• Postanowienie o zakresie ...
  13.05.2025

IIIUS.DPP2/44406/06/88/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w wyniku przeprowadzenia transakcji sprzedaży części nieruchomości wspólnej (tj. strychu o wartości ok. 100 tys. zł) wspólnota mieszkaniowa uzyska status podatnika VAT i czy będzie musiała dokonać obowiązku rejestracji dla potrzeb tego podatku, wykazania podatku oraz złożenia deklaracji VAT-7?

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2, art. 29 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uznaje przedstawione stanowisko, w zakresie braku obowiązku rejestracji jako podatnika VAT, za zgodne z prawem.

W dniu 27-06-2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie wnioskodawcy, z którego wynika, że jako wspólnota mieszkaniowa, niebędąca podatnikiem VAT, ma zamiar sprzedać część nieruchomości wspólnej (tj. strych o wartości ok. 100 tys. zł).

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego wnioskodawca sformułował pytanie, czy w wyniku przeprowadzenia ww. transakcji uzyska status podatnika VAT i czy będzie musiała dokonać obowiązku rejestracji dla potrzeb tego podatku, wykazania podatku oraz złożenia deklaracji VAT-7?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że transakcja sprzedaży strychu jako dokonana sporadycznie pozostaje poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, wnoszący nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb tego podatku, wykazania podatku oraz złożenia deklaracji VAT-7.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

Według przepisu art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, który stanowi m.in. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmująca całość świadczenia otrzymanego od nabywcy.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Według przepisu art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, posiada podmiotowość podatkową, a sprzedaż części nieruchomości wspólnej (strychu) jest czynnością mieszczącą się w definicji dostawy towarów w rozumieniu ww. ustawy. Jeżeli czynność zbycia przedmiotowego strychu przez Wspólnotę będzie dostawą towaru używanego, to zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy będzie ona zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 96 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Zatem dokonanie rejestracji nie jest obowiązkiem podatnika korzystającego ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych z zakresu VAT.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...