BP/423?0022/06/RA
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 października 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
W którym momencie w spółce komandytowej następuje obowiązek podatkowy w podatku dochodwym od osób prawnych w części zysków przynależnych komandytariuszowi i komplementariuszowi będącymi osobami prawnymi
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.08.2006 r. złożonego przez Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w sprawie momentu powstania w spółce komandytowej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, w części zysków przynależnych komandytariuszowi i komplementariuszowi, będącymi osobami prawnymi stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 21.08.2006 r. Sp. z o. o. wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie momentu powstania w spółce komandytowej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, w części zysków przynależnych komandytariuszowi i komplementariuszowi, będącymi osobami prawnymi. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, będąca obecnie spółką kapitałową zamierza przekształcić się w spółkę komandytową. Udziałowcami spółki komandytowej będą osoby fizyczne oraz spółka kapitałowa. W przypadku, gdy udziałowcami spółki osobowej są osoby prawne powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca uważa, że przynależne osobie prawnej zyski stanowią jej dochód. Zyski mogą zostać zrealizowane w wyniku podjęcia uchwały o wypłacie ich części w formie dywidendy lub wynikać bezpośrednio z postanowień umowy. Według Jednostki do opodatkowania dochodów osób prawnych, będących udziałowcami spółki osobowej nie ma zastosowania art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ponieważ reguluje on opodatkowanie dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Spółka powołuje się na art. 5 w/w ustawy, który określa, że przychody z udziału spółki niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przedstawionym stanowisku wnioskodawca twierdzi, że moment powstania w spółce komandytowej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych następuje co miesiąc i jest przedmiotem zaliczkowego rozliczania. Przyznaje, że spółka komandytowa powinna co miesiąc informować swoich wspólników, będących osobami prawnymi o wartości wypracowanego i przypadającego na ich rzecz zysku. Według Jednostki w tym samym okresie spółka łączy te przychody z przychodami pozostałymi i reguluje zobowiązanie podatkowe. Fizycznie pozostawiony w spółce komandytowej zysk zwiększa jej kapitały i w przypadku zakończenia jej działalności byłby wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym.
Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:
Art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.
Spółki osobowe nie są podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie uzyskują one przychodu w rozumieniu w/w ustawy, nie ponoszą kosztów uzyskania przychodów, nie osiągają dochodu do opodatkowania, ani nie ponoszą straty podatkowej. Podatnikiem podatku dochodowego pozostaje wspólnik - osoba fizyczna lub prawna, która samodzielnie opodatkowuje swoje dochody uzyskane ze spółki.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 zgodnie z w/w ustawą stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych, będących udziałowcami w spółce komandytowej powstaje co miesiąc i jest on przedmiotem zaliczkowego rozliczania. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) spółka komandytowa powinna co miesiąc informować wspólników, będących osobami prawnymi nie tylko o wartości wypracowanego i przypadającego na ich rzecz zysku, ale również o przychodach, kosztach uzyskania przychodów, wydatkach nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnieniach i ulgach podatkowych oraz obniżeniach dochodu, podstawie opodatkowania oraz podatku.
Jednocześnie informuje się, że spółka kapitałowa jako udziałowiec w spółce nie będącej osoba prawną, w tym przypadku w spółce komandytowej, nie ewidencjonuje zdarzeń gospodarczych powstałych w tej spółce w swoich księgach rachunkowych. Ma natomiast obowiązek włączyć do deklaracji miesięcznej o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej starty) CIT-2 oraz zeznania rocznego CIT-8, odpowiednio kwotę uzyskanego w takiej spółce przychodu, kosztów uzyskania przychodów, przysługujące obniżki dochodu, podstawy opodatkowania oraz podatku.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku nie potwierdza zatem stanowiska Spółki przedstawionego we wniosku.
