• Postanowienie o zakresie ...
  19.05.2025

PP/443-73-2/AZ/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 23 grudnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu przywozu z Niemiec środka transportu w postaci samochodu osobowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 września 2005r. (doręczonego dnia 27 września 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P.............................. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 26 września 2005r. (doręczonym dnia 27 września 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2005r. (doręczonym dnia 25 listopada 2005r.) P...................... zwrócił się z pytaniem czy będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu przywozu z Niemiec środka transportu w postaci samochodu osobowego marki POLO 1,2, wyprodukowanego w 2005r. i jeszcze nie zarejestrowanego, który jak wskazuje, ma być przedmiotem darowizny od córki zamieszkałej na stałe w Niemczech jako dowód wdzięczności za udzieloną pomoc.

P..................... uważa, że skoro wskazany samochód ma być darowizną od najbliższej osoby (córki) jako rodzice nie powinni płacić podatku od towarów i usług od otrzymanego samochodu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 9 ust. 1 i ust. 3 wskazanej ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu przepis ten stosuje się również w przypadku, gdy:

nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust.2 pkt 1 (tj. podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika; osoba prawna niebędąca podatnikiem),

dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust.2 pkt 2.

Pod pojęciem nowego środka transportu należy rozumieć trzy kategorie środków transportu przeznaczonych do transportu osób lub towarów. Jedną z nich są pojazdy lądowe silnikowe, którymi nie przejechano więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku nie minęło więcej niż 6 miesięcy. Szczegółowe warunki kwalifikowania środków transportu do nowych środków transportu zawarto w art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przywóz z innego państwa członkowskiego nabywanego tam nowego środka transportu na terytorium Polski co do zasady zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie jest przy tym istotne, czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług, czy zwykły konsument. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest zdarzeniem opodatkowanym jedynie w przypadku gdy dokonywane jest za wynagrodzeniem oraz kiedy jest dokonywane na terytorium kraju. Brak spełnienia któregokolwiek z tych warunków powoduje brak możliwości opodatkowania tego zdarzenia.

W ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w przypadku darowizny nowego środka transportu, nie wystąpi zatem zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, nawet w przypadku gdy przedmiotem nabycia jest nowy środek transportu. Okoliczność ta jest następstwem braku wystąpienia wszystkich przesłanek niezbędnych do uznania tego rodzaju transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko P............................. uznać należało za prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...