• Interpretacja indywidualn...
  15.05.2025

ITPP3/443-22/07/JK

Interpretacja indywidualna
z dnia 6 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 148 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2007 r. (data wpływu 11 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia towaru w postaci aportu całego przedsiębiorstwa wniesionego do spółki prawa handlowego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia towaru w postaci aportu całego przedsiębiorstwa wniesionego do spółki prawa handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. W grudniu 2007 r. zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która również będzie prowadziła wyłącznie sprzedaż opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka do której aport zostanie wniesiony ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego związanego z zakupem środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 15000 zł...

Zdaniem wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym nie wystąpi obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego, gdyż przedmiotowy towar służył i nadal będzie służyć czynnościom opodatkowanym. Zdaniem wnioskodawcy obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego będzie ciążył na nabywcy przedsiębiorstwa, gdy towar (aport) zmieni swoje przeznaczenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) przepisów niniejszej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu.

Stosownie do art. 86 ust. 1 cyt. wyżej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 niniejszej ustawy.

Stosownie art. 91 ust. 9. cyt. ustawy w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Jeżeli zatem w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji przedmiotem zbycia (sprzedaży) jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.), to biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy, czynność zbycia przedsiębiorstwa (wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego – przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego) nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 tej ustawy. Zaś, stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8, jest ona dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...