US.IV-443/09/2005/VAT
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 28 lutego 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Zapytanie podatnika dotyczy potwierdzenia, że podatnik jako rolnik ryczałtowy nie korzysta ze zryczałtowanego zwrotu podatku VAT od sprzedawanych nieprzetworzonych produktów rolnych, ponieważ dokonuje sprzedaży swoich produktów wyłącznie odbiorcom bezpośrednim.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a §1, §3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko strony w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dotyczących możliwości zryczałtowanego zwrotu podatku, rolnikom ryczałtowym od sprzedawanych nieprzetworzonych produktów rolnych - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 03.02.2005 roku wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pan P jest rolnikiem ryczałtowym, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 28.04.2004 roku, Pan P zawarł umowę nr X z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na realizację przedsięwzięcia przy udziale pomocy finansowej z funduszy Unii Europejskiej i funduszy krajowych - Program SAPARD. Przedmiotem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na pokoje gościnne.
Zapytanie podatnika dotyczy potwierdzenia, że jako rolnik ryczałtowy nie korzysta ze zryczałtowanego zwrotu podatku VAT od sprzedawanych nieprzetworzonych produktów rolnych, ponieważ dokonuje sprzedaży swoich produktów wyłącznie odbiorcom bezpośrednim.
Podatnik oświadcza, że dotychczas nie korzystał ze zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na podstawie faktur VAT RR, oraz że sprzedaży produktów rolnych dokonywał wyłącznie odbiorcom bezpośrednim.
Stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Art. 2 pkt 19 cyt. wyżej ustawy określa pojęcie rolnika ryczałtowego jest nim rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy VAT- obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust.20.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, że Pan P nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT.
Zgodnie z art. 115 ust. 1 rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego podatku zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu oparte jest na oświadczeniu podatnika oraz przedstawionego przez niego stanu faktycznego, gdyż tut. Urząd nie ma możliwości sprawdzenia udokumentowania sprzedaży produktów rolnych na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku VAT.
Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz sytuację prawną , wynikającą z oświadczenia podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza że w świetle powyższego Pan Grzegorz P jako rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia z VAT, który nie dokonuje sprzedaży na rzecz podatników podatku VAT, nie ma możliwości zryczałtowanego zwrotu podatku VAT od sprzedawanych nieprzetworzonych produktów rolnych w innej formie.
Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu jest zgodne ze stanowiskiem strony.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu nadmienia, że podmiotom, które przed dniem 01.05.2004 roku zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach programu SAPARD dotyczące refundacji części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu - przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług w trybie i na warunkach określonych w § 27a rozporządzenia niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
- Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
- Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).