• Decyzja o zakresie stosow...
  19.05.2025

PP-I-005/378/TŁ/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 380 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jednostka sprzedaje na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego prawo własności gruntu. Na gruncie tym znajdują się budynki należące do użytkownika wieczystego. Sprzedaż następuje w drodze umowy notarialnej. Na poczet ceny zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego. Czy istnieje konieczność opodatkowania opisanej czynności oraz jej ewentualnej podstawy opodatkowania?

Decyzja

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z 12 lipca 2005r., Nr PP/443/IN/41/BT/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Pismem z 18 maja 2005r., znak Fn.III-3160-26/05, Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Podatnik sprzedaje na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego prawo własności gruntu. Na gruncie tym znajdują się budynki należące do użytkownika wieczystego. Sprzedaż następuje w drodze umowy notarialnej - art. 31 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603ze zm.). Zdaniem Jednostki, sprzedaż gruntu na rzecz jego użytkownika wieczystego nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Na poczet ceny zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego. Wątpliwości Jednostki dotyczą konieczności opodatkowania opisanej czynności oraz jej ewentualnej podstawy opodatkowania. Zdaniem Podatnika, sprzedaż gruntu na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz.U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu z pewnymi zastrzeżeniami, niemającymi znaczenia w niniejszej sprawie. Z dniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wygasa, z mocy prawa, uprzednio ustanowione prawo wieczystego użytkowania.W myśl art. 69 w/cyt. ustawy na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej wieczystemu użytkownikowi zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży. Sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej następujew drodze umowy notarialnej, stanowi ona zatem czynność cywilnoprawną. Ponieważ zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), towarami są również grunty - odpłatne przeniesienie (sprzedaż) prawa własności gruntu stanowi dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta w przedmiotowej sprawie podlega zatem opodatkowaniu stawką 22%.Odnośnie zaś podstawy opodatkowania dla powyższej transakcji należy podnieść, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W opisanym przypadku podstawą opodatkowania będzie zatem cena nieruchomości gruntowej pomniejszona o kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawionyw zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...