• Postanowienie o zakresie ...
  29.09.2024

PP/443-40-17/ED/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniach 21 - 30 stycznia 2005 r. uczestniczył w Międzynarodowych Targach Grune Woche w Berlinie. Podczas Targów Podatnik dokonywał na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej sprzedaży bezpośredniej wyprodukowanych przez jego firmę wyrobów piekarniczych (chleba i herbatników) oraz wyrobów garmażeryjnych (tofu, seitan, malczyk wegański).

Zgodnie z niemieckimi przepisami prawa, prowadząc ww. sprzedaż Strona zobowiązana była do zarejestrowania się dla celów podatku od od wartości dodanej oraz do składania stosownych deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym w Oranienburgu.

W złożonej w niemieckim urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, rozliczył podatek należny ze sprzedaży prowadzonej na Targach oraz podatek naliczony związany z działalnością gospodarczą wykonywaną na terenie Niemiec.

Strona wskazuje, iż wynikająca z tej deklaracji podatkowej kwota zobowiązania podatkowego w podatku od wartości dodanej zostanie uregulowana po wydaniu stosownej decyzji przez Urząd Skarbowy w Oranienburgu.

Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik sformułował stanowisko, iż postąpił właściwie nie wykazując w złożonej deklaracji podatkowej VAT-7, sprzedaży dokonanej na Międzynarodowych Targach Grune Woche w Berlinie.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż dokonywane przez Podatnika przemieszczenie towarów wyprodukowanych w jego firmie na terenie kraju (wyrobów piekarniczych i garmażeryjnych) z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Wspólnoty (Niemiec), które następnie zostaną tam sprzedane, spełnia dyspozycję art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Reasumując, ww. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów winna być rozliczona przez Podatnika w poz. 28 deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń 2005 r. oraz wykazana w kwartalnej informacji podsumowującej VAT - UE za I kwartał 2005 r.

Dodatkowo tut. organ zauważa, iż w przypadku, gdy towary przemieszczone z terytorium kraju są przez Podatnika dalej sprzedawane na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej innego niż terytorium kraju, to podatek od wartości dodanej od takiej sprzedaży rozliczany jest według reguł i stawek obowiązujących w danym kraju członkowskim, tj. w przedmiotowej sprawie - według przepisów obowiązujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...