów lokalnym transportem zbiorowym wykonywanym przez X w Cz. Sp. z o.o. Natomiast na podstawie załącznika nr 7 do Regulaminu wynagrodzenia pracowników X z dnia 23.08.2002r. zostało zapewnione prawo do bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami pozostałym osobom, tj. członkom rodzin emerytów i rencistów, byłym, pracownikom, którym przyznano świadczenie przedemerytalne. Zdaniem wnioskodawcy bezpłatne przejazdy wynikające z uchwały Rady Miasta Cz. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższe uprawnienia nie stanowią czynności zdefiniowanych w art. 7 i 8 ustawy o VAT.Natomiast w kwestii uprawnień do bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami dla pozostałych osób jak członkowie rodzin emerytów i rencistów, byłych pracowników, którym przyznano świadczenie przedemerytalne a wynikające z Regulaminu wynagrodzenia pracowników X w Cz. ma zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jako inne nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów.

Postanowieniem z dnia 9 czerwca 2005r. nr PSUS/PPOI-443/147/05/MS Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie z dnia 17 czerwca 2005r. L.dz. 1221/ZKE/05, w którym stwierdza, że zaskarżone postanowienie narusza przepisy art. 8 ust. 2 i art. 19 ustawy o VAT oraz przepisy rozporządzenia.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są ona związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.Stosownie do wyżej wym. artykułu należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie usług pracownikom podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli nie jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez podatnika i podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami, w całości lub w części.Nie podlegają zatem opodatkowaniu czynności świadczenia usług pracownikom, jeżeli są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika, niezależnie od tego, czy podatnik odliczył przy ich nabyciu podatek naliczony, czy nie, lub czynności te nie są wprawdzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale przy ich nabyciu nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższy przepis uzależnia obowiązek opodatkowania wskazanych usług od celu ich przekazania. Opodatkowaniu podlegają tylko te usługi, których celem jest inny zamiar niż związany z prowadzonym przedsiębiorstwem. Chodzi tu o świadczenie takich usług, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają żadnego wpływu na przyszłe obroty tego przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych.

Jeżeli zatem podatnik zajmujący się świadczeniem usług lokalnego transportu zbiorowego, wydaje na rzecz swoich pracowników legitymacje uprawniające do korzystania z bezpłatnych przejazdów wyżej wymienionym transportem, a następnie świadczy w/w usługę transportową, to czynność ta w oparciu o art. 8 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT podlega opodatkowaniu z tytułu nieodpłatnego wykonania na rzecz pracowników usług które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (tzn. nie mają żadnego wpływu na przyszłe obroty firmy, jej zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów) - pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z wykonywanymi usługami.

W zażaleniu z dnia 17 czerwca 2005r. Podatnik stwierdził, że cyt. "Nie jest więc opodatkowane świadczenie usług, jeżeli ich obowiązek świadczenia wynika z przepisów prawa miejscowego, jest zagwarantowany pracownikom, członkom ich rodzin oraz emerytom i rencistom na podstawie Uchwały Rady Miasta, gdyż świadczenia te są związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa. Czynności te, jako związane z działalnością gospodarczą podatnika, nie służą celom osobistym pracowników lecz prawidłowemu zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego sprzedaży opodatkowanej".

Organ odwoławczy odnosząc się do wyżej cytowanego poglądu zauważa, że nie jest opodatkowane przekazanie przez podatnika towarów i usług, jeżeli obowiązek ich wykonania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub jest zagwarantowane pracownikom na podstawie Kodeksu pracy lub innymi przepisami, ale tylko w sytuacji gdy świadczenia te są związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa, nawet gdy podatnikowi przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku. W tym przypadku chodzi tylko i wyłącznie o przekazywanie pracownikom np. odzieży roboczej i ochronnej, umundurowania służbowego, obuwia ochronnego, środków do utrzymania higieny podczas pracy a obowiązek wydania których w czasie pracy gwarantują powyżej wymienione przepisy. Zatem czynności te, jako związane z działalnością gospodarczą podatnika, nie służą celom osobistym pracowników, lecz prawidłowemu, zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego sprzedaży opodatkowanej. Przekazywanie pracownikom towarów i usług w ramach stosunku zatrudnienia, do czego podatnik zobligowany jest przepisami prawa, nie stanowi w tych przypadkach przekazania towarów na cele osobiste pracowników (ponieważ pracownicy w pracy nie realizują celów osobistych), gdyż takie przekazania mają na celu zabezpieczenie pracownikom zgodnych z przepisami warunków pracy. Zatem twierdzenie wnioskodawcy, że świadczone przez podatnika bezpłatne usługi w zakresie przejazdów środkami transportu lokalnego pracownikom, emerytom i ich rodzinom mają wpływ na prawidłowe, zgodne z przepisami, funkcjonowanie przedsiębiorstwa a w konsekwencji na jego sprzedaż opodatkowaną - jest twierdzeniem nieprawidłowym.

Należy wskazać, że kwestię powstania obowiązku podatkowego regulują przepisy art. 19 cyt. ustawy o podatku VAT. Zdaniem organu odwoławczego podniesione w zażaleniu argumenty dot. obowiązku podatkowego nie mają wpływu na rozstrzygnięcie, będącej przedmiotem zapytania podatnika, kwestii tj. czy nieodpłatne świadczenie na rzecz swoich pracowników i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej podlega opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze organ odwoławczy uznał, że stanowisko strony przedstawione w zażaleniu z dnia 17 czerwca 2005r. w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego świadczenia na rzecz swoich pracowników i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej jest nieprawidłowe.

W toku postępowania przed organem odwoławczym strona przedłożyła pismo z dnia 6 kwietnia 2001r. Nr BPI-005/79/2001 wydane przez Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald dla Y Sp. z o.o. w P. Interpretacja dokonana w przedmiotowym piśmie została wydana w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która została zastąpiona ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.Ponadto należy zauważyć, że interpretacja wskazana w ww. piśmie z 6 kwietnia 2001r. zapadła w konkretnej sprawie i nie może stanowić źródła prawa.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach /adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała/ w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...