• Postanowienie o zakresie ...
  28.11.2024

1438/443/210-85/2006/AO

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 16 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego użyczenia mieszkania na siedzibę stowarzyszenia przez członka tego stowarzyszenia.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 17.05.2006r., (data wpływu do tut. organu 23.05.2006r.), uzupełniony w dniu 13.06.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego użyczenia mieszkania na siedzibę stowarzyszenia przez członka tego stowarzyszenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca będąc członkiem Stowarzyszenia planuje umieścić w swoim mieszkaniu siedzibę Stowarzyszenia na podstawie umowy użyczenia nie pobierając za to żadnych opłat. Nieodpłatne użyczenie będzie polegało na:

- wskazaniu w dokumentach Stowarzyszenia i na potrzeby Krajowego Rejestru Sądowego mieszkania Wnioskodawcy jako siedziby Stowarzyszenia;

- odbieraniu korespondencji dotyczącej Stowarzyszenia i jej przekazywaniu władzom Stowarzyszenia;

- przechowywaniu dokumentacji prawnej i finansowej.

Strona uważa, że nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług , ani prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji i odprowadzania podatku.

Umowa użyczenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w art. 710-719 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny. Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art.710 k.c. ). Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas i nieodpłatność.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art.8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jak wynika z brzmienia art.8 ust.2 w/w ustawy opodatkowaniu podlegają czynności nieodpłatnego świadczenia usług, które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części. Jeżeli zatem Wnioskodawca użycza lokalu mieszkalnego nie pobierając za to żadnych opłat i dodatkowo nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy użyczenia , to czynność ta nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma obowiązku rejestrowania się w podatku od towarów i usług, ani prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji i odprowadzania podatku.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...