USIIIVAT/443/I/18/2006/MO
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 lutego 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Jak ustalić wartość gruntu, na którym znajduje się budynek gospodarczy w przypadku przekazania na cele osobiste podatnika na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku VAT ?
Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 22.12.2005r. , doprecyzowanym 08.02.2006r. w zakresie dot. ustalenia wartości gruntu.
W odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2005r. (doprecyzowane 08.02.2006r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik użytkuje nieruchomość wprowadzoną w grudniu 1993r. do majątku spółki cywilnej, przekształconej następniew spółkę jawną. W czasie prowadzenia działalności oddano z inwestycji do użytkowania budynek gospodarczy. Od nakładów na oddaną inwestycję odliczano podatek VAT. Obecnie wspólnicy (małżonkowie) podejmują uchwałę o wycofaniu nieruchomości wprowadzonej w 1993r. oraz budynku gospodarczego na cele osobiste.
Strona stoi na stanowisku, iż przekazanie na cele osobiste gruntu na którym znajduje się budynek gospodarczy trwale z nim związany podlega zwolnieniu z podatku VAT.
W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza,co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 (w tym przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika), podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
W świetle powyższego, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach wartość nieruchomości gruntowej należy ustalić zgodnie z cyt. wyżej art. 29 ust. 10 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się jak w sentencji.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
