• Postanowienie o zakresie ...
  08.11.2024

PP/443-23/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 19 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dostawa gruntu z majątku osobistego na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z przeznaczeniem na cele osobiste podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Pani X, z dnia 15.02.2006r. (data wpływu do tut. urzędu - 16.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu przewidzianego w planach zagospodarowania przestrzennego na cele usługowe, produkcyjne i magazynowe.

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług z tytułu wynajmu hali produkcyjnej, dokona dostawy nieruchomości gruntowej przewidzianej w planie zagospodarowania przestrzennego na cele usługowe, produkcyjne i magazynowe.

Podatnik prowadził działalność gospodarczą, którą zlikwidował w miesiącu październiku 2005r. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, ani nie była związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przedmiotową nieruchomość Podatnik nabył aktem notarialnym w 1998r. do majątku własnego jako grunty rolne. Hala produkcyjna będąca przedmiotem usługi najmu, świadczonej przez Podatnika, nie znajduje się na przedmiotowej nieruchomości. Dostawa w/w gruntu odbędzie się na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z przeznaczeniem na cele osobiste.

Podatnik stoi na stanowisku, iż dostawa przedmiotowego gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towarów zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny przeznaczone pod zabudowę.

Obecne przepisy podatkowe nie definiują pojęć "gruntu przeznaczonego pod zabudowę". Uwzględniając jednak zasady powszechnego rozumienia wymienionego pojęcia można uznać, że przez "grunty przeznaczone pod zabudowę" rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wyżej przytoczonych przepisów prawa wynika, że dostawa gruntów niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dostawie można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyni sprzedawcę w tym zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usługi najmu hali produkcyjnej, zamierza dokonać jednorazowej dostawy gruntu z majątku własnego przeznaczonego pod zabudowę. Z okoliczności sprawy wynika, że dostawa towaru w postaci sprzedaży nieruchomości, zostanie zrealizowana w warunkach niewskazujących na zamiar częstotliwego jej wykonywania.

W świetle przytoczonego wyżej stanu prawnego, przedmiotowa, jednorazowa dostawa gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dostawa w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy nie mieści się w zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...