• Interpretacja indywidualn...
  27.09.2024

ILPP2/443-1263/10-2/PG

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 380 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z aportem nieruchomości – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 6 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z aportem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Do Spółki, będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w najbliższym czasie zamierza przystąpić nowy wspólnik - spółka z o.o., będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przystępując do Spółki, spółka z o.o. zamierza wnieść tytułem aportu na pokrycie wkładu niezabudowaną nieruchomość (dalej zwaną w skrócie Nieruchomością), której spółka z o.o. jest właścicielem.

Po aporcie do Spółki, Nieruchomość będzie wykorzystywana przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z przedmiotowym aportem...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z aportem Nieruchomości dokonanym przez sp. z o.o.

Stanowisko to jest zasadne z uwagi na poniższą argumentację.

Przede wszystkim istotne jest, iż wniesienie aportu będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 u.p.t.u., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami, stosownie do treści art. 2 pkt 6 u.p.t.u., są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W ocenie Spółki, wniesienie w formie aportu Nieruchomości spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa ww. art. 7 ust. 1 u.p.t.u., bowiem w następstwie takiego aportu dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania Nieruchomością jak właściciel, natomiast o odpłatności dostawy świadczy uzyskanie przez spółkę z o.o. (w zamian za wniesienie aportu) statusu wspólnika w Spółce.

W świetle powyższego (oraz z uwagi na fakt, iż żaden przepis u.p.t.u. nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania transakcji wniesienia aportem Nieruchomości do spółki osobowej), należy przyjąć, iż wniesienie przez spółkę z o.o. Nieruchomości tytułem aportu do Spółki, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Konsekwencją powyższego jest możliwość odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z aportem Nieruchomości dokonanym do Spółki przez sp. z o.o., w oparciu o art. 86 ust. 1 u.p.t.u., zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z uwagi bowiem na to, iż zarówno sp. z o.o. wnosząca Nieruchomość aportem, jak też Spółka nabywająca Nieruchomość w formie aportu są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, a także wobec faktu, iż nabywana w formie aportu Nieruchomość będzie przez Spółkę wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie ulega wątpliwości, iż zachodzi bezpośredni i bezsporny związek nabycia Nieruchomości z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, oraz że nie występują przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 u.p.t.u. Tym samym, Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z aportem Nieruchomości dokonanym przez sp. z o.o.

Co również istotne, prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają liczne stanowiska organów podatkowych, w szczególności: interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 marca 2010 r. (sygn. IPPP1-443-169/10-4/EK), czy wyjaśnienia Ministra Finansów w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wnoszenia wkładów niepieniężnych aportów zamieszczone na stronie www.mf.gov.pl.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

eksport towarów;

import towarów;

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Z uwagi na powyższe, wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję dostawy towarów - następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wobec powyższego, nie ma żadnego powodu, by wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu), będącego przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy jego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo zorganizowana część przedsiębiorstwa - te podlegają bowiem wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 ustawy.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust.1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że do Wnioskodawcy, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w najbliższym czasie zamierza przystąpić nowy wspólnik - spółka z o.o., będąca także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przystępując do Zainteresowanego, spółka z o.o. zamierza wnieść tytułem aportu na pokrycie wkładu niezabudowaną nieruchomość której jest właścicielem.

Po aporcie, nieruchomość będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jak poinformował Zainteresowany, aport nieruchomości będącej przedmiotem pytania, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie korzystał ze zwolnienia od tego podatku).

Istotą niniejszej interpretacji jest prawo do odliczenia podatku VAT przez Wnioskodawcę w związku z przedmiotowym aportem.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały zawarte w art. 86 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

z tytułu nabycia towarów i usług,

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni.

Należy również wskazać, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jak wskazano wyżej, czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci niezabudowanej nieruchomości do przedsiębiorstwa Zainteresowanego stanowić będzie odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ ponownie zwraca uwagę na fakt, że jak poinformował Wnioskodawca, po aporcie przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z przedmiotowym aportem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z aportem nieruchomości. Natomiast wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie zapłaty kwoty podatku od towarów i usług, o którą powiększona zostanie wartość nieruchomości wnoszonej tytułem aportu został rozstrzygnięty postanowieniem z dnia 28 października 2010 r. nr ILPP2/443 1263/10 3/PG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...