• Interpretacja indywidualn...
  17.06.2024

ILPP1/443-909/10-7/NS

Interpretacja indywidualna
z dnia 12 listopada 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocników, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 13 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.), 5 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) oraz 18 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje. Wniosek uzupełniono pismami z dnia: 13 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.), 5 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) oraz 18 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe, dodatkową opłatę i prośbę dotyczącą przyspieszenia rozpoznania sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku, w którym Spółka prowadzić będzie swoją działalność wspomagającą rozwój innowacyjnych technologii oraz korzystnych warunków wspomagających transfer nauki i wiedzy do przemysłu (w szczególności prowadzić będzie tzw. inkubator dla przedsiębiorców wynajmując powierzchnie biurowe). W tym celu Spółka uzyskała dofinansowanie w ramach działania 1.4 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013.

Projekt przewiduje, że budynek powstanie na gruncie należącym obecnie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Spółka z o.o. (dalej jako: WSSE). WSSE ma przystąpić do Spółki, a nieruchomość niezabudowana o powierzchni 3,500 ha - stanowiąca grunt przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność podstawową: aktywność gospodarcza 1 i przeznaczenie uzupełniające: aktywność gospodarcza 2, infrastruktura drogowa, urządzenia infrastruktury technicznej - ma zostać wniesiona do Spółki jako aport. WSSE objąć ma akcje Spółki nowej emisji o łącznej wartości nominalnej równej wartości aportu (nieruchomości gruntowej) netto. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi przez Spółkę na rzecz WSSE, na podstawie faktury VAT wystawionej przez WSSE, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność aportu.

Spółka zwraca się o interpretację w celu ustalenia prawidłowych skutków podatkowych wniesienia aportu do Spółki w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ze złożonego w dniu 11 października 2010 r. uzupełnienia do wniosku wynika, że:

Nieruchomość niezabudowana została oszacowana w operacie przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 7.350.000 zł. Jest to kwota netto.

Nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie przez WSSE aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki stanowi czynność podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług i czy będzie wiązało się z powstaniem dla WSSE obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...

W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy ustalona przez strony wartość przedmiotu aportu będzie stanowić kwotę brutto dla celów udokumentowania ww. transakcji czy też strony mogą postanowić, iż wartość ta jest kwotą netto, natomiast należny podatek VAT podlega odrębnemu rozliczeniu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wniesienie przez WSSE aportem niezabudowanej nieruchomości gruntowej do Spółki w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki będzie czynnością objętą ustawą o podatku od towarów i usług.

W związku ze zmianą stanu prawnego w zakresie opodatkowania aportów (zmiany, które weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.), aktualnie aporty są opodatkowane VAT na zasadach ogólnych, tj. właściwych dla dostawy towarów bądź świadczenia usług. Do końca listopada 2008 r. co do zasady wkłady niepieniężne do spółek prawa handlowego i cywilnego korzystały ze zwolnienia przedmiotowego od VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.), które zastąpiło poprzednie rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. (aktualnie obowiązuje rozporządzenie wykonawcze z dnia 24 grudnia 2009 r.) W świetle nowych regulacji, począwszy od 1 grudnia 2008 r. w związku z tym, że nowe przepisy nie przewidują - jak poprzednio - zwolnienia aportów z opodatkowania, aporty są opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. właściwych dla dostawy towarów bądź świadczenia usług.

Konsekwencją powyższego na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów jest objęcie aportów opodatkowaniem VAT na zasadach analogicznych do opodatkowania dostaw towarów lub świadczenia usług (z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej ustawą o VAT). Ministerstwo Finansów w opracowanej przez siebie broszurze wyjaśniającej zasady opodatkowania aportów stwierdziło w szczególności, że „(…) Podleganie opodatkowaniu czynności wniesienia aportów oznacza, że:

czynność wniesienia aportu będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli wnoszącym aport będzie podatnik VAT;

wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu, jeśli przedmiotem aportu jest czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

aport będzie podlegał opodatkowaniu w sposób uzależniony od tego, co jest przedmiotem aportu”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle niniejszej regulacji WSSE posiada status podatnika podatku VAT. Aby aport podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT konieczne jest również spełnienie kryterium przedmiotowego, co jest równoznaczne z tym, że przedmiotem czynności aportu ma być dostawa towarów (w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), bądź świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT). Nieruchomości gruntowe uznawane są za towar na potrzeby przepisów o VAT.

