ILPP1/443-455/10-2/MP
Interpretacja indywidualna
z dnia 9 lipca 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 21 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa – jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 21 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest właścicielem nieruchomości niezabudowanej położonej w, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 63/2, arkusz mapy 8, obręb. Nieruchomość została nabyta w wyniku zamiany ze Spółdzielnią X – akt notarialny rep. A (…) z dnia 24 października 2001 r. – przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest pod teren usług. Wójt Gminy w dniu 13 maja 2004 r. wydał na rzecz Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w X, decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego przy ul.(…), jako zamierzenie obejmujące budowę komisariatu policji i budynku magazynowo-garażowego. Gmina ma zamiar dokonać darowizny na rzecz Skarbu Państwa na budowę komisariatu policji. Do zadań własnych Gminy zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) należą, m. in. sprawy obejmujące porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli. Kwestie dotyczące darowizny na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego regulują przepisy art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, związanego z nieruchomością będącą przedmiotem darowizny.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w przypadku zawarcia umowy darowizny na rzecz Skarbu Państwa Gmina będzie zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od wartości przedmiotu darowizny...
Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy od podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie towaru (nieruchomości gruntowej) w drodze darowizny podlega opodatkowaniu, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Jeżeli Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nieruchomością będącą przedmiotem darowizny, czynność ta nie jest objęta zakresem przedmiotowym omawianej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym zdaniem Urzędu Gminy w ww. czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Ponadto ustawodawca do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zaliczył również, w art. 7 ust. 2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania darowizny, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
1. dokonujący darowizny jest podatnikiem podatku VAT,
2. przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
3. przedmiotem darowizny jest towar w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia,
4. przekazanie następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Gmina zamierza dokonać darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na budowę komisariatu policji. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nieruchomością będącą przedmiotem darowizny.
Reasumując, w świetle przedstawionego stanu prawnego i opisanego zdarzenia przyszłego darowizna niezabudowanej nieruchomości, z nabyciem której nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego nie stanowi dostawy towarów i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.