• Interpretacja indywidualn...
  18.05.2025

IPPP1/443-455/07-02/AW

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2007r. (data wpływu 05.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT umowy zamiany nieruchomości oraz obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu zawarcia tej transakcji - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31.10.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT umowy zamiany nieruchomości oraz obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu zawarcia tej transakcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabyła i prawdopodobnie nabędzie w przyszłości kolejne nieruchomości. Nie można także wykluczyć sprzedaży części z nich.

Spółka nabędzie wkrótce nieruchomość niezabudowaną (dwie działki o nr 67 oraz 124 położone w xxxxx) przeznaczoną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę.

Następnie Spółka planuje dokonać zamiany części zakupionych ww. działek na część działki należącej do Pana yyyyyyy (zawarto przedwstępną umowę zamiany). W związku z faktem, iż wartość rynkowa przedmiotu zamiany jest ekwiwalentna (wynosi ok. 1.200.00 zł) umowa zamiany jest bez dopłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy z tytułu przeniesienia własności nieruchomości należącej do Spółki w drodze umowy zamiany Spółka zobowiązana jest do opodatkowania jej podatkiem od towarów i usług...

2. Czy Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości uzyskanej od Pana yyyyyy...

Zdaniem Wnioskodawcy:

ODP. 1. Spółka dokonując rozporządzania nieruchomością stanowiącą jej własność zobowiązana jest do jej opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Abstrahując od okoliczności, iż Spółka stanie się podatnikiem VAT z tytułu zbycia nieruchomości (czynność przy uwzględnieniu posiadanych przez Spółkę innych nieruchomości zostanie z pewnością dokonana w warunkach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy), to ponadto jako osoba prawna mogła kupić, a następnie sprzedać nieruchomość jedynie w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Będąc podatnikiem podatku VAT stała się tym samym zobowiązana do jego zapłaty w każdym przypadku gdy czynność, której dokonuje podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zbycie zaś nieruchomości niezabudowanej, lecz przeznaczonej pod zabudowę podlega 22% podatkowi od towarów i usług.

W opisanym stanie faktycznym brak jest ponadto podstaw do zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Spółka ze względu na treść art. 43 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy nie może bowiem uznać takiej dostawy za dostawę towarów używanych, a w konsekwencji zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Reasumując, odpłatne zbycie nieruchomości na podstawie umowy zamiany podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

ODP. 2. Jak wspomniano powyżej Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Zważywszy, iż nabyta nieruchomość ma zostać wykorzystana przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanej, to w świetle brzmienia art. 87 ww. ustawy Spółka uprawniona jest do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej jej nabycie. Należy także zauważyć, że już samo nabycie działki od Pana yyyyyyy ma bezpośredni związek z rozporządzaniem przez Spółkę majątkiem do niej należącym. Nabycie działki przez Spółkę jest przecież warunkiem koniecznym zawarcia umowy, a w konsekwencji wykonania przez Spółkę czynności podlegającej 22 % podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami zaś w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez umowę zamiany zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 z póżn. zm.) – zwanej dalej KC - każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy. Art. 604 KC określa, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa z art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z rozpatrywanego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu i sprzedaży nieruchomości. W opisanym zdarzeniu przyszłym wskazał, iż zamierza dokonać zamiany nieruchomości na rzecz osoby fizycznej bez dopłaty (taka sama wartość nieruchomości). W przypadku umowy zamiany (art. 603 KC) obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy (w tym przypadku nieruchomości), występują zatem jednocześnie w charakterze dostawcy towaru i nabywcy. Dokonanie zamiany nieruchomości jest więc zamianą towarów, czyli odpłatną dostawą towarów podlegającą zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nabycie nieruchomości (towaru w myśl definicji podanej w art. 2 pkt 6 ustawy) w drodze umowy zamiany przez Spółkę, na podstawie faktury VAT wystawionej przez czynnego podatnika podatku VAT, będzie (w świetle opisanego przez Wnioskodawcę charakteru działalności) służyło czynnościom opodatkowanym. W związku z powyższym Wnioskodawca, zgodnie z art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury nabycia nieruchomości wystawionej przez czynnego podatnika podatku VAT, na okoliczność zamiany nieruchomości.

Wnioskodawca słusznie przyjął, iż transakcja przeniesienia prawa własności nieruchomości w drodze umowy zamiany będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz przedstawił prawidłowe stanowisko w kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez czynnego podatnika podatku VAT, dokumentującej nabycie nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...