Przy wnoszeniu aportu następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem aportu jak właściciel, a WSSE obejmuje akcje, co stanowi ekwiwalent wynagrodzenia. Prowadzi to do wniosku, że z uwagi na spełnienie kryterium podmiotowego i przedmiotowego wniesienie aportu będzie mieściło się w zakresie definicji odpłatnej dostawy towarów (w ten sposób wypowiedziała się również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 5 stycznia 2009 r.; nr IPP-P1/443-1864/08-4/SM).

Z uwagi na spełnienie kryterium podmiotowego i przedmiotowego wniesienie aportem niezabudowanej nieruchomości gruntowej do Spółki w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki będzie czynnością objętą ustawą o podatku od towarów i usług.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, możliwe jest uregulowanie transakcji wniesienia aportu w umowie stron, tj. Spółki i WSSE, w ten sposób, że wartość nieruchomości gruntowej określona w akcie notarialnym dotyczącym wniesienia aportu, a wynikająca z wyceny biegłego, będzie stanowiła kwotę netto transakcji, natomiast należny podatek VAT z tytułu analizowanej transakcji będzie podlegał odrębnemu rozliczeniu. WSSE zgodnie z ustaleniami otrzymać ma akcje w ilości i wartości odpowiadającej wartości netto nieruchomości gruntowej stanowiącej aport. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi na rzecz WSSE, na podstawie faktury VAT wystawionej przez WSSE, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność aportu. W opinii Zainteresowanego, kwestia ustalenia czy wartość nieruchomości wskazana w uchwale o wniesieniu aportu będzie stanowiła kwotę brutto czy netto pozostaje wyłącznie w gestii stron, które zgodnie z zasadą swobody kontraktowania mogą w dowolny sposób kształtować treść umowy.

Takie rozwiązanie jest, zdaniem Wnioskodawcy, możliwe z uwagi na przewidzianą w Kodeksie cywilnym zasadę swobody umów, jak również z uwagi na regulację przepisów o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, tzn. kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jeżeli strony umówią się, że cena nie obejmuje VAT, podatek od towarów i usług nie będzie elementem cenotwórczym. Odpowiednio oznacza to, że strony transakcji wniesienia aportem nieruchomości mogą swobodnie decydować o wysokości wkładów oraz o tym, czy na tą wysokość składa się także podatek VAT.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 1998 r., sygn. akt I CKN 429/97, o wysokości ceny jaką jest zobowiązany zapłacić nabywca sprzedawcy decyduje treść umowy. Cena nie obejmuje VAT, jeżeli umowa nie przewiduje jako elementu tego podatku, a strony mogą swobodnie kształtować treść zawieranych umów, w tym także cenę towaru lub usługi.

Jak wskazał Zainteresowany, potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym to strony decydują czy podatek VAT będzie, czy też nie będzie stanowić elementu ceny, odnajdujemy w opublikowanych interpretacjach organów podatkowych, w tym m. in.:

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, pismo z dnia 7 lipca 2009 r., nr IPPP1-443-573/09-2/MP:

„(…) spółka wystawi na rzecz spółki osobowej fakturę VAT obejmującą wartość wkładu (jako wartość netto) oraz wartość podatku VAT obliczoną od wartości netto wg odpowiedniej stawki; (…) spółka osobowa dokona zapłaty na rzecz spółki pozostałej części kwoty brutto określonej na fakturze, tj. kwoty podatku VAT określonej na fakturze.

(…) jeżeli w umowie aportu strony ustalają, iż wartość wkładu stanowi wartość netto znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczony od tej wartości. (...) Oznacza to, iż strony mogą także swobodnie umówić się, co do tego, czy podatek VAT będzie, czy też nie będzie stanowić elementu ceny. Tym samym rozstrzygnięcie, czy cena zawiera podatek VAT (cena brutto), czy też nie został on uwzględniony w kalkulacji ceny (cena netto) zależy od treści umowy zawartej przez strony. (...) podstawą opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie wartość wkładu (praw do znaków towarowych) określona przez strony (wnoszącego wkład i spółkę) w umowie aportu jako wartość netto. Od tej wartości naliczony zostanie podatek VAT według odpowiedniej stawki. (...) strony transakcji wniesienia aportu mają pełne prawo swobodnego decydowania o wysokości wkładów oraz o tym, czy zawiera on podatek VAT. (...) Jeżeli więc w umowie aportu strony ustalają iż wartość wkładu stanowi wartość netto praw do znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczany od tej wartości. (...) W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe (...)”.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pismo z dnia 15 grudnia 2009 r., nr lBPP3/443-879/09/PK:

„(...) Strony transakcji wniesienia aportu nieruchomości mają pełne prawo swobodnego decydowania o wysokości wkładów oraz o tym czy zawiera ona podatek VAT.

