• Interpretacja indywidualn...
  08.11.2024

ILPP2/443-1607/09-2/SJ

Interpretacja indywidualna
z dnia 10 lutego 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 380 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o sp. k. reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) nabył w kwietniu 1999 r. budynek, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki. w chwili nabycia budynku sprzedający nie posiadał statusu podatnika VAT. w konsekwencji transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, a jedynie opłacie skarbowej. Spółka ponosiła nakłady modernizacyjne na budynek, które zwiększały jego wartość początkową. Wartość poszczególnych nakładów ponoszonych przez Spółkę obejmowała kwoty zarówno poniżej, jak i powyżej 15.000 zł (w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 maja 2005 r. – wartości poniesionych nakładów były zarówno wyższe, jak i niższe niż 3.500 zł). Spółka odliczyła podatek VAT naliczony w związku z poniesieniem tych nakładów.

Obecnie Spółka planuje przeniesienie własności budynku na rzecz Fundacji … (dalej: Fundacja) w formie darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z powołanymi przepisami ustawy o VAT, dokonanie darowizny budynku przez Spółkę na rzecz Fundacji, będzie stanowić dostawę, a zatem czy darowizna ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie przez Spółkę darowizny budynku na rzecz Fundacji, nie będzie stanowiło dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Spółka uważa, iż w przedmiotowym stanie faktycznym, zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.”

Darowizna budynku na rzecz Fundacji podlegałaby zatem opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyby Spółce w związku z nabyciem budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem Spółki, warunek ten nie był spełniony, bowiem sprzedaż budynku na rzecz Spółki nie podlegała VAT (została dokonana przez osobę, która nie była podatnikiem VAT). Tym samym, przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony, który Spółka miałaby prawo odliczyć.

Takie samo stanowisko dotyczące analogicznego stanu faktycznego zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 września 2009 r. (sygn. ILPP1/443-591/08 -2/KG) oraz w podobnym stanie faktycznym Dyrektor Urzędu Skarbowego w Zamościu w interpretacji z dnia 10 kwietnia 2007 r. (sygn. POIV/-443/10/07).

Potwierdzają je również przedstawiciele doktryny. Stanowisko takie zajęli np. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz VAT, wyd. 2, str. 129, Wydawnictwo LEX a Wolters Kluver Business.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. kazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. ie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z opisu sprawy wynika, iż w kwietniu 1999 r. Wnioskodawca nabył budynek, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki. Sprzedający nie posiadał statusu podatnika VAT, wobec powyższego transakcja nabycia budynku nie podlegała podatkowi VAT, a jedynie opłacie skarbowej. Na przedmiotowym budynku Spółka ponosiła nakłady modernizacyjne, które zwiększały jego wartość początkową. Obecnie Spółka planuje przeniesienie własności budynku na rzecz Fundacji w formie darowizny.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz dane przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż czynność przeniesienia własności nieruchomości w formie darowizny, nie będzie podlegać ustawie o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Bowiem w przedstawionych okolicznościach nie została spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy, dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania darowizny nieruchomości. Kwestie dotyczące obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego zostały rozstrzygnięte w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2010 r. nr ILPP2/443-1607/09-3/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...