PP/443-43/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 24 lipca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy od zbycia w drodze zamiany nieruchomości stanowiącej teren nie objęty planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów i budynków oznaczony jako użytek PsV - pastwiska trwałe i W - rowy, powinien być odprowadzony podatek VAT, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2006r. (data wpływu 11.05.2006r.) U. M. W. G. i G. G. w O.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania zbycia w drodze zamiany nieruchomości, uznaje stanowisko podatnika
za prawidłowe.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia 10 maja 2006r. złożonym do tut. Organu podatkowego w dniu 11 maja 2006r. i uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2006r. złożonym w dniu 17 lipca 2006r. wnioskodawca - U. M. W. G. i G. G. w O. - przedstawił stan faktyczny: Gmina Miasto O. przystąpiła do procedury mającej na celu zbycie działki nr .../..., ark. mapy ..., obręb ... będącej własnością Miasta O. w drodze zamiany. Przedmiotowa nieruchomość położona jest przy ul. L. Teren ten nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów i budynków jest oznaczony jako użytek PsV-pastwiska trwałe i W-rowy.
Uzupełniając stan faktyczny Podmiot podaje, iż przedmiotowy grunt jest terenem użytkowanym rolniczo.
We wspomnianym piśmie Podatnik przedstawił również swoje stanowisko: U. M. W. G. i G. G. uważa, iż zbycie w/w nieruchomości w drodze zamiany jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Po dokonaniu analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.
Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 w/w Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT.
Natomiast w myśl definicji określonej w art. 2 pkt. 6 w/w Ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) - dalej zwaną Ustawą o VAT - zwalnia się od podatku dostawę towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Zgodnie ze stanowiskiem Podatnika zbycie w drodze zamiany przedmiotowego gruntu - nie objętego planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów i budynków oznaczonego jako użytek PsV-pastwiska trwałe i W-rowy oraz będącego terenem użytkowanym rolniczo - w opinii tut. Organu będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).
