US.RPP-415/VAT/107/04
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 30 grudnia 2004
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy przebudowa budynku gospodarczego na cele agroturystyczne może być opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %?
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myśliborzu na pisemne zapytanie podatnika, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:
Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 21 czerwca 2004 r. podpisała z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę na współfinansowanie ze środków SAPARD inwestycji "Przebudowy budynku gospodarczego na cele gospodarcze". Zadanie inwestycyjne polegało na przebudowaniu starego budynku gospodarczego na cele agroturystyczne i utworzenie w nich czterech pokoi gościnnych służących dla turystów wypoczywających we wsi.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż stawka podatku od towarów i usług na roboty budowlane związane z realizacją tej inwestycji wynosi 7 %.
Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej "ustawą".
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano -montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z uregulowań zawartych w art. 2 pkt 12 ustawy wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle przedstawionego stanu prawnego w przypadku wykonywania usług budowlanych dla zastosowania obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług decydujące znaczenie ma zatem rodzaj wykonywanych przez podatnika prac oraz przede wszystkim, zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, na którym wykonywane są prace, zgodnie z metodami statystycznymi do obiektów budownictwa mieszkaniowego określonymi w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Zgodnie z zasadami klasyfikowania przyjętymi w PKOB dla budynków, pierwszym kryterium klasyfikacyjnym jest charakter budynku - mieszkalny lub niemieszkalny. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż przebudowany budynek gospodarczy będzie wykorzystywany do świadczenia usług agroturystycznych co przesądza o tym, iż zgodnie z PKOB jest to budynek niemieszkalny.
Reasumując stwierdzić należy, iż wykonane roboty budowlane nie są związane z budownictwem mieszkaniowym, co wyklucza zastosowanie obniżonej stawki podatku od towarów i usług. W tym przypadku wykonane roboty budowlane opodatkowane będą podstawową stawką podatku od towarów i usług tj. stawką 22 %.