PP/443-1/2006
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 kwietnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Busku Zdroju po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
W dniu 11 stycznia 2006 roku podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego. We wniosku przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że jest biegłym sądowym z zakresu rachunkowości ustanowionym przez Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach. W latach 2004 i 2005 korzystał ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Podatnik 28 lipca 2004 roku otrzymał zlecenie na wydanie opinii uzupełniającej z zakresu czynności wykonywanych przez biegłego sądowego. Usługę tą wykonywał w okresie od 1 sierpnia 2004 stycznia 2005 roku. Za wykonaną usługę wystawił rachunek 25 stycznia 2005 roku. Faktury częściowej zaliczkowej nie wystawiał. Należne wynagrodzenie na podstawie wystawionego rachunku otrzymał 28 lutego 2005 roku. Należność ta w całości została zarachowana do wielkości osiągniętego obrotu za 2005 rok pomimo wykonywania jej w 2004 i 2005 roku. W wyniku powyższego podatnik utracił prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.
Zdaniem podatnika obrót wynikający z tego rachunku winien być zarachowany do obrotu w rozbiciu proporcjonalnym do wykonywanego okresu czasu tj. do roku 2004 część i do roku 2005 część. W tym stanie faktycznym strona mogłaby w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.
W wyniku analizy przedstawionej sprawy oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, Naczelnik tut. Urzędu informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W okresie od 1 maja 2004 roku do 31 maja 2005 roku obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług przez biegłych sądowych powstawał zgodnie z art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług tj. z chwilą wykonania usługi.
Jednakże ust. 4 tego artykułu stanowi, że jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Natomiast ust. 11 tego artykułu stanowi, że jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności; przedpłatę, zaliczkę zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Sytuacja zmieniła się w powyższym zakresie od 1 czerwca 2005 roku bowiem zgodnie z treścią § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz 970 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej , którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
Reasumując, w związku z tym, że podatnik świadczył usługi jako biegły sądowy na przełomie 2004 i 2005 roku, ale nie pobierał wcześniej żadnej zaliczki, a rachunek za całość usługi wystawił 25 stycznia 2005 roku to prawidłowo stanowi obrót w całości zarachowany do 2005 roku. W związku z powyższym podatnik utracił prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 113 pkt 1 ustawy o podatku VAT.
Referencje: PP2-443/49/2006, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego.