NUS-II-PP-443/16/2006/KR
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 sierpnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przeniesienie własności nieruchomości stanowiącej własność podatnika w zamian za jego zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości - na podstawie art. 66 § 1 pkt 2 i § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej?
W dniu 23.06.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 13.07.2006r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnik "X" jako podatnik podatku od nieruchomości zamierza zawrzeć z Gminą "Y" umowę, na mocy której zostanie przeniesiona własność nieruchomości stanowiącej własność Podatnika "X" w zamian za jego zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości.
Podstawą prawną dla zawarcia takiej umowy jest art. 66 § 1 pkt 2 i § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
W studium uwarunkowania planu przestrzennego zagospodarowania Gminy "Y" nieruchomość ta jest przeznaczona jako teren składów i usług.
W ocenie Podatnika "X" przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zaległości podatkowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 66 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz:
1. Skarbu Państwa - w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa;
2. gminy, powiatu lub województwa - w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody ich budżetów.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Z kolei w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że opisane we wniosku przeniesienie własności rzeczy (nieruchomość gruntowa) w trybie art. 66 na rzecz Gminy w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy.
Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zwolnienie obejmuje dostawę, przedmiotem której jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż tereny budowlane czy też pod zabudowę.
Oznacza to, że ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp. Charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego, tj. lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.
Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, przedmiotem przekazania będzie nieruchomość gruntowa, która w studium uwarunkowania planu przestrzennego zagospodarowania Gminy "Y" jest przeznaczona jako teren składów i usług.
Skoro więc powołany powyżej przepis posługuje się kryterium przeznaczenia terenu, oznacza to, że dostawa ww. terenu - w postaci opisanego przeniesienia własności w trybie art. 66 Ordynacji podatkowej - polega opodatkowaniu stawką podstawową podatku VAT w wysokości 22%.
W związku z powyższym stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym wniosku należy uznać za nieprawidłowe.