(...) Na pokrycie swojego udziału Spółka jako komandytariusz zamierza wnieść do Spółki Komandytowej wkład pieniężny bądź niepieniężny w postaci Nieruchomości (dalej: aport) (…) podatek od towarów i usług pełni rolę cenotwórczą co oznacza, iż wpływa on na wysokość ceny w sytuacji, gdy towar lub usługa podlega opodatkowaniu. Niemniej jednak nie oznacza to, iż w każdym przypadku cena zawiera podatek VAT. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 1998 r. (sygn. akt I CKN 429/97) dokonując wykładni omawianego przepisu stwierdził: „podatek VAT jest elementem cenotwórczym, co oznacza, że sprzedawca towaru lub usługi, kalkulując cenę, jest uprawniony do wliczenia w niej podatku VAT. O wysokości ceny, jaką zobowiązany jest zapłacić nabywca towaru lub usługi decyduje wszakże treść umowy ze sprzedawcą. Cena nie obejmuje podatku VAT, jeżeli umowa nie przewiduje jako elementu tego podatku”.

(...) Po drugie, o wysokości ceny decyduje treść umowy. Cena nie obejmuje podatku VAT, jeżeli umowa nie przewiduje jako elementu ceny tego podatku. Po trzecie, zgodnie z art. 353 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1984 r. Kodeks cywilny (dalej „k.c.”) strony mogą swobodnie kształtować treść zawieranych umów, w tym także cenę towaru lub usługi. Oznacza to, iż strony mogą także swobodnie umówić się, co do tego, czy podatek VAT będzie czy też nie będzie stanowić element ceny. Tym samym rozstrzygnięcie czy cena zawiera podatek VAT (cena brutto) czy nie został on uwzględniony w kalkulacji ceny (cena netto) zależy od treści umowy zawartej przez strony.

(...) Stanowisko takie potwierdził jednoznacznie Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lipca 2006 r. (sygn. akt III CZP 54/2006). Biorąc powyższe orzecznictwo pod uwagę, zdaniem Spółki podstawą opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (aportu) będzie wartość wkładu (Nieruchomości) określona przez strony (wnoszącego wkład i spółkę) w umowie aportu jako wartość netto. Od tej wartości naliczony zostanie podatek VAT według odpowiedniej stawki. Wartość aportu stanowi bowiem wartość zbywczą danego wkładu niepieniężnego wyrażoną w jednostkach pieniężnych, a więc jego cenę. (...) Ponieważ to wartość netto (bez podatku VAT) określona przez strony jest wartością rzeczywistą (rynkową) wkładu, uznanie wartości wkładu jako zawierającej już podatek VAT (wartość brutto) w sposób wyraźny zaburzyłoby stosunki majątkowe wspólników w spółce poprzez zmniejszenie udziału kapitałowego wspólnika wnoszącego aport w stosunku do wartości rynkowej wnoszonego majątku. (...) Spółka stoi więc na stanowisku, iż jeżeli w umowie aportu strony ustalą, iż wartość wkładu stanowi wartość netto Nieruchomości, to podatek VAT powinien być naliczany od tej wartości. (...) W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe (...)”.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z dnia 20 stycznia 2010 r., nr IBPP3/443-794/09/IK:

„(...) Spółka planuje dokonać rozliczenia omawianej transakcji wniesienia aportem nieruchomości do SpK w taki sposób, by wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę w związku z wniesieniem wkładu składało się w części z otrzymanego ogółu praw i obowiązków („udziału”), a w części ze środków pieniężnych odpowiadających wartości podatku VAT należnego po stronie Spółki w związku z wniesieniem aportu (a nie w całości z otrzymanego „udziału” w odpowiedniej wartości).

(…) Jednocześnie, w związku z analizowaną transakcją Spółka zobowiązana będzie do wystawienia jednej faktury VAT dokumentującej wniesienie aportem nieruchomości do SpK, wskazującej kwotę netto omawianej transakcji oraz należny podatek VAT (niezależnie od przyjętego przez strony sposobu rozliczenia tej transakcji, gdzie wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę w związku z wniesieniem wkładu składało się będzie w części z otrzymanego „udziału”, a w części ze środków pieniężnych odpowiadających wartości podatku VAT należnego po stronie Spółki w związku z wniesieniem aportu). (...) W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe”.

Zdaniem Spółki, strony są uprawnione do ustalenia rozliczenia z tytułu planowanego aportu w ten sposób, że wartość otrzymanych przez WSSE akcji w Spółce będzie odpowiadać wartości netto nieruchomości wnoszonej przez WSSE, w formie wkładu niepieniężnego (wskazanej w uchwale dotyczącej wniesienia aportu), natomiast kwota podatku VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z faktury VAT wystawionej przez WSSE, może podlegać odrębnemu rozliczeniu miedzy Spółką a WSSE, przykładowo w formie pieniężnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary – według art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko, co nie będąc pieniądzem, przedstawia jakąkolwiek wartość ekonomiczną mogącą się składać na kapitał zakładowy.

Za aport uważa się wkład niepieniężny wniesiony do spółki na pokrycie kapitału zakładowego, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Wniesienie wkładu wiąże się z przeniesieniem na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu, a więc także prawa własności, jeżeli przysługuje ono wspólnikowi.

Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów zawartej w art. 5 ust. 1 ustawy, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy uznawane jest za sprzedaż, ponieważ dostawa ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku, w którym Spółka prowadzić będzie swoją działalność. Projekt przewiduje, że budynek powstanie na gruncie należącym obecnie do WSSE. WSSE ma przystąpić do Spółki, a nieruchomość niezabudowana o powierzchni 3,500 ha - stanowiąca grunt przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność podstawową: aktywność gospodarcza 1 i przeznaczenie uzupełniające: aktywność gospodarcza 2, infrastruktura drogowa, urządzenia infrastruktury technicznej - ma zostać wniesiona do Spółki jako aport.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że czynność wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki, prowadzić będzie do przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do treści art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, w świetle art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż WSSE objąć ma akcje Spółki nowej emisji o łącznej wartości nominalnej równej wartości aportu (nieruchomości gruntowej) netto. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi przez Spółkę na rzecz WSSE, na podstawie faktury VAT wystawionej przez WSSE, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność aportu. Nieruchomość niezabudowana została oszacowana w operacie przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 7.350.000 zł. Jest to kwota netto.

W przypadku dokonania czynności wniesienia towaru – nieruchomości gruntowej niezabudowanej – do spółki akcyjnej, jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesiony towar, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony aport.

Stąd też, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przedmiotowej nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę w formie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Należy zauważyć, iż w prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo.

Ponadto, to strony dokonujące czynności cywilnoprawnych określają w zawieranych przez siebie umowach wartość – cenę, za którą dokonują transakcji, a nie organ podatkowy. Wysokości kwoty należnej od nabywcy, czyli ceny sprzedaży, nie regulują przepisy ustawy, ani żadne inne przepisy prawa podatkowego. Przepisy ustawy regulują co stanowi podstawę opodatkowania, natomiast nie mają i nie mogą mieć wpływu na sposób ustalenia ceny.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych, a zwłaszcza kwestii wartości dokonanych transakcji, nie mieści się w ramach postępowania określonego w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W świetle powyższych przepisów prawnych oraz odnosząc się do opisu sprawy należy stwierdzić, iż kwestia czy wycena aportu wnoszonego do Spółki powinna nastąpić wg wartości nieruchomości brutto czy też powinien mieć wartość netto wniesionego aportu, a Spółka zwróci wnoszącemu w gotówce równowartość podatku VAT wyszczególnionego na fakturze dokumentującej wniesienie przedmiotowego aportu, powinna wynikać z treści umowy zawartej między Stronami.

Reasumując, podstawą opodatkowania w przedmiotowej sprawie będzie w myśl art. 29 ust. 9 ustawy, wartość rynkowa wniesionego aportu pomniejszona o kwotę podatku.

Dodatkowo, tut. Organ wyjaśnia, iż wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej rozpatrywane są w terminie, o którym mowa w art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosków. Ponadto, wszystkie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiane są z zachowaniem kolejności wpływu.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje. Natomiast, kwestia dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 12 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-909/10-8/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...